Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ból śródbrzusza prawego i lewego

Ból zlokalizowany w śródbrzuszu lewym i prawym może oznaczać choroby nerek lub jelit. Choroby nerek, które są przyczyną bólów brzucha w środkowej części, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, to najczęściej kolka nerkowa, odmiedniczkowe  zapalenie nerek oraz zawał nerki. W przypadku, kiedy źródłem bólu  jest problem z jelitami, wtedy najprawdopodobniej mamy do czynienia z przepukliną.

 

W stwierdzeniu, co może być przyczyną bólu brzucha w śródbrzuszu po lewej i prawej stronie, decydujące są inne objawy, które towarzyszą bólowi w śródbrzuszu. Jeżeli bardziej nasilony ból odczuwamy dodatkowo w okolicy lędźwiowej, najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobą dotyczącą nerek. W sytuacji kiedy mamy do czynienia w wybrzuszeniem, możemy raczej podejrzewać przepuklinę.

  • Więcej na temat chorób, których objawem jest ból brzucha, można przeczytać tutaj: Ból brzucha

Przepuklina może dotyczyć tzw. kreski białej lub okolicy pępka. kreska biała jest to linia biegnąca przez środek brzucha. Wybrzuszenie - miękki guzek, dający się wyczuć, powstaje dopiero na etapie zaawansowanej przepukliny. Guzek wypełniony jest fragmentem jelita. Bóle brzucha, które wywołuje przepuklina są podobne do bólu, który wywołuje choroba wrzodowa. Ból pojawić może się po prawej stronie śródbrzusza, po lewej stronie śródbrzusza, jak również w okolicy pępkowej.

W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek ból w śródbrzuszu nie jest dominującym objawem.  Jest nim ból w okolicy lędźwiowej oraz ból podczas oddawania moczu. Gdy mamy do czynienia z zapaleniem nerek, chory odczuwa częste parcie na mocz. Może wystąpić również kwiomocz.

Podobnie jak w przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek ból w środkowym pasie brzucha jest możliwym ale nie podstawowym objawem kolki nerkowej. Sama kolka nerkowa jest objawem choroby zwanej kamicą nerkową. Chorzy na kamice nerkową mogą odczuć nagły silny atak bólu, umiejscowiony w okolicy nerki lub w dolnej części brzucha.

W przypadku zawału nerki, ból brzucha również nie jest podstawowym objawem tej choroby. Zawal manifestuje się ostrym i nagłym bólem w okolicy lędźwiowej, podobnie jak to jest w przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek. Bólowi towarzyszą nudności, wymioty i gorączka.

  • Więcej na temat chorób, których objawem jest ból brzucha, można przeczytać tutaj: Ból brzucha

Ból brzucha po prawej stronie u góry

Ból zlokalizowany w górnej części brzucha zwykle jest wywoływany przez procesy chorobowe toczące się w żołądku, przewodach żółciowych, wątrobie lub trzustce. Kiedy mamy do czynienia z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz z zapaleniem trzustki, ból może promieniować do pleców. Ból w prawym górnym kwadracie brzucha w... czytaj więcej

Ból brzucha w okolicy pępka

Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy