Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ból brzucha po prawej stronie u góry

Ból zlokalizowany w górnej części brzucha zwykle jest wywoływany przez procesy chorobowe toczące się w żołądku, przewodach żółciowych, wątrobie lub trzustce. Kiedy mamy do czynienia z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz z zapaleniem trzustki, ból może promieniować do pleców. Ból w prawym górnym kwadracie brzucha w przebiegu chorób wątroby lub kamicy żółciowej może promieniować także do okolicy podłopatkowej prawej.

Charakterystyka bólu brzucha w prawej górnej części w chorobie wrzodowej

Ból zlokalizowany w prawym górnym kwadracie może świadczyć o chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Ból w przebiegu choroby wrzodowej jest określany jako tępy i gniotący. Ból nie jest bardzo silny. Określany jest jako umiarkowany. Natężenie bólu zmienia się, kiedy dochodzi do perforacji wrzodu żołądka. Ból wtedy jest bardzo silny i charakterystyczne jest jego narastanie w ciągu kilku minut.

Występowanie bólu brzucha po prawej stronie u góry, który nasila się po posiłku jest objawem, który może wskazywać, że mamy do czynienia z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

Ból brzucha po prawej stronie u góry a zapalenie przełyku.

Jedną z chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, która może wywoływać ból w górnej prawej części brzucha, jest zapalenie przełyku. W przebiegu tej choroby ból ma charakter piekący. Nie jest to ból bardzo silny. Określany jest jako umiarkowany. Wśród objawów zapalenia przełyku wymienia się m.in. zgagę. Charakteryzuje się ona piekącym bólem, odczuwanym jako uciskający za mostkiem. Ból może promieniować do szyi. Zgaga występuje po posiłku.

Choroby dróg żółciowych a ból w prawej górnej części brzucha

W górnej prawej części brzucha występuje ból, który jest związany z drogami żółciowymi i wątrobą. Wśród chorób, które manifestują się m.in. bólem w tej części brzucha, wymienia się zapalenie pęcherzyka żółciowego, kolkę żółciową, zapalenie dróg żółciowych. W przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego ból jest bardzo silny.

Ból kolkowy przy ataku kolki żółciowej, może promieniować do okolicy podłopatkowej i pleców. Ból z reguły pojawia się nagle i jest związany ze spożyciem obfitego posiłku. Ból kolkowy odczuwany jest najczęściej po prawej stronie pod żebrami. Ból trwa około 0,5 - 2 godzin. Ataki mogą się zdarzać co kilka dni lub co kilka miesięcy. Jeżeli kolka nie ustępuje, wtedy może to świadczyć o ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego lub ostrym zapaleniu dróg żółciowych. W takim przypadku pojawia się również ból przy uciskaniu prawej górnej części brzucha pod żebrami. W przebiegu ostrego zapalenia dodatkowo pojawia się gorączka.

Ból brzucha w prawym górnym kwadracie spowodowany chorobami wątroby

Ból w górnej części po prawej stronie brzucha  pojawia się również w związku z chorobami wątroby. Wymienia się tutaj najczęściej ostre zapalenie wątroby, ropień wątroby, zakrzepicę żył wątrobowych. Uczucie ucisku pojawiające się pod prawym lukiem żebrowym może świadczyć o przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby, które najczęściej nie daje żadnych objawów i jest wykrywane przypadkowo. Ból w górnej części brzucha w przypadku ostrego zapalenia nie jest silny i może się znaczenie nie różnić od bólu, który jest wynikiem przewlekłego zapalenia.

Ból, który wywołany jest ropniem wątroby, określany jest jako napięcie i ucisk w prawym górnym odcinku brzucha. Ból brzucha nie występuje bez innych towarzyszących objawów. Dodatkowo ze strony układu pokarmowego mamy do czynienia z jadłowstrętem, nudnościami, wymiotami  i uczuciem pełności brzucha.

Ból brzucha i gorączka są pierwszym objawem zakrzepicy żył wątrobowych. W miarę rozwoju choroby pojawiają się inne objawy, które są konsekwencją niewydolności tego organu.

Trzustka a ból brzucha w górnej prawej części

Przeszywający ból w górnej części brzucha jest głównym objawem zapalenia trzustki. Ból występujący w prawej części nadbrzusza świadczyć może zarówno o przewlekłym zapaleniu trzustki, jak i o ostrym zapaleniu trzustki. W przypadku ostrego przebiegu ból w nadbrzuszu pojawia się nagle i jest bardzo silny. Ból utrzymuje się dłużej niż jeden dzień. Silny ból promieniować może  do pleców. Bóle w przebiegu zapalenia trzustki nie ustępują po spożyciu zwykłych środków przeciwbólowych. Nasila się po spożyciu posiłku - zarówno w ostrej, jak i w przewlekłej postaci.

Ból w przebiegu przewlekłego zapalenia pojawia się najczęściej w trakcie zaostrzenia choroby. Ból brzucha promieniuje do pleców. Bóle pojawiają się nawracająco, mogą mieć różny stopień nasilenia i trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Chorzy określają go jako przeszywający, piekący i ściskający.

Ból w prawym nadbrzuszu a choroby jelit

Ból w prawej części nadbrzusza może mieć swóją przyczynę w zapaleniu wyrostka robaczkowego położonego nietypowo - zakątniczo. Wyrostek robaczkowy położony zakątniczo jest zlokalizowany za kątnicą lub przebiega obok niej. Kątnica jest to pierwszy odcinek jelita grubego, nazywane także jelitem ślepym.

Ból w prawym górnym kwadracie brzucha jest pierwszym objawem niedrożności jelit. W zależności od przyczyn niedrożności ból może pojawić się również w innych częściach brzucha. Dla niedrożności charakterystyczny jest ból kolkowy, kurczowy, z towarzyszącym rozdęciem jelit i przelewaniam.

Inną chorobą dotyczącą jelit jest nieswoiste zapalenie jelit. Jednym z objawów tej choroby są bóle brzucha, które mogą wystąpić w prawej górnej części. Pierwszym niepokojącym objawem są częste biegunki.

Choroby układu moczowego wywołujące ból brzucha po prawej stronie u góry

Tego rodzaju ból może pojawić się w przebiegu kolki nerkowej oraz odmiedniczkowego zapalenia nerek. Ból podczas ataku kolki nerkowej jest nagły i silny. Przede wszystkim jednak dotyczy dolnej części brzucha. Może narastać w ciągu kilku minut. Podobnie jest  w przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek. Bóle brzucha dotyczą raczej jego dolnej części, niż górnej. W ostrym przebiegu tej choroby objawem dominującym jest ostry ból w okolicy lędźwiowej.

Inne choroby mogące również wywołać ból w górnej części brzucha po prawej stronie

Ból w górnej części po prawej stronie może również wystąpić w przypadku ropnia podprzeponowego, zapalenia dolnego płata płuca prawego, zastoinowej niewydolności serca. Podprzeponowy ropień może być powikłaniem stanów zapalnych w jamie brzusznej w okolicy przepony. W przypadku płatowego zapalenia płuc chory odczuwa ból w klatce piersiowej, w przypadku, gdy zapalenie obejmuje tylko prawe płuco, ból będzie po prawej stronie w górnym kwadracie jamy brzusznej. W przypadku zastoinowej niewydolności serca dochodzi do przepełnienia naczyń żylnych. W przebiegu choroby może dojść do zastoju w naczyniach wątroby. Może to doprowadzić do powiększenia wątroby i bólów w okolicy prawego nadbrzusza. Częstym objawem tej choroby są poszerzone, przepełnione żyły w obrębie szyi.

Ból brzucha w okolicy pępka

Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.... czytaj więcej

Ból śródbrzusza prawego i lewego

Ból zlokalizowany w śródbrzuszu lewym i prawym może oznaczać choroby nerek lub jelit. Choroby nerek, które są przyczyną bólów brzucha w środkowej części, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, to najczęściej kolka nerkowa, odmiedniczkowe  zapalenie nerek oraz zawał nerki. W przypadku, kiedy źródłem bólu  jest problem z je... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy