Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nagłe przeszywające gwałtowne bóle i guz w obrębie odbytu

Bóle w obrębie odbytu towarzyszą wielu schorzeniom. Jednak, kiedy ból pojawia się nagle i dodatkowo w odbycie da się wyczuć guz, który nie krwawi i nie daje się przemieścić, to wtedy oznaczać to może zakrzep splotu żylnego okołoodbytniczego.

Jak wygląda tego typu guz w okolicy odbytu?

Guz może w ciągu kilku godzin osiągnąć wielkość wiśni lub śliwki. Pacjenci przy pomocy lusterka mogą zaobserwować bolesną zmianę. Jego barwę określa się jako ciemnoczerwoną, siną lub sinofioletową. Guz jest obecny na brzegu zwieracza zewnętrznego. Guz nie daje się przemieścić. Choć zmiana sama w sobie nie krwawi, to guz może pęknąć i wtedy dochodzi do krwawienia. Krwawienie pojawia się przeważnie po kilku dniach. W pierwszych dniach powstania zakrzepu, guz nie krwawi.

Na zakrzep splotu żylnego okołoodbytniczego wskazuje pojawienie się guza po uprzednim ciężkim, krótkotrwałym wysiłku, np. dźwiganiu znacznych ciężarów. Inną okolicznością wskazującą na zakrzepową przyczynę, jest długotrwałe siedzenie w jednej pozycji. Guzek powstały w wyniku zakrzepu może też powstać z powodu poprzedzających jego powstanie zaparć.

Guzek, który powstał w wyniku zakrzepu splotu żylnego okołoodbytniczego, często znika samoistnie po 2-3 dniach. Jeżeli nie zniknie, to po tym okresie zmniejsza się sukcesywnie. Zwykle po dwóch tygodniach znika.

Nagłe przeszywające gwałtowne bóle okolic odbytu

Ból pojawia się nagle, jest silny. Związany jest z tworzeniem się guza spowodowanego zakrzepem. Ból ulega nasileniu, kiedy guz jest dotykany. Ból zwiększa się podczas oddawania stolca oraz przy siadaniu. (zobacz inne przyczyny bólu odbytu podczas oddawania stolca TUTAJ) Może się zdarzyć, że ból jest tak silny, że pacjenci nie mogą siedzieć, ani chodzić.

Ból nasila się oraz słabnie w zależności od okoliczności, jednak ma on charakter stały. Dolegliwości bólowe zwiększają się w ciągu pierwszych 2-3 dni od pojawienia się guzka. Po tym okresie zaczynają ustępować, co związane jest ze znikaniem guzka. W ciągu dwóch tygodni bóle powinny całkowicie ustąpić. W celu pozbycia się bólu można poddać się zabiegowi, który przynosi natychmiastową ulgę. Polega on na nacięciu guza i likwidację zakrzepu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Świąd odbytu oraz ból podczas oddawania stolca

Świąd odbytu w połączeniu z bólem podczas oddawania stolca może oznaczać pęknięcia w błonie śluzowej odbytu lub ubytki w błonie śluzowej, mogą to być hemoroidy, a nawet rak odbytu. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną swędzenia odbytu i bólu podczas oddawania stolca, należy przeanalizować obecność lub nie... czytaj więcej

Silny ból odbytu podczas oddawania stolca

Ból odbytu może oznaczać bardzo wiele różnych chorób, jednak jeżeli  odczuwany jest silny ból podczas oddawania stolca, który utrzymuje się jeszcze kilka godzin po wypróżnieniu się, oznaczać może, że jest to objaw choroby zwanej szczeliną odbytu. Często oprócz silnego bólu chorzy odczuwają świąd odbytu oraz zauważają sącz... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy