Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Paragonimozy

Paragonimoza (ang. paragonimiasis) to choroba pasożytnicza, wywoływana u człowieka przez przywrę płucną z gatunku Paragonimus westermani. Choroba ta jest często trudna do wykrycia, ze względu na mało charakterystyczne objawy, które są wspólne z większością innych chorób.

Zobacz również opis choroby: Paragonimoza

W początkowej fazie zakażenia paragonimoza nie powoduje żadnych objawów, u wielu osób objawy takie nigdy nie wystąpią. Występowanie objawów paragonimozy wiąże się ściśle z umiejscowieniem robaków i ich aktywnością w organizmie, które zmieniają się w czasie.

W pierwszym miesiącu od momentu zakażenia, robaki znajdują się w brzuchu, czasami powodując objawy, które mogą obejmować:
  • gorączkę;
  • złe samopoczucie;
  • ból brzucha i biegunkę;
  • świąd i pokrzywkę.
Pasożyty następnie przemieszczają się z brzucha do klatki piersiowej, wywołując tym problemy z oddychaniem, takie jak kaszel, zadyszkę i ból w klatce piersiowej, który pogarsza głęboki oddech lub kaszel. Bez leczenia, objawy paragonimozy mogą przybrać postać przewlekłą i może to trwać nawet dziesiątki lat.

Najczęstszym objawem długoterminowego rozwoju choroby jest krwioplucie, które ma charakter napadowy. Inne przewlekłe objawy paragonimozy mogą obejmować:
  • ból brzucha;
  • nudności i wymioty;
  • krwawą biegunkę;
  • guzki lub zgrubienia na skórze brzucha lub nóg, które pojawiają się i znikają w czasie.
Niektórzy ludzie z przewlekłą formą choroby nie mają żadnych objawów.

U mniej niż 1% osób chorych na paragonimozę robaki mogą zainfekować mózg. Objawy mogą obejmować: ból głowy, gorączkę, wymioty, podwójne widzenie i drgawki.

Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Paragonimoza

Biały nalot lub białe plamy na języku

Biały nalot na języku rzadko występuje bez innych towarzyszących objawów. Jeżeli jednak tak jest, to język zabarwiony na biało może być jedynie skutkiem zaniedbań higienicznych lub niegroźnych zakażeń grzybiczych jamy ustnej. Nalot na języku w kolorze białym lub białe zmiany na powierzchni języka mogą być też pierwszą oznaką ... czytaj więcej

Kongres naukowców i przesadna diagnoza raka piersi

W dniach od 9 listopada do 11 listopada 2011 roku, w Marsylii we Francji, odbywał się coroczny kongres francuskiego towarzystwa senologii i patologii piersi (Société française de sénologie et de pathologie mammaire, SFSPM). Z okazji 33 konferencji, specjaliści postanowili przede wszystkim zająć się delikatnym temat... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy