Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Torbiel Trzustki

Torbiel trzustki zaliczana jest obok przewlekłego zapalenia trzustki, kamicy przewodów trzustkowych do chorób tego narządu. Najczęściej występuje torbiel rzekoma (u około 90% pacjentów zgłaszających się z tym problemem). Patologia ta związana jest z występowaniem zbiornika płynu o dużej aktywności amylazy, który w zależności od typu jest lub nie wyścielony nabłonkiem.

Zobacz również opis choroby: Torbiel trzustki

Objawy torbieli trzustki

Podstawowym objawem torbieli trzustki jest uczucie dyskomfortu występujące w jamie brzusznej. Nie zawsze jest to ciągły ból, może to być zwykłe pobolewanie. Czasami diagnozuje się także jako objaw torbieli trzustki, ostry brzuch. Odczuwany jest opór w nadbrzuszu i podbrzuszu. U pacjenta mogą wystąpić nudności i wymioty. Temperatura ciała jest podwyższona. Chory nie ma apetytu, co przekłada się na utratę wagi, która jest jednym z objawów tej choroby. Pacjent jest blady i może wystąpić u niego wysypka na brzuchu. Lekarze przekonują, że wystąpienie małych torbieli może mieć bezobjawowy przebieg. W około 50% przypadków torbieli rzekomych pojedynczych zachodzi duże prawdopodobieństwa zaniku torbieli.

Jak rozpoznać torbiel trzustki?

Rozpoznanie torbieli trzustki może zajść w trzech wariantach. Po pierwsze podczas badania laboratoryjnego. W wyniku badania, w takim przypadku, aktywność amylazy będzie zwiększona w surowicy i w moczu. Poziom stężenia CRP ( białko C-reaktywne) jest także zwiększony. Drugim sposobem rozpoznania torbieli trzustki jest badanie obrazowe np. USG. W obrazie USG widoczna będzie otorbiona przestrzeń, w której obecne będą struktury hiperechogeniczne. W badaniu TK ( tomografia komputerowa) uwidacznia się ognisko o gładkich ścianach i pokazuje niską jednorodność płynowej gęstości.

Ostatnim ze znanych sposobów rozpoznania torbieli jest badanie płynu z torbieli. Płyn może mieć kolor żółty lub brązowy, o dużej klarowności. Tutaj także widać dużą aktywność enzymu amylaza i lipaza.

Powikłania torbieli trzustki

W medycynie wyróżnia się kilka możliwych powikłań, które są następstwem torbieli trzustki. Pierwszym z nich jest zakażenie torbieli. Powoduje ono silny ból brzucha, pogorszenie stanu ogólnego zdrowia u pacjenta oraz podwyższoną temperaturę ciała. Może dojść także do pęknięcia torbieli do jamy otrzewnej, a wystąpienie torbieli może przyczynić się do niedrożności dwunastnicy. Na skutek ucisku torbieli na żyłę śledzionową i wrotną może dojść do krwawienia z żylaków dna żołądka. Jednym z wymienianych powikłań jest także wystąpienie krwawienia z naczyń przebiegających w sąsiedztwie torbieli do torbieli. Bardzo poważnym powikłaniem będącym następstwem torbieli trzustki jest tętniak rzekomy. Jego powstanie uwarunkowane jest uszkodzeniem tętnic okołotrzustkowych, przy utrzymaniu dobrej drożności pomiędzy tętnicą, a torbielą. U pacjentów z łagodnym wrodzonym typem trzustki może wystąpić rak trzustki.

Marta Dudek

Zobacz również opis choroby: Torbiel trzustki

Objawy torbiela skrzelopochodnej

Torbiel skrzelopochodna lub też torbiel boczna szyi to wada wynikająca z błędnego, czyli nieprawidłowego zamykania się kieszonek skrzelowych podczas rozwoju zarodka w organizmie kobiety. Dlatego też, choroba ta jest wrodzona. czytaj więcej

Objawy torbiela

Torbiel inaczej cysta jest wypełnioną płynem bądź galaretowatą substancją przestrzenią, która może się pojawić w różnych miejscach ciała. Torbiele są swego rodzaju łagodną formą nowotworów. Jednak istnieje ryzyko przekształcenia się w nowotwory złośliwe, stąd też nie należy ich lekceważyć.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy