Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Czarny smolisty stolec

Objawem jakiej choroby jest czarny smolisty stolec? To podstawowe pytanie, które przychodzi na myśl, gdy stolec jest czarny o smolistej konsystencji. Najczęściej może być to objaw choroby w obrębie układu pokarmowego. Jednak nie zawsze musi być on oznaką choroby. Tekst opisuje przyczyny smolistego stolca u dorosłych i u dzieci.

Jak wygląda smolisty stolec?

Lekarze w czasie wizyty mogą zapytać o kolor i konsystencje stolca. Zdarza się, że wprost padnie pytanie: czy stolec jest smolisty? Warto więc wiedzieć, co kryje się pod pojęciem smolisty stolec. Jest to stolec o barwie czarnej, a jego nazwa bierze się stąd, że jest podobny do smoły. Jeżeli oddajemy stolec do badania, będzie on się lepił do podłoża naczynia, do którego został oddany. Jest więc czarny i lepki.

W jaki sposób stolec staje się czarny i smolisty?

Podstawowym czynnikiem, który powoduje, że stolec ma czarną smolistą barwę, jest krew. Domieszka krwi w stolcu zamieni jego barwę, ponieważ na krew działa flora bakteryjna w jelicie, zmieniając jej kolor na czarny. Krew pod wpływem kwasu solnego, enzymów jelitowych i działania bakterii zmienia również barwę stolca.

Najczęściej powodem smolistości stolca jest krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wynika to z tego, że procesy chemiczne, które powodują zmianę koloru krwi na czarny, potrzebują odpowiedniej ilości czasu. Smolisty stolec mógłby mieć przyczynę w krwawieniu z dolnego odcinaka układu pokarmowego, np. początkowy odcinek jelita grubego ale tylko pod warunkiem, że treści przetrawionego pokarmu poruszałyby się bardzo powoli a krwawienie nie byłoby obfite. W innym wypadku bardziej prawdopodobne jest zaobserwowanie w stolcu skrzepów krwi a nie zmianę jego koloru i konsystencji na smolisty. Tak więc w przypadku smolistego stolca możemy podejrzewać krwawienie w przełyku, w żołądku lub dwunastnicy. Również krwawienie z górnego odcinka układu oddechowego może być przyczyną czarnego stolca: jama ustna, gardło, migdałki, nos.

Czarny stolec nie musi  być objawem choroby

Stolec o kolorze czarnym nie musi oznaczać choroby. Może być konsekwencją wcześniej spożytych pokarmów. Jakie pokarmy sprawiają, że nasz stolec jest czarny? Czarne jagody lub produkty z ich zawartością, czernina, kiszka krwista, lukrecja, wiśnie, szpinak, buraki. Do zmian w stolcu mogą przyczynić się również przyjmowane leki, preparaty z zawartością żelaza, węgiel lekarski, preparaty bizmutu.

Zdarza się, że stolec przyjmuje barwę czarną w wyniku krwawienia z przewodu pokarmowego, co nie musi oznaczać choroby przewodu pokarmowego. Smolisty stolec może powstać w wyniku niewystarczającej ilości płytek krwi. Są one odpowiedzialne za tamowanie krwawień z mini otworów w naczyniach w błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Gdy jest ich niewystarczająca ilość, może dojść do krwawienia nawet ze zdrowej błony śluzowej. Do ograniczenia funkcji zlepiania płytek krwi przyczynić się może długotrwałe przyjmowanie aspiryny.

Smolisty czarny stolec u dziecka

Stolec smolisty może pojawić się u dziecka karmionego piersią. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest sytuacja, kiedy niemowlak uszkodzi brodawki sutkowe matki, mogą one pęknąć. Powoduje to, że wraz z mlekiem matki do przewodu pokarmowego maluszka przedostanie się krew z uszkodzonych brodawek. Krew, która przedostała się w ten sposób do przewodu pokarmowego dziecka, może spowodować smoliste stolce u niemowlaka. Warto również przeanalizować dietę dziecka karmionego piersią, gdy przyjmuje ono oprócz mleka matki inne pokarmy. Jeżeli podajemy dziecku jakieś preparaty, warto przeanalizować ulotki pod tym kątem.

W związku z tym, iż połknięcie krwi może być powodem smolistego stolca, należy również mieć na względzie, że własna krew pochodząca z krwawiącego nosa lub z jamy ustnej także może być przyczyną smolistych stolców. Smoliste stolce powstałe w wyniku połknięcia własnej krwi dotyczą szczególnie dzieci. Powodem mogą być urazy, w wyniku których puści się krew z nosa, która w części może zostać połknięta przez dziecko. Również wybity ząb, przygryziony język, mogą być źródłem krwawienia i przedostania się krwi do przewodu pokarmowego.

Jeżeli stolca smolistego nie łączymy z uszkodzoną brodawką u matki, z urazami w obrębie nosa, urazami jamy ustnej u dziecka lub dietą dziecka, to należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia właściwej diagnostyki.

Smolisty stolec jako objaw chorób

Objawem jakich chorób może być smolisty stolec? Jest objawem choroby, tylko wtedy, kiedy przyczyną tego stanu rzeczy jest patologiczne krwawienie. Smolisty stolec oznacza najprawdopodobniej choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Najczęściej do krwawienie w górnym odcinku przewodu pokarmowego dochodzi z powodu wrzodów. Tak więc smolisty stolec może być objawem wrzodów żołądka lub wrzodów dwunastnicy. Chorobę taką określa się wówczas jako wrzód krwawiący. Kolejną przyczyną krwawienia może być krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka. Może być ono spowodowane m.in. częstym przyjmowaniem niesterydowych leków przeciwzapalnych, jak np. aspiryna, diklofenak, również leków przeciwbólowych oraz nadużywaniem alkoholu.

Wśród rzadziej spotykanych przyczyn smolistego stolca wymienia się takie choroby jak nowotwór przełyku, nowotwór żołądka, choroba refleksowa przełyku. Rzadko mogą to być  przypadki krwawienia z jelita. Jak już zostało wspomniane, aby stolec mógł zabarwić się na kolor czarny, krew która dostała się do treści jelitowej, musi być przez odpowiednio długi okres czasu poddana procesom chemicznym. Jeżeli źródło krwawienia pochodzi z jelita grubego, będzie to najprawdopodobniej górny jego odcinek, a więc w kątnicy w okolicy wyrostka robaczkowego.

Fakt, że smolisty stolec powstał w wyniku krwawienia, uprawdopodabniają dodatkowe objawy. Smolisty stolec może być tylko jednym z objawów choroby w obrębie przewodu układu pokarmowego. Współistniejącym a nawet częściej występującym objawem krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego -  przede wszystkim w obrębie przełyku - są fusowate wymioty. Przypominają one wygląd fusów od kawy lub fusów od herbaty. Innymi objawami krwawienia w obrębie układu pokarmowego, które mogą wystąpić jeszcze przed pojawieniem się smolistego stolca, mogą być obniżenie ciśnienia tętniczego, osłabienie, zawroty głowy, zasłabnięcie.

Smolisty stolec jako objaw chorób u osób nadużywających alkoholu

Krwawienia wywołane częstym spożywaniem alkoholu są częstą przyczyną pojawienia się smolistego stolca. Wśród osób nadużywających alkoholu smolisty stolec może  mieć swe źródło w żylakach przełyku, które powstały w wyniku nadciśnienia wrotnego, które najczęściej jest konsekwencją marskości wątroby. Krwawienie na sutek marskości jest już bardzo niebezpiecznym objawem i w około połowie przypadków kończy się śmiercią. Wśród alkoholików często przyczyną przedostania się krwi do górnego odcinka przewodu pokarmowego są wymioty. Dochodzi wówczas do krwawienia z linijnych pęknięć błony śluzowej żołądka. Jest to tzw. zespół Mallory' ego i Weissa. Kiedy dochodzi do pęknięć i krwawień pojawiają się wymioty fusowate. W przypadku tej choroby,  jak również żylaków przełyku, wymioty fusowate są istotną przesłanką, aby stwierdzić, że mamy do czynienia ze smolistym stolcem, którego źródłem jest krew zawarta w stolcu.

Krew w stolcu utajona oraz widoczna

W stolcu smolistym, nie możemy gołym okiem dostrzec krwi. Jest jednak metoda, która pozwala zweryfikować, czy stolec zawiera krew, a co za tym idzie pozwala bardzo poważnie podejrzewać chorobę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Można wykonać test dostępny w aptekach bez recepty. Jest to test na obecność krwi utajonej w kale. Takie badanie, aby zwiększyć jego wartość diagnostyczną, najlepiej jest wykonać 3 razy. Najlepiej jest zasięgnąć rady farmaceuty i dokładnie przeczytać instrukcję na ulotce. Kiedy test wskaże obecność krwi w kale, należy możliwie pilnie zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Najczęściej w takich przypadkach lekarz zleca badanie morfologii krwi, stężenia żelaza oraz badanie endoskopowe. Zazwyczaj to wystarczy, aby określić przyczynę krwi w stolcu.

Krew w stolcu, niezależnie czy jest ona utajona w postaci czarnego smolistego stolca, czy jest ona widoczna, jest efektem krwawienia wewnątrz naszego organizmu. Taka sytuacja jest zawsze poważna i nie może być bagatelizowana. Gdy jest to krew utajona mamy najprawdopodobniej do czynienia z krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Widoczna krew wskazuje raczej na dolny odcinek. Gdy mamy do czynienia ze skrzepami krwi lub krwią przemieszana z kałem oznacza to najprawdopodobniej źródło krwawienia w obrębie jelit. Najczęściej źródłem krwawienia z rejonu dolnego odcinka przewodu pokarmowego są guzki krwawnicze, popularnie zwane hemoroidami. Wtedy jednak nie mamy do czynienia ze smolistym stolcem ale z krwią widoczną, która powleka stolec i jest widoczna na papierze toaletowym.

Krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, które mogą być przyczyna smolistego stolca, występują częściej niż przypadki krwawień z dolnej części, takich jak:  jelita grubego lub cienkiego. Każde krwawienie z przewodu pokarmowego należy leczyć. Ale te pochodzące z górnego odcinka są z reguły bardziej niebezpieczne i często wymagają natychmiastowego leczenia na oddziale szpitalnym.

Objawy polipów przewodu pokarmowego

Polipy przewodu pokarmowego są tworami wpuklającymi się do światła przewodu pokarmowego. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w gromadach. Bardzo rzadko znajdują się w żołądku i jelicie cienkim. W początkowym etapach choroby polipy nie powodują żadnych dolegliwości. Polipowatość przewodu pokarmowego może być uwarunkowana genetyczni... czytaj więcej

Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego przebiega najczęściej w postaci ostrych rzutów przedzielonych okresami remisji. Pierwszymi oraz najczęstszymi objawamu choroby są biegunka i domieszka krwi w kale. Liczba wypróżnień może sięgać nawet 20 na dobę. Zmiany choroboweu pacjentów ze wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego najczęściej... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy