Czym jest chłoniak żołądka?
Chłoniak żołądka to głównie wynik zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Jest ona powodem zakażenia błon śluzowych żołądka, wrzodów żołądka i dwunastnicy, co długo nieleczone prowadzi do raka żołądka. Chłoniaka rozpoznaje się w wyniku wykonania badania histopatologicznego wycinków błony śluzowej żołądka. Samo leczenie polega na wyleczeniu chorego z zakażenia bakterią. Często po wykonaniu tego, chłoniak ustępuje samoistnie. W przypadku, gdy mimo wyleczenia bakterii, chłoniak zostaje ? stosuje się chemioterapię oraz leczenie operacyjne. Te dwa sposoby stosuje się osobno lub razem. Zależy to od stanu zdrowia pacjenta, a także od stopnia zaawansowania choroby.
Jakie są objawy chłoniaka żołądka?
Otóż, ważne jest to, że nie ma tzw. ?ciężkich? objawów, czyli takich, które jednoznacznie wskazują, że mamy do czynienia z chłoniakiem żołądka. Choroba ta może przebiegać bezobjawowo nawet przez kilka lat. Do pierwszych znaków tej choroby zalicza się:
- ból brzucha,
- wymioty,
- nudności,
- szybsze niż zazwyczaj uczucie pełności w żołądku,
- nagła utrata apetytu.
Do wyżej wymienionych dochodzą symptomy, które wyraźne są dla chłoniaków w ogóle. Nazwane są ?objawami ogólnymi?. A należą do nich: nagła, duża strata wagi; stany gorączkowe; występowanie nocnych potów. Jednakże objawy ogólne w przypadku chłoniaków żołądka są rzadszym zjawiskiem.
Bardzo często w momencie rozpoznania chłoniaka żołądka mamy do czynienia ze stwierdzeniem, że choroba została uogólniona. Co to oznacza? Mianowicie jest to fakt, świadczący o tym, że doszło do zajęcia szpiku kostnego, narządów jamy brzusznej, węzłów chłonnych oraz innych narządów naszego ciała.
Jak widać objawy chłoniaka żołądka na początku nie prowadzą do niepokoju czy zastanowienia się czy wymienione dolegliwości są przyczyną czegoś poważnego, czy też nie stanowią powodu do obaw. Czasem lepiej udać się do lekarza, wykonać badania i upewnić się, że dokuczające nam problemy to przejściowy etap. Wczesne rozpoznanie chłoniaka żołądka pozwoli na szybsze rozpoczęcie walki z nim. To z kolei będzie przyczyną szybszego powrotu do zdrowia i uratowania własnego życia.
Biorąc pod uwagę znane przez medycynę rokowania, warto wiedzieć, że przeżywalność w większości wypadków wynosi około 5 lat. Gdy choroba zostanie rozpoznana wcześniej, albo gdy w wyniku leczenia zostanie ona zatrzymana ? można przeżyć około 10 lat. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnej odporności, ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
W samym leczeniu chłoniaka żołądka, którym często nazywamy walką z chorobą, ważne jest podejście chorego oraz wsparcie ze strony najbliższych.
Autor: Karolina Tarbańska
Zobacz również opis choroby: Chłoniaki żołądka
Objawy chłoniaka żołądka
Nowotwór zwany chłoniakiem ma niejedno oblicze – jednym z nich jest chłoniak żołądka. Nowotwory takie pierwotnie zlokalizowane w żołądku to chłoniaki nieziarnicze wywodzące się z limfocytów B (około 85%), niekiedy z limfocytów T (blisko 15%).... czytaj więcej
Objawy nerwicy żołądka
Nerwicę żołądka można z całą pewnością zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Cierpi na nią coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, a dolegliwość jest trudna do zdiagnozowania i wyleczenia. czytaj więcej
Brak komentarzy