Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy anginy brzusznej

Angina brzuszna to choroba wywołana częściową niedrożnością naczyń krezkowych znajdujących się w jelicie, które odpowiedzialne są za jego dokrwienie. Podczas choroby dochodzi do zwężenia s tętnic doprowadzających krew do jelit.

Zobacz również opis choroby: Angina brzuszna

Bezpośrednią przyczyną niedrożności tętnic jest blaszka miażdżycowa, która stopniowo wzrasta a więc tętnica staje się twarda i sztywna a przepływ przez nią krwi staje się niemożliwy.

Co powoduje?

Anginie brzusznej najczęściej towarzyszy ostry ból brzucha, który występuje bezpośrednio po spożyciu posiłku. Ból u chorego może się utrzymywać nawet do kilku godzin po spożyciu posiłku, angina brzuszna powoduje zatem u osoby chorej duży dyskomfort związany ze spożywaniem pokarmów. Bóle szczególnie nasilają się w sytuacji gdy spożywamy posiłki ciężkostrawne.

Często pojawiający się ból brzucha sprawia, iż tracimy apetyt a co za tym idzie tracimy na wadze. Podczas silnego ataku bólu mogą wystąpić wymioty, nudności oraz biegunka.  Ból pojawiający się bezpośrednio po posiłku spowodowany jest procesami wchłaniania i trawienia i ma charakter nawracający, dlatego jeżeli zauważyliśmy u siebie ciągle nawracające bóle brzucha natychmiast powinniśmy udać się do lekarza specjalisty.

Jak ją leczyć?

Większe ryzyko zachorowania na anginę brzuszną występuje u osób zmagających się z otyłością, palaczy, cukrzyków czy u osób starszych. Leczenie odbywa się za pomocą środków farmakologicznych, które jednak nie prowadzą do całkowitego wyleczenia a jedynie łagodzą cały przebieg choroby. Najczęściej w czasie leczenia stosuje się pentoksyfiliny, nitraty czy kwas acetylosalicylowy. Najlepszym sposobem na pozbycie się kłopotliwych bólów brzucha jest udrożnienie tętnicy doprowadzającej krew do jelit. Niedrożność usuwana jest przez zabieg chirurgiczny.

Angina brzuszna jest więc chorobą, która skutecznie może nam uprzykrzać życie, powodując problemy ze spożywaniem pokarmu. Anginie brzusznej często towarzyszą objawy, które występuje również przy okazji innych groźnych chorób, dlatego w przypadku ich wystąpienia należy od razu udać się do lekarza w celu stwierdzenia ich źródła.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Zobacz również opis choroby: Angina brzuszna

Objawy nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego

Objawów nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego jest wiele, zależą one głównie od stopnia złośliwości nowotworu. Jednak niezależnie od jego rodzaju, najczęściej podawanymi objawami są długotrwałe bóle brzucha zlokalizowane w nadbrzuszu środkowym oraz za mostkiem.... czytaj więcej

Objawy polipów przewodu pokarmowego

Polipy przewodu pokarmowego są tworami wpuklającymi się do światła przewodu pokarmowego. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w gromadach. Bardzo rzadko znajdują się w żołądku i jelicie cienkim. W początkowym etapach choroby polipy nie powodują żadnych dolegliwości. Polipowatość przewodu pokarmowego może być uwarunkowana genetyczni... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy