Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nawracające bóle odbytu i uczucie ciała obcego podczas oddawania stolca

Bóle odbytu o charakterze nawracającym i dodatkowo uczucie ciała obcego podczas oddawania stolca, mogą oznaczać wypadnięcie odbytu lub odbytnicy. Nawracającym bólom i uczuciu ciała obcego towarzyszy objaw charakterystyczny dla tego schorzenia, a mianowicie uwypuklenie błony śluzowej odbytu lub też odbytnicy z kanału odbytnicy na zewnątrz.

Uwypuklenie błony śluzowej odbytu lub odbytnicy

Najbardziej charakterystycznym objawem towarzyszącym bólowi odbytu jest przede wszystkim widoczne uwypuklenie błony śluzowej odbytu lub odbytnicy na zewnątrz. Początkowo uwypuklenie pojawia się jedynie podczas parcia przy oddawaniu stolca. Na późniejszych etapach rozwoju schorzenia uwypuklenie jest stałe. Obserwuje się stopniowe pogorszenie. Najpierw objawy odczuwane przy defekacji, potem przy innych czynnościach zwiększających napięcie brzucha, np. kaszel, kichanie, aż do mementu, kiedy odcinek wypadniętej błony śluzowej odbytu lub odbytnicy pozostaje na stałe na zewnątrz otworu odbytu, co powoduje kolejne uciążliwe objawy.

Na co oprócz nawracającego bólu skarżą się pacjenci?

Na początkowym etapie są to wspomniane już wyżej  nawracające bóle odbytu oraz uczucie ciała obcego podczas oddawania stolca.

W miarę upływu czasu wypadnięcie odbytu lub odbytnicy powoduje pojawienie się kolejnych objawów. Niektóre z nich są bardzo dokuczliwe i bardzo obniżją komfort życia. Pojawiają się bowiem problemy związane z nietrzymaniem stolca, świąd w okolicach odbytu, częste jasnoczerwone złogi krwi lub śluzu w stolcu, często odczucie niecałkowitego wypróżnienia, silne bóle podczas oddawania stolca.

Jakie jeszcze inne choroby mogą powodować uczucie ciała obcego w okolicy odbytnicy?

Jednym z pierwszych objawów odczuwanych przez osoby borykające się z wypadaniem odbytu lub odbytnicy jest uczucie ciała obcego podczas oddawania stolca. Należy zdawać sobie sprawę, że ten objaw może również oznaczać inne choroby związane z dolegliwościami odbytu.

Bóle oraz uczucie ciała obcego w okolicy odbytu są też symptomami zapalenia odbytnicy, jednak w tym wypadku bóle mają charakter stały a uczucie ciała obcego nie pojawia się tylko podczas oddawania stolca. Przede wszystkim w przebiegu zapalenie odbytnicy nie pojawia się widoczne uwypuklenie, o którym mowa była wyżej.

Jakie są przyczyny wypadania odbytu lub odbytnicy?

Choć przyczyny nie zostały dokładnie poznane, to można wymienić kilka czynników, które zwiększają ryzyko wypadnięcia odbytu lub odbytnicy.

U dzieci i ludzi młodych wypadnięciu odbytu lub odbytnicy sprzyjają częste zaparcia oraz z nimi związany wysiłek podczas oddawania stolca. U osób dorosłych wypadnięcie często związane jest z hemoroidami, ponieważ jest ono ich powikłaniem. U kobiet obserwuje się zwiększone ryzyko w związku z licznymi porodami lub urazem okołoporodowym. U osób starszych wypadnięcie odbytu lub odbytnicy zwiększa znaczna utrata masy ciała, a co często za tym idzie zmniejszenie siły mięśni miednicy i okolic odbytu.

Świąd odbytu oraz ból podczas oddawania stolca

Świąd odbytu w połączeniu z bólem podczas oddawania stolca może oznaczać pęknięcia w błonie śluzowej odbytu lub ubytki w błonie śluzowej, mogą to być hemoroidy, a nawet rak odbytu. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną swędzenia odbytu i bólu podczas oddawania stolca, należy przeanalizować obecność lub nie... czytaj więcej

Silny świąd błony śluzowej odbytu

Silne swędzenie błony śluzowej odbytu może być objawem różnych mniej lub bardziej groźnych chorób. Dlatego podstawowa kwestia to odpowiedź na pytanie, jakie objawy towarzyszą świądowi odbytu. Kiedy i w jakich okolicznościach świąd się nasila, czy pojawia się ból, obrzęk, widoczne zmiany w odbycie lub okolicach, wydzielina, wyczu... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy