Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Ormonda

Choroba Ormonda to schorzenie dotykające przede wszystkim osób dorosłych, w szczególności mężczyzn. Stanowi bardzo rzadki przypadek zwłóknienia przestrzeni pozaotrzewnej. Przyczyny postępującego włóknienia pozostają wciąż niewyjaśnialne.

Zobacz również opis choroby: Choroba Ormonda

W przestrzeni pozaotrzewnej  znajdują się istotne dla organizmu narządy- nerki, nadnercza, brzuszne odcinki moczowodów, a także naczynia jamy brzusznej (aorta brzuszna i zyła główna dolna). W zależności od stopnia i rozległości zwłóknienia, różne mogą być też objawy choroby.

Najbardziej dotkliwe skutki schorzenia związane są zazwyczaj z zaburzeniem funkcjonowania układu moczowego. Są to przede wszystkim:

wodonercze- w przypadku gdy pojawiają się trudności z odpływem moczu. Następstwem jest rozciągnięcię miedniczek i kielichów nerkowych, zanika również miąższ nerek. Sytuacja taka spowodowana jest pojawieniem się przeszkody w moczowodzie. Drogi moczowe rozszerzają się, następuje upośledzenie ukrwienia, miąższ nerki powoli zanika, a same nerki zmieniają się w worek wypełniony moczem. Ze względu na fakt, że brakuje objawów charakterystycznych dla wodonercza, czasami ciężko jest go zdiagnozować. Najczęściej stwierdzona zostaje kamica nerkowa lub zapalenie układu moczowego, dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań ujawnia się prawdziwa przyczyna dolegliwości. Łagodne przypadki przebiegają zazwyczaj z lekkimi pobolewaniami i odczuwalnym ciężarem w okolicach lędźwiowych.

Bliznowacenie moczowodów- wzrost ciśnienia w kielichach nerkowych powoduje ich rozdęcie- brodawki nerkowe ulegają spłaszczeniu, co skutkuje zniekształceniem samego zarysu kielichów.

Kompresja moczowodów

Zaburzenia pracy układu moczowego związane są bezpośrednio z pojawieniem się stanu zapalnego w moczowodach lub nerkach. W początkowych stadiach łatwo pomylić chorobę Ormonda ze zwykłym zapaleniem układu moczowego- objawy mogą być bardzo zbliżone. Często rozpoznanie  faktycznego schorzenia ułatwia dopiero zaobserwowanie skutków niewydolności innych organów znajdujących się w przestrzeni pozaotrzewnej. Spośród nich najczęściej wymieniane są:

  • bóle bocznych i dolnych części brzucha
  • bóle pleców w okolicy krzyżowej
  • zakrzepica żył głębokich
  • nadciśnienie
  • gorączka
  • wyraźny spadek masy ciała
W przypadkach szczególnych włóknienie może dotyczyć także innych części ciała- tarczycy, dróg żółciowych, sporadycznie nawet śródpiersia lub oczodołów. Objawy takiego schorzenia są wtedy odmienne, a sama choroba zazwyczaj dużo bardziej dotkliwa.

Autor:

Aleksandra Piechel

Zobacz również opis choroby: Choroba Ormonda

Objawy kandydozy błony śluzowej jamy ustnej

Charakterystycznym objawem dla kandydozy jamy ustnej jest biały nalot, który pojawia się na języku. Nalot może pojawić się również na podniebieniu. Biały nalot ma konsystencje serowatą i przypomina wyglądem ścięte mleko. czytaj więcej

Objawy anginy brzusznej

Angina brzuszna to choroba wywołana częściową niedrożnością naczyń krezkowych znajdujących się w jelicie, które odpowiedzialne są za jego dokrwienie. Podczas choroby dochodzi do zwężenia s tętnic doprowadzających krew do jelit. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Wzwód nawet przez kilka godzin, Sprawdź, co to oznacza ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności