Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby uchyłkowej jelit

Choroba uchyłkowa to choroba przewodu pokarmowego, najczęściej występująca w esicy. Dotyka ona głównie ludzi starszych, chociaż współczesny – siedzący tryb życia powoduje, że w coraz większym stopniu dotyka również ludzi młodych. Dotyka ona również osób, które borykają się z innymi problemami zdrowotnymi.

Zobacz również opis choroby: Choroba uchyłkowa jelit

Uchyłki są groźne dla zdrowia i życia. W chorobie uchyłkowej zaleca się stosowanie diety w zależności od objawów.

Jeżeli przebiega ona bezobjawowo warto korzystać z diety wysokoresztkowej, która oparta jest nie nierozpuszczalnym błonniku. Niedobór błonnika prowadzi do wytwarzania niewielkiej ilości stolca. Okrężnica zostaje pobudzona do nadmiernych skurczów, następuje przerost warstwy mięśniowej okrężnej i wzrost ciśnienia panującego wewnątrz jelita.

Wysokie ciśnienie jest odpowiedzialne za wypychanie na zewnątrz błony śluzowej i w efekcie wytworzenie uchyłków. Źródłem błonnika są m.in. otręby pszenne, nieoczyszczony ryż, surowe warzywa i owoce, rodzynki, figi, orzechy, migdały.

Przy spożyciu błonnika trzeba wypijać odpowiednią ilość wody i innych płynów. Trzeba też pamiętać o regularności wypróżniania się.

Kiedy choroba uchyłkowa przybiera postać zapalną zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej. Spożycie surowego błonnika powinno zostać ograniczone. Dlatego powinno się jeść białe pieczywo, rozdrobnione i gotowane kasze, owoce w postaci przecierów i soków. Trzeba unikać pokarmów, które powodują wzdęcia, np. cebulę, kapustę czy bób.

Objawy choroby uchyłkowej

Objawy zależą w dużej mierze od umiejscowienia uchyłków. Najczęściej uchyłki występują w esicy i zstępnicy, rzadziej w poprzecznicy sporadycznie w kątnicy i wstępnicy. Przyczyna ich powstawania nie jest znana do końca.

Do głównych objawów należą:
  • gorączka,
  • wzdęcia,
  • zaparcia lub biegunki,
  • nudności i wymioty,
  • ból, zwłaszcza w lewym dole biodrowym,
  • guz, który można wybadać w podbrzuszu

Objawy choroby uchyłkowej są podobne do objawów zespołu drażliwego jelita. Inne objawy choroby uchyłkowej mogą mieć gwałtowny przebieg i wymagać leczenia operacyjnego. Wśród takich objawów należy wymienić:
  • tworzenie się przetok,
  • tworzenie się ropnia,
  • perforacja jelita,
  • krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Choroba uchyłkowa nierzadko wymaga leczenia szpitalnego, w czasie której podawane są dożylne antybiotyki, tj.  ampicylina z sulbactamem lub imipenem, amokscylina z kwasem klawulonowym, ciprofloksacyna, metronidazol. W utrzymaniu prawidłowej flory jelitowej pomagają probiotyki dzięki którym zmniejsza się odkładanie stolca w uchyłkach oraz odpowiedź zapalna w jelitach.

Istnieje teoria, że choroba uchyłkowa jest następstwem zapalenia w błonie śluzowej jelita, dlatego stosuje się mesalazynę. W leczeniu tej choroby wykorzystuje się również rifaksynę, która w znikomym stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego i jest dobrze tolerowana.

Autor:

Albert Bąk

Zobacz również opis choroby: Choroba uchyłkowa jelit

Badanie moczu alternatywą dla cytologii w wykrywaniu raka szyjki macicy

Według najnowszych badań, proste badanie moczu pod kątem wirusa powodującego raka szyjki macicy może oferować mniej inwazyjną i łatwiejszą do zaakceptowania alternatywę dla tradycyjnych badań cytologicznych. czytaj więcej

Jelito drażliwe czy choroba zapalna

Gastroenterolodzy twierdzą, iż około 50% zgłaszających się do nich pacjentów cierpi na niegroźne zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. Zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS), zwany inaczej nerwicą jelit, to współcześnie częsta dolegliwość o bliżej nieokreślonej przyczynie. Do głównych objawów zw... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności