Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Whipplea

Choroba Whipple’a jest infekcją bakteryjną atakującą jelita. Występuje bardzo rzadko – według statystyk rocznie na całym świecie zapada na nią około 30 osób.

Zobacz również opis choroby: Choroba Whipplea

Najczęściej choroba dotyka mężczyzn rasy białej w średnim wieku – około 50 roku życia.

Trudności ze zdiagnozowaniem choroby

Objawy choroby Whipple’a nie są charakterystyczne. Często powoduje to trudności z określeniem schorzenia i podawanie mylnych diagnoz.

Infekcja charakteryzuje się trzema etapami rozwoju:

1 STADIUM

Początkowo objawy w ogólnie nie zdradzają choroby Whippe’a. Można wyróżnić bóle i zapalenia stawów o zmiennej lokalizacji (najczęściej dotyczy to stawów skokowych, kolanowych, biodrowych, barkowych, łokciowych i bez uchwytnych).

Dodatkowo występuje osłabienie łaknienia, kaszel, uczucie pełności w jamie brzusznej i bóle w klatce piersiowej. Temperatura ciała często ulega podwyższeniu.

2 STADIUM

Charakterystyczne dla drugiego etapu jest znaczący spadek masy ciała. Występuje również osłabienie spowodowane ognistą biegunką i silnymi bólami brzucha.

3 STADIUM

W ostatnim etapie występuje powiększenie węzłów chłonnych, hiperpigmentacja skóry (zaburzenia barwnikowe) oraz objawy związane z upośledzeniem wchłaniania składników pokarmowych (tzw. zespół upośledzonego wchłaniania).

Chorowa Whippe’a może odznaczyć się również innymi objawami: problemami neurologicznymi, zaburzeniami ze strony układu krążenia i zapaleniem surowicówki. Rzadko da się zaobserwować zapalenie wsierdzia lub opłucnej.
Chory nie musi przejawiać wszystkich wymienionych powyżej symptomów, obraz kliniczny może być bardzo zróżnicowany.

Schorzenie to nie zostało do końca wyjaśnione przez lekarzy i naukowców. Wciąż prowadzone są badania na temat choroby Whippe’a – jej przyczyn, objaw oraz sposobów leczenia.

Zobacz również opis choroby: Choroba Whipplea

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności