Bilirubina to produkt rozpadu czerwonych krwinek. Nie rozpuszcza się w wodzie i nie może zostać wydalona z naszego organizmu wraz z moczem.
Dopiero w wątrobie łączy się z kwasem glukuronowym i w tej postaci zostaje usunięta.
Zdarza się jednak, że cały proces ulega zakłóceniu, a poziom bilirubiny we krwi niebezpiecznie wzrasta powodując wystąpienie żółtaczki.
Objawy żółtaczki:
- zażółcenie twardówek oczu oraz jamy ustnej, z czasem żółtą barwę przybiera również skóra
- ciemny mocz
- zdarza się, iż pacjenci uskarżają się na świąd skóry
- rzadziej występuje odbarwiony stolec
Biorąc pod uwagę przyczynę, jaka wpłynęła na wystąpienie żółtaczki możemy podzielić ją na trzy rodzaje:
- przedwątrobową (hemolityczną),
- wątrobową (miąższową)
- oraz pozawątrobową (mechaniczną).
W przypadku tej ostatniej wątroba funkcjonuje prawidłowo, niezakłócona jest również ilość barwnika, który musi ulec przetworzeniu. Żółtaczka mechaniczna pojawia się bowiem w wyniku zwężenia lub zamknięcia dróg żółciowych od wewnątrz (dzieje się tak przy kamicy, obrzęku zapalnym, pasożytach, raku brodawki dwunastnicy, zwłóknieniu zwieracza Oddiego) lub zewnętrznie (pod wpływem działania guza głowy trzustki, raka wątroby oraz powiększonych węzłów chłonnych).
W rezultacie żółć nie może prawidłowo spływać do dwunastnicy. Ten rodzaj żółtaczki może doprowadzić do żółciowej marskości wątroby. Zdarza się, iż ustępuje ona samoistnie, gdy kamień cofnie się do dróg żółciowych odblokowując tym samym ujście żółci. Chory może zaobserwować odbarwione stolce i/lub świąd skóry (z przeczosami).
Leczenie bardzo często wymaga zabiegów endoskopowych, których zadaniem jest udrożnienie dróg żółciowych. U pacjentów stwierdza się brak lub bardzo niskie stężenie urobilinogenu w moczu oraz podwyższone stężenie bilirubiny bezpośrednio we krwi. Mocz przybiera ciemną barwę. W przypadku, gdy żółtaczka mechaniczna jest wynikiem powikłania kamicy żółciowej pojawić się mogą napady kolki, o trzewnym charakterze. Spowodowane są one rozciąganiem się ścian pęcherzyka żółciowego, pod wpływem gromadzącej się w nadmiarze żółci. Ból ten wielokrotnie promieniuje aż do prawej łopatki.
Zobacz również opis choroby: Żółtaczka mechaniczna
Objawy żółtaczki
Żółtaczka jest objawem, który powoduje żółte zabarwienie skóry, twardówek oczu oraz śluzówek. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest odkładanie się w tkankach zwiększonej ilości bilirubiny. Żółtaczka jako taka uważana jest za objaw, który może świadczyć o mniej lub bardziej niebez... czytaj więcej
Objawy żółtaczki fizjologicznej
Dotyka ponad połowy niemowląt urodzonych o czasie i zwykle nie jest dla dziecka zagrożeniem. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy choroba ta jest mylnie diagnozowana wtedy, kiedy mamy do czynienia z groźnym schorzeniem – żółtaczką patologiczną.... czytaj więcej
Brak komentarzy