Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy alergii na gluten

Alergia na gluten jest chorobą należącą do grupy nietolerancji pokarmowych. Alergia ta występuje dość często, a głównym sposobem jej leczenia jest stosowanie diety bezglutenowej. Należy zwrócić uwagę na objawy występujące podczas pojawienia się reakcji alergicznej po spożyciu produktów zawierających gluten.

Zobacz również opis choroby: Alergia na gluten

Objawy alergii na gluten są różne w zależności od czasu, po którym wystąpiła reakcja alergiczna, a także zależą od wieku osoby uczulonej.

Czas pojawienia się reakcji alergicznej na gluten

Ze względu na wystąpienie reakcji alergicznej na gluten wyróżnia się objawy natychmiastowe i późne. Reakcja natychmiastowa pojawia się zaraz po spożyciu produktu zawierającego gluten lub w ciągu jednej godziny.

Może wystąpić jeden lub kilka objawów, najczęściej są to: duszności, biegunka, wymioty, katar alergiczny, pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny, atopowe zapalenie skóry oraz skurcz oskrzeli. Objawy te zależą od przeciwciał w klasie IgE.

Natomiast objawy późne występują po kilku godzinach, a czasami nawet po jednym lub dwóch dniach od spożycia alergenu. Do tych objawów zalicza się biegunkę i atopowe zapalenie skóry. Objawy te są niezależne od przeciwciał w klasie IgE.

Wiek osoby uczulonej

Objawy alergii na gluten zależą także od wieku osoby uczulonej. U niemowląt objawami alergii na gluten jest: kolka, ciągłe ulewanie się, zaparcia, wzdęcia, ciągły płacz, dziecko może nawet przestać rosnąć.

Natomiast u dzieci trochę starszych reakcja alergiczna na gluten objawia się poprzez: atopowe zapalenie skóry, wysypka pojawia się głównie na kończynach i policzkach. U dzieci o wiele rzadziej pojawiają się problemy związane z układem oddechowym i pokarmowym, które występują po spożyciu nawet niewielkich ilości glutenu.

Inne są obawy alergii na gluten u osób dorosłych. Najczęściej pojawia się pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny, biegunka, wymioty oraz objawy związane z układem oddechowym, takie jak duszność i napady kaszlu, a także niedokrwistość i osłabienie. Wykazano, że u niektórych osób dorosłych alergia na gluten może się pojawić tylko przy jednoczesnym wysiłku fizycznym.

Z alergii na gluten większość dzieci wyrasta w przeciwieństwie do osób dorosłych, u których trwa wiele lat, a nawet i całe życie. Nie wolno bagatelizować tych objawów i trzeba, jak najszybciej, udać się do lekarza.

Autor: Ilona Górecka

Zobacz również opis choroby: Alergia na gluten

Ostatnie badania wykazują, że glifosat powoduje nietolerancję na gluten

Częstość występowania nietolerancji glutenu, i wielu innych problemów zdrowotnych, związanych ze spożywaniem pszenicy i glutenu jest na świecie powszechna i wciąż wzrasta, osiągając niemal stan epidemii. czytaj więcej

Objawy alergii wziewnej

Alergia wziewna to uczulenie na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, sierść i naskórek zwierząt. Może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Należy szybko rozpoznać jej objawy, gdyż nieleczona może być przyczyną astmy.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Nietolerancja

Będąc u lekarza otrzymałem diagnozę, że to alergia na gluten... Wystraszyłem się, bo wiem, jak nieprzyjemna może być celiakia. Postanowiłem na własn...

04-10-2014 14:23

~Tadeu

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy