Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Przełyku Baretta

Może zacząć się bardzo niewinnie, od zgagi lub niestrawności. Nie leczone przyczyniają się do refluksu żołądkowo-przełykowego, a ten z kolei prowadzi do przełyku Barretta. Ból podczas przełykania i nieprzyjemne odbijanie- to tylko niektóre z objawów choroby.

Zobacz również opis choroby: Przełyk Baretta

Od refluksu do przełyku Barretta

Przełyk jest pokryty błoną śluzową, której zewnętrzną warstwę tworzą komórki nabłonkowe. To specjalne komórki przystosowane do kontaktu z pokarmem, który połykamy.

Prawidłowo działający przełyk, za pomocą napięcia mięśnia zwieracza dolnego, uniemożliwia cofanie się treści pokarmowej.

W przypadku gdy ten mechanizm zawodzi, mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym. Wtedy pokarm, zamiast ulec dalszemu trawieniu w żołądku, trafia z powrotem do przełyku. Dodatkowo resztki pokarmowe zmieszane są z sokami trawiennymi, bogatymi w kwas solny, które drażnią błonę śluzową. Jednym z głównych powikłań refluksu żołądkowo-przełykowego, jest właśnie przełyk Barretta.

Jakie są objawy schorzenia?

Przełyk Barretta występuje aż trzykrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby z otyłością brzuszną, palacze oraz osoby po 60- tym roku życia, kiedy zwiększa się zachorowalność.

Choroba w znacznej większości przypadków przebiega bezobjawowo. Pierwszym symptomem jest zazwyczaj zgaga, którą często jest przez nas lekceważona. Jeśli jednak zgaga i niestrawność będą się przedłużały, a doraźne środki nie przyniosą ulgi, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Zbyt późna diagnoza i niepodjęcie leczenia, mogą prowadzić do raka przełyku. Ryzyko zachorowania u osób z przełykiem Barretta jest o 30- 50% większe niż u reszty populacji.

Oprócz zgagi, najpopularniejszymi objawami są nieprzyjemne odbijanie i nieświeży oddech. W bardziej zaawansowanych przypadkach, pojawiają się wymioty i zaburzenia przełykania. Niekiedy zdarzają się wymioty z domieszką krwi lub odczuwanie bólu w miejscu gdzie przełyk łączy się żołądkiem.

Z racji tego, że każdemu z posiłków towarzyszy uporczywe odbijanie i zarzucanie treści żołądkowej, chorzy spożywają potrawy ostrożnie, a czasem ze względu na ból, w ogóle z nich rezygnują. Objawia się to spadkiem wagi i osłabieniem organizmu.


Autor:

Paulina Łabędź

Zobacz również opis choroby: Przełyk Baretta

Zgaga zdarza się coraz częściej

Przypadki zgagi oraz refluksu żołądkowo-przełykowego są coraz częstsze. A ta progresja jest związana ze wzrostem poziomu otyłości. Takie fakty wynikają z badania przeprowadzonego przez badaczy z centrum HUNT w Levanger, w Norwegii. czytaj więcej

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Choroba refluksowa polega na zbyt wczesnym zarzucaniu zawartości znajdującej się w żołądku i dwunastnicy w kierunku przełyku. Do głównych przyczyn schorzenia zaliczyć można niewydolność zwieracza przełyku. Pojawienie się objawów refluksu jest w znacznym stopniu związane z kwaśnym sokiem żołądkowym lub zasadowym sokiem dwunastni... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności