Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ból brzucha w okolicy pępka

Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.

Ból brzucha w okolicy pępka a jelito cienkie i grube

Ból w tej okolicy może świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Jest to sygnał początkowej fazy zapalenia.  Ból ma charakter rozlany. Na dalszym etapie rozwoju zapalenia ból z okolicy pępka przesuwa się w kierunku prawego podbrzusza.

Ból w obrębie pępka występuje również jako objaw nieżytu żołądkowo-jelitowego. Nieżyt może być wywołany przez bakterie lub wirusy. Nieżyt wirusowy nazywany jest często grypą jelitową. Warto jednak wiedzieć, że objawami dominującym w nieżycie żołądkowo jelitowym jest biegunka i wymioty.

Ból w okolicy pępkowej występuje również w przypadku niedrożności jelit. Ból w takim przypadku ma charakter kolkowy. Jest to ból bardzo silny. Nasila się po posiłku. Gdy mamy do czynienia z niedrożnością jelit, wtedy innymi objawami, które towarzyszą bólowi brzucha, są nudności i wymioty, zatrzymanie gazów i stolca - a w późniejszym okresie choroby - wzdęcia.

Inną chorobą związaną z jelitami, która może objawiać się bólem brzucha w okolicy pępka, jest nieswoiste zapalenie jelit. Jeżeli przyczyną bólu brzucha w tej okolicy jest ta choroba, wtedy mamy do czynienia również z biegunką. W przypadku tej choroby biegunka jest zazwyczaj pierwszym objawem. Dodatkowo możemy mieć do czynienia ze stolcami z domieszką krwi.

Kolejną przyczyną bólu zlokalizowanego w okolicy pępka jest przepuklina brzuszna. Mamy z nią do czynienia jeżeli część jelit przesunie się poza obszar jamy brzusznej. Podstawowym objawem świadczącym o przepuklinie brzusznej jest elastyczne uwypuklenie. Kiedy przepuklina dotyczy rejonu pępkowego, mamy wtedy do czynienia z uwypukleniem w okolicy pępka oraz bólem zlokalizowanym w tym miejscu. Ból jest tylko objawem towarzyszącym. Podstawowym sygnałem świadczącym o powstaniu przepukliny jest uwypuklenie, które może się zmniejszać i powiększać.

Silny ból w okolicy pępka, który pojawia się nagle, świadczyć może o ostrym niedokrwieniu jelit. Rozpoznanie niedokrwienia w większości przypadków kończy się operacją chirurgiczną. Istotne jest, aby niedokrwienie rozpoznać najlepiej przed upływem 24 godzin od pojawienia się pierwszych objawów bólowych. Przyczyną ostrego niedokrwienia są choroby serca: migotanie przedsionków, zwyrodnienie zastawek, zapalenie mięśnia sercowego. Do niedokrwienia może dojść również bez rozpoznanej przyczyny.

Ból w okolicy pępka a tętniak aorty brzusznej

Tętniak w początkowej fazie może rozwijać się bezobjawowo. Kiedy w miarę powiększania się uciska narządy znajdujące się w pobliżu, wtedy chory odczuwa stały,  gniotący ból brzucha. Uczucie gniotącego bólu pojawia się w śródbrzuszu lub w okolicy lędźwiowej. Ból, który może być odczuwany w okolicy pępka może promieniować w dół do krocza. Bardzo groźne jest pęknięcie tętniaka brzusznego. Niesłychanie istotne jest bardzo szybkie podjęcie interwencji. Pierwszym objawem w przypadku pęknięcia jest bardzo silny ból brzucha.

Trzustka a ból pojawiający się w okolicy pępka

Również w przypadku dolegliwości ze strony trzustki ból może pojawić się w okolicy pępka. Jednak jako główny objaw bólowy wymienia się ból brzucha w nadbrzuszu. Określany jest on jako uporczywy i silny. Ból pojawia się nagle i stopniowo przybiera na sile. W przebiegu ostrego zapalenia trzustki chorzy zazwyczaj gwałtownie wymiotują. Ból brzucha ma charakter opasujący, w związku z tym dotyczy również rejonu śródbrzusza, a co za tym idzie części pępkowej. Ból brzucha w okolicy pępka może promieniować do lewego podżebrza.

Ból brzucha po prawej stronie u góry

Ból zlokalizowany w górnej części brzucha zwykle jest wywoływany przez procesy chorobowe toczące się w żołądku, przewodach żółciowych, wątrobie lub trzustce. Kiedy mamy do czynienia z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz z zapaleniem trzustki, ból może promieniować do pleców. Ból w prawym górnym kwadracie brzucha w... czytaj więcej

Ból śródbrzusza prawego i lewego

Ból zlokalizowany w śródbrzuszu lewym i prawym może oznaczać choroby nerek lub jelit. Choroby nerek, które są przyczyną bólów brzucha w środkowej części, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, to najczęściej kolka nerkowa, odmiedniczkowe  zapalenie nerek oraz zawał nerki. W przypadku, kiedy źródłem bólu  jest problem z je... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy