Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ankylostymozy

Ankylostymoza to choroba pasożytnicza, którą wywołuje tęgoryjec dwunastnicy. Najczęściej rozmnaża się on w otoczeniu o wysokiej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze, przez co w Polsce chorobę tę spotyka się rzadko. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt skóry z jajami pasożyta, które wnikają do krwioobiegu, a następnie wędrują do dwunastnicy, gdzie się zagnieżdżają lub przez zjedzenie pokarmów, na których znajdowały się jajeczka. Dalej przedstawimy objawy ankylostymozy.

Zobacz również opis choroby: Ankylostymoza

Ankylostymoza - objawy

W pierwszym etapie choroby, kiedy dopiero co doszło do zakażenia, najczęściej nie występują żadne wyraźne sygnały, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Jeżeli jajeczka wniknęły do krwioobiegu przez skórę, to możliwe jest wystąpienie w tym miejscu zapalenia skóry i zaczerwienienia, któremu towarzyszy uporczywy świąd.

Jako że tęgoryjce żywią się ludzką krwią, pijąc do 1 ml dziennie na osobnika, częstym objawem tej choroby jest niedokrwistość i dlatego nazywa się ją również anemią górników. Po pewnym czasie od zarażenia, jeżeli pasożyt już się rozwinął, przyczepia się on do błony śluzowej jelita i wysysa z niej krew, co powoduje postępującą niedokrwistość. Tęgoryjec może przeżyć w ludzkim organizmie nawet do 8 lat, a im więcej pasożytów zgromadzi się w okolicy dwunastnicy, tym większe spustoszenie będą powodowały. Ich liczba, sięgająca niekiedy kilku tysięcy może spowodować niedokrwistość z hipereozynofilią oraz postępujące wychudzenie, osłabienie i bladość skóry. Wydzielina, którą produkuje pasożyt, ma właściwości utrudniające krzepliwość krwi, dlatego nawet niewielkie krwawienia mogą być dłuższe i intensywniejsze niż zwykle.

Jednak zanim pasożyt na dobre osiądzie w dwunastnicy, może wędrować przez krwioobieg oraz większość narządów wewnętrznych. Kiedy tęgoryjec pojawi się w płucach, daje to objawy w postaci plucia krwią, występują też symptomy zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc, którym towarzyszą gorączka i kaszel.

Jako że ankylostymoza jest chorobą układu pokarmowego, wiele jej objawów jest związanych z procesem trawienia i wydalania. U zarażonych często występują bóle brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, a nawet krwawe stolce. Często zauważa się nadmiernie częste wypróżnianie się, nawet do 10 razy w ciągu dobę i długotrwałe biegunki.

Dodatkowo wraz z rozwojem choroby mogą pojawiać się opuchnięcia twarzy i kończyn, spadek kondycji i szybsze męczenie się oraz zawroty głowy i kłopoty z koncentracją. Czasami występują nacieki zwiewne Loeffera, czyli niewielkie zmiany widoczne w obrazie rentgenowskim. W skrajnych przypadkach, nieleczona choroba może doprowadzić do krwawienia przewodu pokarmowego i uszkodzenia wątroby.

Ankylostymoza daje różne objawy w zależności od stopnia zaawansowania choroby, ilości pasożytów w organizmie, stopnia ich rozwoju oraz miejsca w którym przebywają. Zazwyczaj przy zakażeniu przez skórę początkowymi symptomami jest jedynie zaczerwienienie i świąd, które następnie zmienia się w zależności od lokalizacji pasożyta. Na dalszych etapach choroby, pojawiają się najczęściej zaburzenia trawienne, którym przy długotrwałej obecności tęgoryjca w organizmie, towarzyszą coraz większe kłopoty z niedokrwieniem.

Autor: Natalia Kocoń

Zobacz również opis choroby: Ankylostymoza

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności