Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia substancjami żrącymi

Zatrucie środkami żrącymi może przydarzyć się praktycznie wszędzie, gdyż takie substancje występują w naszym codziennym otoczeniu – na przykład w środkach czyszczących.

Zobacz również opis choroby: Zatrucia substancjami żrącymi

Szczególnie narażone na kontakt z tego typu materiałami są dzieci, które nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Sprawdź, jakie są objawy zatrucia substancjami żrącymi.

Objawy takiego zatrucia są zależne od miejsca i sposobu kontaktu organizmu z substancjami żrącymi.

Oparzenia skóry

Jeżeli doszło do kontaktu skóry poszkodowanego ze szkodliwą substancją, objawy są podobne jak te występujące przy oparzeniu. Pojawia się zaczerwienienie oraz silne pieczenie, a osoba skarży się na ból.

Może dojść także do znacznego obrzęku danego obszaru skóry. Po pewnym czasie pojawiają się pęcherze wypełnione płynem.

Połknięcie żrącej substancji


W wypadku połknięcia takiej substancji przez poszkodowanego w widocznych miejscach oparzeń, czyli zwykle w okolicach ust oraz w gardle i jamie ustnej tworzą się strupy martwicze.

Chory ponadto ślini się i może pluć krwią. Błona śluzowa przewodu pokarmowego jest obrzękła, a jej powierzchnia może być mocno zaczerwieniona. W gardle tworzą się zacieki, którym mogą także towarzyszyć pęcherze.

Bezpośrednio po zatruciu pojawia się ostry ból w jamie ustnej, nadbrzuszu oraz w okolicach mostka. Poszkodowany może wymiotować, może także wystąpić u niego także obrzęk głośni.

Pojawia się również ostra biegunka, w której może znajdować się krew. Zwykle w przeciągu godziny od zatrucia dochodzi do wstrząsu.

Należy uważać, aby poszkodowany nie zachłysnął się wymiocinami, gdyż może spowodować to obrzęk płuc, a następnie ich zapalenie oraz zgorzel.

Jeśli ilość połkniętego środka była znaczna lub w wypadku, gdy poszkodowany nie otrzymał odpowiedniej pomocy, może dojść do przedziurawienia przełyku i żołądka, a także jelit. Może to doprowadzić do śmierci chorego.

Zatrucie żrącymi oparami

Objawia się dolegliwościami ze strony układu oddechowego oraz oczu. Poszkodowany skarży się na duszności oraz drapanie w gardle i chrypkę. Może pojawić się krwista wydzielina odkrztuszana przez chorego oraz ból w płucach.

Dodatkowo chory bardzo mocno kaszle i ma problemy z oddychaniem. Może pojawić się u niego także świst krtaniowy.

Mogą pojawić się także objawy podrażnienia spojówek, którymi są między innymi pieczenie oczu oraz ich łzawienie.

Poszkodowany może skarżyć się także na ból oczu, a jego spojówki mogą być przekrwione i mocno zaczerwienione.

Zatrucie substancjami żrącymi jest niezmiernie niebezpieczne dla zdrowia i życia poszkodowanego. Pamiętaj, że przy zauważeniu powyższych objawów lub w wypadku przypadkowego połknięcia przez ciebie lub twoich bliskich szkodliwej substancji, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ każdy przypadek takiego zatrucia wymaga opieki szpitalnej oraz specjalistycznego leczenia.

Zobacz również opis choroby: Zatrucia substancjami żrącymi

Objawy zatrucia amoniakiem

Amoniak to bezbarwny gaz, którego charakterystyczny zapach zna każdy z nas. Spotykamy się z nim na co dzień – w kosmetykach czy chemii gospodarczej, gdzie jego zawartość jest zbyt niska, aby zagrozić naszemu zdrowiu. Jednak w większych ilościach amoniak może być niezwykle niebezpieczny. Zobacz, jakie są objawy zatrucia tym g... czytaj więcej

Wymioty w połączeniu z silnymi bólami głowy

Ból głowy oraz wymioty towarzyszą bardzo wielu chorobom. Kiedy bóle są silne i pojawiają się razem z wymiotami, to zwykle  oznacza to stan poważny, który wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Tym bardziej, jeżeli objawy pojawiają się nagle.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy