Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy achalazji

Achalazja przełyku jest chorobą bardzo bolesną oraz powodującą nieświeży wręcz cuchnący oddech. Przez brak nerwów wspomagających przełykanie, pokarm zatrzymuje się w przełyku wywołując ból. Nieleczona choroba może doprowadzić do niedożywienia. Powoduje niechęć do jedzenia.Na początku choroby problem z przełykaniem dotyczy pokarmu, w miarę upływu czasu powoduje również trudności z przełykaniem napojów.

Zobacz również opis choroby: Achalazja

Typowe objawy achalazji

  • ból w klatce piersiowej
  • cofanie się pokarmu do gardła
  • uczucie pełności
  • kaszel
  • zgaga
  • utrata masy ciała
  • krztuszenie się
  • dysfagia
  • trudności w połykaniu pokarmów o konsystencji twardej, stałe.

Objawy nasilają się podczas stresu i przy szybkim jedzeniu. Przebieg choroby jest najczęściej wieloletni. W różnicowaniu choroby należu uwzględnić raka przełyku lub wpustu żołądka.

Przebieg choroby

Na początku choroby problem z przełykaniem dotyczy pokarmu, w miarę upływu czasu powoduje również trudności z przełykaniem napojów. Przełyk poszerza się na skutek gromadzenia spożywanego pokarmu, który często ulega zwracaniu.

Z rozwojem choroby, trudności z przełykaniem stają się coraz bardziej uciążliwe. Najpierw jest trudność z przełykaniem jedzenia, a następnie płynów. U niektórych pacjentów występuje spadek masy ciała. Zaczynają chudnąć w bardzo szybkim tempie. Niektórym osobom doskwiera ból w klatce piersiowej. To wcale nie jest atak serca, to może być choroba przełyku. Choroba może powodować inne dolegliwości, zatrzymanie pokarmu oraz płynów w przełyku, co może grozić przedostaniem się ich do płuc.

Leczenie achalazji przełyku

Jeżeli wystąpi problem z przełykaniem pokarmów oraz płynów przez dłuższy czas należy zgłosić się do lekarza.

W przypadku osób których organizm nie toleruje niektórych pokarmów może wystąpić reakcja prowadząca do tego, że przełyk zamyka dostęp do przewodu pokarmowego. Warto wykonać badania w kierunku alergii pokarmowej.
Warto zastanowić się czy choroba nie jest spowodowana negatywnymi emocjami. Z tego oto powodu mięśnie przełyku mogą powodować zwężenie.

W ostrych przypadkach lekarz zaleca specjalne leki, które przynoszą ulgę. Czasem wykonuje się badanie endoskopowe przełyku. Dzięki temu badaniu można wykryć przerost tkanki mięśniowej oraz brak komórek nerwowych.

Aby wyleczyć się z tak bolesnej choroby należy wprowadzić pewne zmiany dotyczące stylu życia oraz diety. Zaleca się spożywanie tak zwanych papek oraz rozdrobnionych pokarmów. Trzeba dokładnie przeżuwać pokarm, aby nie zalegał w przełyku. Nie wolno jeść przed snem, zaleca się picie jak największej ilości wody. Gdy choroba nie jest aż tak uciążliwa można spróbować zastosować leki rozkurczowe.

Taka choroba jak achalazja przełyku obniża standard życia. Najskuteczniejszą metodą jest wprowadzenie zmian w diecie.

Autor: Alicja Chrobak, Tomasz Tybor

Zobacz również opis choroby: Achalazja

Objawy choroby Pageta

Choroba Pageta należy do przewlekłych i metabolicznych chorób kości. Wiąże się z powstawaniem zaburzeń w mechanizmie tworzenia i rozkładania kości. W efekcie dochodzi do wytworzenia się zdezorganizowanej struktury kości, co powoduje spadek jej wytrzymałości oraz utratę właściwego kształtu. Objawy schorzenia w dużym stopniu ... czytaj więcej

Objawy choroby Takayasu

Pierwszy opis choroby został opublikowany w 1905 roku przez Mikito Takayasu. Na początku rozwoju choroby mamy do czynienia z objawami podobnymi do objawów grypy oraz dolegliwościami występującymi w chorobach reumatycznych. Bywa również, że pierwszym objawem choroby Takayasu jest przypadkowo wykryty tętniak aorty piersiowej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy