Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Torbiel Trzustki

Torbiel trzustki zaliczana jest obok przewlekłego zapalenia trzustki, kamicy przewodów trzustkowych do chorób tego narządu. Najczęściej występuje torbiel rzekoma (u około 90% pacjentów zgłaszających się z tym problemem). Patologia ta związana jest z występowaniem zbiornika płynu o dużej aktywności amylazy, który w zależności od typu jest lub nie wyścielony nabłonkiem.

Zobacz również opis choroby: Torbiel trzustki

Objawy torbieli trzustki

Podstawowym objawem torbieli trzustki jest uczucie dyskomfortu występujące w jamie brzusznej. Nie zawsze jest to ciągły ból, może to być zwykłe pobolewanie. Czasami diagnozuje się także jako objaw torbieli trzustki, ostry brzuch. Odczuwany jest opór w nadbrzuszu i podbrzuszu. U pacjenta mogą wystąpić nudności i wymioty. Temperatura ciała jest podwyższona. Chory nie ma apetytu, co przekłada się na utratę wagi, która jest jednym z objawów tej choroby. Pacjent jest blady i może wystąpić u niego wysypka na brzuchu. Lekarze przekonują, że wystąpienie małych torbieli może mieć bezobjawowy przebieg. W około 50% przypadków torbieli rzekomych pojedynczych zachodzi duże prawdopodobieństwa zaniku torbieli.

Jak rozpoznać torbiel trzustki?

Rozpoznanie torbieli trzustki może zajść w trzech wariantach. Po pierwsze podczas badania laboratoryjnego. W wyniku badania, w takim przypadku, aktywność amylazy będzie zwiększona w surowicy i w moczu. Poziom stężenia CRP ( białko C-reaktywne) jest także zwiększony. Drugim sposobem rozpoznania torbieli trzustki jest badanie obrazowe np. USG. W obrazie USG widoczna będzie otorbiona przestrzeń, w której obecne będą struktury hiperechogeniczne. W badaniu TK ( tomografia komputerowa) uwidacznia się ognisko o gładkich ścianach i pokazuje niską jednorodność płynowej gęstości.

Ostatnim ze znanych sposobów rozpoznania torbieli jest badanie płynu z torbieli. Płyn może mieć kolor żółty lub brązowy, o dużej klarowności. Tutaj także widać dużą aktywność enzymu amylaza i lipaza.

Powikłania torbieli trzustki

W medycynie wyróżnia się kilka możliwych powikłań, które są następstwem torbieli trzustki. Pierwszym z nich jest zakażenie torbieli. Powoduje ono silny ból brzucha, pogorszenie stanu ogólnego zdrowia u pacjenta oraz podwyższoną temperaturę ciała. Może dojść także do pęknięcia torbieli do jamy otrzewnej, a wystąpienie torbieli może przyczynić się do niedrożności dwunastnicy. Na skutek ucisku torbieli na żyłę śledzionową i wrotną może dojść do krwawienia z żylaków dna żołądka. Jednym z wymienianych powikłań jest także wystąpienie krwawienia z naczyń przebiegających w sąsiedztwie torbieli do torbieli. Bardzo poważnym powikłaniem będącym następstwem torbieli trzustki jest tętniak rzekomy. Jego powstanie uwarunkowane jest uszkodzeniem tętnic okołotrzustkowych, przy utrzymaniu dobrej drożności pomiędzy tętnicą, a torbielą. U pacjentów z łagodnym wrodzonym typem trzustki może wystąpić rak trzustki.

Marta Dudek

Zobacz również opis choroby: Torbiel trzustki

Objawy torbiela skrzelopochodnej

Torbiel skrzelopochodna lub też torbiel boczna szyi to wada wynikająca z błędnego, czyli nieprawidłowego zamykania się kieszonek skrzelowych podczas rozwoju zarodka w organizmie kobiety. Dlatego też, choroba ta jest wrodzona. czytaj więcej

Objawy torbiela

Torbiel inaczej cysta jest wypełnioną płynem bądź galaretowatą substancją przestrzenią, która może się pojawić w różnych miejscach ciała. Torbiele są swego rodzaju łagodną formą nowotworów. Jednak istnieje ryzyko przekształcenia się w nowotwory złośliwe, stąd też nie należy ich lekceważyć.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności