Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Anisakiozy

Anisakioza jest bardzo rzadkim schorzeniem pasożytniczym wywołanym przez pasożyty nicieni z rodzaju Anisakis. Człowiek staje się ich przypadkowym żywicielem, a do zarażenia dochodzi poprzez spożycie surowego mięsa ryb.

Zobacz również opis choroby: Anisakioza

Pasożytami odpowiedzialnymi za pojawienie się choroby są nicienie z rodzaju Anisakis, Contracoecum i Pseudoterranova.  Początkowo rozwijają się w morskich skorupiakach, rybach i ssakach.

Jedząc źle przygotowaną, nieoczyszczoną rybę dochodzi do zakażenia człowieka, podczas którego dwucentymetrowe larwy przedostają się najpierw do błony śluzowej żołądka, a stamtąd, po około tygodniu, zaczynają przemieszczać się do jelita cienkiego.

Ostatnim żywicielem robaków są jedzące ryby walenie, natomiast człowiek jest jedynie ich przypadkowym i chwilowym gospodarzem.

Pasożyty nie żyją długo w przewodzie pokarmowym człowieka, więc choroba ta oprócz nieprzyjemnych objawów, kończy się zazwyczaj pomyślnie. Do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego kwalifikują się jedynie te przypadki, w których w wyniku zakażenia doszło do niedrożności jelita cienkiego.

Najbardziej narażone za zarażenie anisakiozą są osoby spożywające dużo ryb w formie surowej, solone lub w lekkiej zalewie. Pamiętajmy, że każdy taki posiłek musi być należycie przygotowany, a mięso ryby dobrze zmrożone lub ugotowane, aby pozbyć się ewentualnych szkodników.

Wymioty, bóle brzucha, biegunka, gorączka- tak w skrócie możemy określić objawy towarzyszące anisakiozie. W zależności od przypadku choroba objawia się w inny sposób, u jednych bardzo łagodnie, u drugich niezwykle boleśnie i uciążliwie.

Początkowym stadium dolegliwości, które możemy zauważyć niemalże w ciągu kilku godzin od spożycia zarażonej ryby, jest wspomniany wcześniej ostry, powtarzający się kolkowy ból brzucha. Wywołują je pasożyty, które usilnie próbują przedostać się do błony śluzowej żołądka. Warto potraktować to jako szczególny znak konieczności wizyty lekarskiej.

Pojawia się ogólne, złe samopoczucie, nudności, biegunka i wysoka gorączka. Później występuje także męczący kaszel. To wtedy larwy mogą wydostawać się na zewnątrz naszego organizmu. W większości takich przypadków odbywa się to przy całkowitej nieświadomości pacjenta.

Jeżeli larwy pasożytów rozgoszczą się w jelitach, może dość do stanów zapalnych, które objawiają m.in. bólami podczas wypróżnień. Nie jest to jednak specyficzny symptom i choroba często jest błędnie diagnozowana.

Anisakioza może przypominać zwykłe zapalenie wyrostka, niedrożność jelita, a nawet zapalenie otrzewnej.

Przewlekła postać zarażenia objawia się występowaniem wrzodów żołądka lub ziarniaków i eozynofilią.  Wówczas możemy zauważyć zmiany w odbycie, niedrożność jelit, pojawienie  się oporu w jamie brzusznej oraz przewlekłą biegunkę, czyli objawy przypominające chorobę Crohna. U zarażonych nie rzadko dochodzi do reakcji anafilaktycznej, która jest wynikiem działania toksyn uwalnianych przez nicienie do tkanek ryb.

Na skórze pojawiają się lekkie plamy i zaczerwienienia, co mylone jest z uczuleniem na spożywanie rybiego mięsa. 

Anisakioza może występować w formie płucnej. Objawia się wtedy zaburzeniami oddychania, gorączką, wysiękiem opłucnej i objawami astmy.

Bywa, że chory nie wykazuje żadnych objawów chorobowych, mimo, że stwierdzono obecność nicieni w organizmie podczas badań endokskopowych.

Autor:

Agnieszka Augustowska

Zobacz również opis choroby: Anisakioza

Objawy chłoniaka żołądka

Nowotwór zwany chłoniakiem ma niejedno oblicze – jednym z nich jest chłoniak żołądka. Nowotwory takie pierwotnie zlokalizowane w żołądku to chłoniaki nieziarnicze wywodzące się z limfocytów B (około 85%), niekiedy z limfocytów T (blisko 15%).... czytaj więcej

Objawy nerwicy żołądka

Nerwicę żołądka można z całą pewnością zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Cierpi na nią coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, a dolegliwość jest trudna do zdiagnozowania i wyleczenia. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy