Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Świąd odbytu oraz ból podczas oddawania stolca

Świąd odbytu w połączeniu z bólem podczas oddawania stolca może oznaczać pęknięcia w błonie śluzowej odbytu lub ubytki w błonie śluzowej, mogą to być hemoroidy, a nawet rak odbytu. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną swędzenia odbytu i bólu podczas oddawania stolca, należy przeanalizować obecność lub nieobecność dodatkowych objawów towarzyszących.

 

 

Kluczowe. Czy ból odbytu utrzymuje się jeszcze po oddaniu stolca?

Jest to ważne pytanie, ponieważ odpowiedź na nie zmniejsza lub zwiększa prawdopodobieństwo, że przyczyną bólu i swędzenia jest schorzenie nazywane szczeliną odbytu, czyli pęknięcia lub ubytku w błonie śluzowej odbytu.  Jeżeli bóle odbytu pojawiają się przede wszystkim podczas oddawania stolca i nie utrzymują się jeszcze nawet przez kilka godzin po defekacji, prawdopodobieństwo, że przyczyną dokuczliwych objawów jest szczelina odbytu znacznie zmniejsza się. Dodatkowo jeżeli nie ma zauważalnych symptomów krwawienia z odbytu, to najprawdopodobniej przyczyna świądu i bólu podczas oddawania stolca jest inna.

Świąd odbytu - jeden z pierwszych objawów hemoroidów

Swędzenie odbytu i jego okolic często jest jednym z pierwszych objawów hemoroidów - schorzenia powstałego wskutek poszerzenia naczyń żylnych w kanale odbytowym. Hemoroidy to choroba, która dotyczy wielu osób. Często objawem hemoroidów są sączące wypryski na błonie śluzowej odbytu oraz jasnoczerwone złogi krwi na stolcu lub ślady krwi na papierze toaletowym. Z czasem podczas parcia przy defekacji wypadają przez odbyt guzki i potem same się cofają lub dają się ręcznie wcisnąć. Może ewentualnie się zdarzyć, że pojawi się ból stały, nie tylko podczas defekacji. Do takiej sytuacji dochodzi wówczas, gdy pojawiają się powikłania zapalne i zakrzepowe, związane z tym, że na późniejszym etapie rozwoju choroby, guzki nie dają się cofnąć.

Świąd i silny ból odbytu - czy to rak?

Świąd w połączeniu z bólem podczas oddawania stolca są również objawami raka odbytu. Rak odbytu często manifestuje się również jasnoczerwonymi złogami krwi na stolcu. Pamiętać należy jednak, że świąd, ból podczas oddawania stolca oraz jasnoczerwone złogi krwi to objawy, które pojawiają się chociażby w wyżej opisanych schorzeniach, a mianowicie w związku ze szczeliną odbytu oraz hemoroidami. Wspólnym objawem hemoroidów i raka odbytu jest też uczucie niepełnego wypróżnienia.

Powodem pozwalającym podejrzewać, że przyczyną bólu podczas oddawania stolca oraz swędzenia odbytu jest rak, to pojawienie się doodatkowych objawów, jak powiększenie węzłów chłonnych, dziwny wygląd stolca z ?pęknięciami? na powierzchni, stolec ?ołówkowaty?, zaburzenia w oddawaniu stolca, biegunki na zmianę z zaparciami, utrata masy ciała, zmęczenie, ograniczenie wydolności fizycznej. W dalszym przebiegu choroby dochodzi do samoistnego oddawania stolca podczas odchodzenia gazów lub nietrzymanie stolca.

Silny ból odbytu podczas oddawania stolca

Ból odbytu może oznaczać bardzo wiele różnych chorób, jednak jeżeli  odczuwany jest silny ból podczas oddawania stolca, który utrzymuje się jeszcze kilka godzin po wypróżnieniu się, oznaczać może, że jest to objaw choroby zwanej szczeliną odbytu. Często oprócz silnego bólu chorzy odczuwają świąd odbytu oraz zauważają sącz... czytaj więcej

Objawy zespołu dźwigacza odbytu

Zespół dźwigacza odbytu jest jedną z najbardziej krępujących chorób z którymi człowiek ma do czynienia. Pomimo tego, że powoduje uczucie wstydu nie można go lekceważyć, gdyż nieleczony może spowodować poważne zdrowotne konsekwencje.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności