Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Przełyku Baretta

Może zacząć się bardzo niewinnie, od zgagi lub niestrawności. Nie leczone przyczyniają się do refluksu żołądkowo-przełykowego, a ten z kolei prowadzi do przełyku Barretta. Ból podczas przełykania i nieprzyjemne odbijanie- to tylko niektóre z objawów choroby.

Zobacz również opis choroby: Przełyk Baretta

Od refluksu do przełyku Barretta

Przełyk jest pokryty błoną śluzową, której zewnętrzną warstwę tworzą komórki nabłonkowe. To specjalne komórki przystosowane do kontaktu z pokarmem, który połykamy.

Prawidłowo działający przełyk, za pomocą napięcia mięśnia zwieracza dolnego, uniemożliwia cofanie się treści pokarmowej.

W przypadku gdy ten mechanizm zawodzi, mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym. Wtedy pokarm, zamiast ulec dalszemu trawieniu w żołądku, trafia z powrotem do przełyku. Dodatkowo resztki pokarmowe zmieszane są z sokami trawiennymi, bogatymi w kwas solny, które drażnią błonę śluzową. Jednym z głównych powikłań refluksu żołądkowo-przełykowego, jest właśnie przełyk Barretta.

Jakie są objawy schorzenia?

Przełyk Barretta występuje aż trzykrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby z otyłością brzuszną, palacze oraz osoby po 60- tym roku życia, kiedy zwiększa się zachorowalność.

Choroba w znacznej większości przypadków przebiega bezobjawowo. Pierwszym symptomem jest zazwyczaj zgaga, którą często jest przez nas lekceważona. Jeśli jednak zgaga i niestrawność będą się przedłużały, a doraźne środki nie przyniosą ulgi, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Zbyt późna diagnoza i niepodjęcie leczenia, mogą prowadzić do raka przełyku. Ryzyko zachorowania u osób z przełykiem Barretta jest o 30- 50% większe niż u reszty populacji.

Oprócz zgagi, najpopularniejszymi objawami są nieprzyjemne odbijanie i nieświeży oddech. W bardziej zaawansowanych przypadkach, pojawiają się wymioty i zaburzenia przełykania. Niekiedy zdarzają się wymioty z domieszką krwi lub odczuwanie bólu w miejscu gdzie przełyk łączy się żołądkiem.

Z racji tego, że każdemu z posiłków towarzyszy uporczywe odbijanie i zarzucanie treści żołądkowej, chorzy spożywają potrawy ostrożnie, a czasem ze względu na ból, w ogóle z nich rezygnują. Objawia się to spadkiem wagi i osłabieniem organizmu.


Autor:

Paulina Łabędź

Zobacz również opis choroby: Przełyk Baretta

Zgaga zdarza się coraz częściej

Przypadki zgagi oraz refluksu żołądkowo-przełykowego są coraz częstsze. A ta progresja jest związana ze wzrostem poziomu otyłości. Takie fakty wynikają z badania przeprowadzonego przez badaczy z centrum HUNT w Levanger, w Norwegii. czytaj więcej

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Choroba refluksowa polega na zbyt wczesnym zarzucaniu zawartości znajdującej się w żołądku i dwunastnicy w kierunku przełyku. Do głównych przyczyn schorzenia zaliczyć można niewydolność zwieracza przełyku. Pojawienie się objawów refluksu jest w znacznym stopniu związane z kwaśnym sokiem żołądkowym lub zasadowym sokiem dwunastni... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy