Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy anginy brzusznej

Angina brzuszna to choroba wywołana częściową niedrożnością naczyń krezkowych znajdujących się w jelicie, które odpowiedzialne są za jego dokrwienie. Podczas choroby dochodzi do zwężenia s tętnic doprowadzających krew do jelit.

Zobacz również opis choroby: Angina brzuszna

Bezpośrednią przyczyną niedrożności tętnic jest blaszka miażdżycowa, która stopniowo wzrasta a więc tętnica staje się twarda i sztywna a przepływ przez nią krwi staje się niemożliwy.

Co powoduje?

Anginie brzusznej najczęściej towarzyszy ostry ból brzucha, który występuje bezpośrednio po spożyciu posiłku. Ból u chorego może się utrzymywać nawet do kilku godzin po spożyciu posiłku, angina brzuszna powoduje zatem u osoby chorej duży dyskomfort związany ze spożywaniem pokarmów. Bóle szczególnie nasilają się w sytuacji gdy spożywamy posiłki ciężkostrawne.

Często pojawiający się ból brzucha sprawia, iż tracimy apetyt a co za tym idzie tracimy na wadze. Podczas silnego ataku bólu mogą wystąpić wymioty, nudności oraz biegunka.  Ból pojawiający się bezpośrednio po posiłku spowodowany jest procesami wchłaniania i trawienia i ma charakter nawracający, dlatego jeżeli zauważyliśmy u siebie ciągle nawracające bóle brzucha natychmiast powinniśmy udać się do lekarza specjalisty.

Jak ją leczyć?

Większe ryzyko zachorowania na anginę brzuszną występuje u osób zmagających się z otyłością, palaczy, cukrzyków czy u osób starszych. Leczenie odbywa się za pomocą środków farmakologicznych, które jednak nie prowadzą do całkowitego wyleczenia a jedynie łagodzą cały przebieg choroby. Najczęściej w czasie leczenia stosuje się pentoksyfiliny, nitraty czy kwas acetylosalicylowy. Najlepszym sposobem na pozbycie się kłopotliwych bólów brzucha jest udrożnienie tętnicy doprowadzającej krew do jelit. Niedrożność usuwana jest przez zabieg chirurgiczny.

Angina brzuszna jest więc chorobą, która skutecznie może nam uprzykrzać życie, powodując problemy ze spożywaniem pokarmu. Anginie brzusznej często towarzyszą objawy, które występuje również przy okazji innych groźnych chorób, dlatego w przypadku ich wystąpienia należy od razu udać się do lekarza w celu stwierdzenia ich źródła.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Zobacz również opis choroby: Angina brzuszna

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności