Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Napadowe rozsadzające gwałtowne bóle odbytu

Tego typu bóle nie są rzadkością, szczególnie u mężczyzn. Jeżeli ból nie jest stały, nie występuje jedynie podczas oddawania stolca, nie obserwuje się zmian w odbycie (guz, guzki, zaczerwieniania), nie występuje świąd, to wtedy najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobą zwaną napadowy ból odbytu. Szacuje się, że tego typu napadowe bóle dotyczą około 10% populacji.

Zobacz również opis choroby: Napadowy ból odbytu

Charakterystyka bólu u chorych na napadowe bóle odbytu

Ból określany jest jako rozsadzający. Ma charakter skurczowy lub kłująco-przeszywający. Może być ciągły lub falowy. Atak bólu z reguły trwa krótko - od kilku sekund do kilku minut. Niektóre źródła podają, że atak może trwać do godziny. Napadowe bóle odbytu pojawiają się głównie w nocy, niekiedy we wczesnych godzinach porannych, mogą się zdarzyć również podczas dnia. Występują w nieregularnych odstępach czasu. Okres między jednym a drugim atakiem może być kilkutygodniowy lub kilkumiesięczny.

Podczas ciężkiego ataku bóle promieniują do podbrzusza lub pleców. Bólom towarzyszyć mogą zawroty głowy, poty, nudności, wymioty aż do zapaści krążeniowej podczas szczególnie ciężkiego ataku. U mężczyzn bólowi może towarzyszyć erekcja. Zgięcie nóg w stawach biodrowych zmniejsza dolegliwości.

Napadowy ból odbytu - przyczyny

Napadowy ból odbytu jest to zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego. Zalicza się więc jest do chorób układu pokarmowego. Przyczyny choroby nie są do końca poznane. Zauważa sie związek napadowych bólów odbytu ze wcześniej doznanym stresem. Obserwuje się także że ból pojawia się po defekacji (nie w trakcie).

U podstaw choroby może leżeć zaburzone funkcjonowanie zwieracza wewnętrznego odbytu, napadowy skurcz tego mięśnia oraz zwieracza zewnętrznego. Tego typu napady bólowe mogą być konsekwencją neuralgii nerwu sromowego. Choć nazwa może sugerować inaczej, choroba ta dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Nerw sromowy unerwia m.in. mięsień dźwigacz odbytu oraz mięsień zwieracz zewnętrzny odbytu. Jednak nie można wprost uznać, że przyczyną napadowego bólu odbytu jest neuralgia mięśnia sromowego, ponieważ ból o charakterze napadowym i krótkotrwałym nie jest wymieniany jako objaw tego rodzaju neuralgii.

Zobacz również opis choroby: Napadowy ból odbytu

Świąd odbytu oraz ból podczas oddawania stolca

Świąd odbytu w połączeniu z bólem podczas oddawania stolca może oznaczać pęknięcia w błonie śluzowej odbytu lub ubytki w błonie śluzowej, mogą to być hemoroidy, a nawet rak odbytu. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną swędzenia odbytu i bólu podczas oddawania stolca, należy przeanalizować obecność lub nie... czytaj więcej

Silny ból odbytu podczas oddawania stolca

Ból odbytu może oznaczać bardzo wiele różnych chorób, jednak jeżeli  odczuwany jest silny ból podczas oddawania stolca, który utrzymuje się jeszcze kilka godzin po wypróżnieniu się, oznaczać może, że jest to objaw choroby zwanej szczeliną odbytu. Często oprócz silnego bólu chorzy odczuwają świąd odbytu oraz zauważają sącz... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy