Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ankylostymozy

Ankylostymoza to choroba pasożytnicza, którą wywołuje tęgoryjec dwunastnicy. Najczęściej rozmnaża się on w otoczeniu o wysokiej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze, przez co w Polsce chorobę tę spotyka się rzadko. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt skóry z jajami pasożyta, które wnikają do krwioobiegu, a następnie wędrują do dwunastnicy, gdzie się zagnieżdżają lub przez zjedzenie pokarmów, na których znajdowały się jajeczka. Dalej przedstawimy objawy ankylostymozy.

Zobacz również opis choroby: Ankylostymoza

Ankylostymoza - objawy

W pierwszym etapie choroby, kiedy dopiero co doszło do zakażenia, najczęściej nie występują żadne wyraźne sygnały, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Jeżeli jajeczka wniknęły do krwioobiegu przez skórę, to możliwe jest wystąpienie w tym miejscu zapalenia skóry i zaczerwienienia, któremu towarzyszy uporczywy świąd.

Jako że tęgoryjce żywią się ludzką krwią, pijąc do 1 ml dziennie na osobnika, częstym objawem tej choroby jest niedokrwistość i dlatego nazywa się ją również anemią górników. Po pewnym czasie od zarażenia, jeżeli pasożyt już się rozwinął, przyczepia się on do błony śluzowej jelita i wysysa z niej krew, co powoduje postępującą niedokrwistość. Tęgoryjec może przeżyć w ludzkim organizmie nawet do 8 lat, a im więcej pasożytów zgromadzi się w okolicy dwunastnicy, tym większe spustoszenie będą powodowały. Ich liczba, sięgająca niekiedy kilku tysięcy może spowodować niedokrwistość z hipereozynofilią oraz postępujące wychudzenie, osłabienie i bladość skóry. Wydzielina, którą produkuje pasożyt, ma właściwości utrudniające krzepliwość krwi, dlatego nawet niewielkie krwawienia mogą być dłuższe i intensywniejsze niż zwykle.

Jednak zanim pasożyt na dobre osiądzie w dwunastnicy, może wędrować przez krwioobieg oraz większość narządów wewnętrznych. Kiedy tęgoryjec pojawi się w płucach, daje to objawy w postaci plucia krwią, występują też symptomy zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc, którym towarzyszą gorączka i kaszel.

Jako że ankylostymoza jest chorobą układu pokarmowego, wiele jej objawów jest związanych z procesem trawienia i wydalania. U zarażonych często występują bóle brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, a nawet krwawe stolce. Często zauważa się nadmiernie częste wypróżnianie się, nawet do 10 razy w ciągu dobę i długotrwałe biegunki.

Dodatkowo wraz z rozwojem choroby mogą pojawiać się opuchnięcia twarzy i kończyn, spadek kondycji i szybsze męczenie się oraz zawroty głowy i kłopoty z koncentracją. Czasami występują nacieki zwiewne Loeffera, czyli niewielkie zmiany widoczne w obrazie rentgenowskim. W skrajnych przypadkach, nieleczona choroba może doprowadzić do krwawienia przewodu pokarmowego i uszkodzenia wątroby.

Ankylostymoza daje różne objawy w zależności od stopnia zaawansowania choroby, ilości pasożytów w organizmie, stopnia ich rozwoju oraz miejsca w którym przebywają. Zazwyczaj przy zakażeniu przez skórę początkowymi symptomami jest jedynie zaczerwienienie i świąd, które następnie zmienia się w zależności od lokalizacji pasożyta. Na dalszych etapach choroby, pojawiają się najczęściej zaburzenia trawienne, którym przy długotrwałej obecności tęgoryjca w organizmie, towarzyszą coraz większe kłopoty z niedokrwieniem.

Autor: Natalia Kocoń

Zobacz również opis choroby: Ankylostymoza

Objawy tęgoryjca dwunastnicy

Tęgoryjec dwunastnicy jest pasożytem człowieka, który należy do typu nicieni. Pasożyt przyczynia się do powstania choroby pasożytniczej układu pokarmowego, tzw.  ankylostomatozy. Do zakażenia dochodzi głównie przez skórę. Człowiek może zarazić się larwami w wyniku kontaktu z zanieczyszczoną ziemią. Pasożyt żywi się głównie... czytaj więcej

Objawy zapalenia żołądka i dwunastnicy

Zapalenie żołądka i dwunastnicy najczęściej pojawia się wskutek błędów dietetycznych. Choroba związana jest ze spożywaniem zakażonych pokarmów bądź zawierających toksyny lub toksyczne związki chemiczne. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy