Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chorób jelita cienkiego

Jelito cienkie stanowi najdłuższą część przewodu pokarmowego. Położone jest między żołądkiem a jelitem grubym, od którego oddzielone jest zastawką krętniczo-kątniczą. Zobacz, jakie symptomy mogą wskazywać na to, że z jelitem cienkim dzieje się coś złego.

Zobacz również opis choroby: Choroby jelita cienkiego

Jelito cienkie zajmuje okolicę pępkową, okolice biodrowe, okolice podbrzuszną oraz częściowo miednice małą. Długość jelita jest różna, zależy ona od wieku oraz stanu skurczy błony mięśniowej. Średnia długość to od 5 do 6 metrów, a średnica, czyli tak zwane światło jelita to około 3cm. U dzieci i noworodków jelito cienkie jest dłuższe niżeli u dorosłych. Jest to prawdopodobnie zależne od większej pojemności jamy brzusznej.

Objawy chorób jelita cienkiego

Zmniejszenie masy ciała

Zmniejszenie masy ciała może być zamierzone lub nie. Za istotną utratę masy uznaje się obniżenie jej o co najmniej 5% w ciągu 6 miesięcy. Niedowaga jest wtedy, gdy BMI wynosi mniej niż 18.

Utrata masy ciała to wynik niewystarczającej podaży kalorii w stosunku do ich zapotrzebowania energetycznego lub zaburzeń przyswajania pokarmów. Istotny jest jednak fakt, że zapotrzebowanie na kalorie wzrasta podczas zwiększonego zapotrzebowania metabolicznego. W takiej sytuacji ważne jest, aby dostarczona została odpowiednia ilość kalorii, by nie doszło do ujemnego bilansu energetycznego. Może to doprowadzić do większego spalania tkanki tłuszczowej i w rezultacie utraty masy ciała.

Jeżeli szukamy przyczyny zmniejszenia masy ciała to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na żywienie. Należy sprawdzić, czy sposób żywienia jest właściwy pod względem ilościowym, czyli kaloryczność posiłków w stosunku do zapotrzebowania, oraz jakość pod względem niedoborów określnych składników, np. białek i witamin.

Utrata masy ciała może również być przyczyną choroby jelita cienkiego. Jeśli pojawiły się także inne objawy, należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny.

Gazy jelitowe i wzdęcia

Bębnica, czyli inaczej wzdęcia, są objawem chorobowym, który związany jest z nadmierną ilością gazów w jelitach. Wzdęcia są zaburzeniem pracy układu pokarmowego. Występują one bez względu na wiek; często rozpoznawane są już u noworodków. Średnio w naszych jelitach mieście się około 200ml gazów. W ciągu doby wydalamy ich około 600ml.

Gazy to nic innego jak dwutlenek węgla, wodór i metan, oraz w mniejszych ilościach siarkowodór, azot i amoniak.

Wzdęcia najczęściej zauważalne są po spożyciu posiłków. Czujemy się rozdęci, rozpiera nam brzuch i nierzadko pojawia się ból w klatce piersiowej a nawet duszności. Długo utrzymujące się wzdęcia i gazy mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy jelit oraz układu pokarmowego, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska.

Biegunka

Biegunka, potocznie nazywana rozwolnieniem jest objawem klinicznym polegającym na zwiększonej częstotliwości wypróżnień, ze zmianą konsystencji na płynną bądź półpłynną. Często towarzyszy jej osłabienie, kurczowe bóle brzucha i gorączka. Zdarza się, że stan ten utrzymuje się do 2 tygodni, co nazywane jest ostrą biegunką. W przypadku gdy rozwolnienie trwa 4 tygodnie, kwalifikuje się do rozpoznania biegunki przewlekłej.

W większości przypadków biegunka przechodzi łagodnie i jest zjawiskiem krótkotrwałym, które nie wymaga leczenia. Jednak zbyt długo utrzymująca się biegunka może stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Najistotniejszym zagrożeniem jest utrata wody oraz zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Biegunka zagraża szczególnie dzieciom, ponieważ szybko może dojść do odwodnienia.

Biegunka jest symptomem wielu chorób, ale może być także skutkiem nieodpowiedniej diety. Należy zwrócić uwagę jak długo się utrzymuje, ponieważ przewlekła, często wyniszczająca biegunka może być oznaką, że z naszym jelitem cienkim coś się dzieje.

Ból brzucha

Ból brzucha jest objawem subiektywnym, charakteryzującym się występowaniem bólu w obrębie jamy brzusznej. Jego przyczyny mogą być różne; od chorób narządów jamy brzusznej po narządy umiejscowione poza nią. Ostry ból brzucha wymaga szybkiej diagnostyki, oraz niejednokrotnie interwencji chirurgicznej. Stan ten nazywany jest ostrym brzuchem.

Ból zawsze budzi niepokój. Jednak nie każdy nagle pojawiający się ból brzucha jest spowodowany chorobą. Istotne jest więc, aby umieć odróżnić prosty ból brzucha od objawów sugerujących chorobę. Ból brzucha może być oznaką między innymi chorób układu pokarmowego, np. choroby jelit czy zapalenia wyrostka robaczkowego.

Każdy z tych objawów może być wynikiem nieodpowiedniego odżywiania się, ale także i oznaką choroby. Jeżeli symptomy utrzymują się dłuższy czas konieczna jest porada lekarska, która po wykonaniu odpowiednich badan pomoże ustalić ich przyczynę.

Zobacz również opis choroby: Choroby jelita cienkiego

Wiatry - gazy jelitowe (pierdzenie)

Wiatry to normalna reakcja fizjologiczna. Wiatry mogą sprawiać pewien problem, gdy wydalanie gazów zdarza się z dużą częstotliwością lub nie zawsze jest kontrolowane. Szczególnie gdy mają bardzo cuchnący zapach lub wydalanie gazów jest głośne. W przypadku głośnych gazów często potocznie używane jest słowo pierdzenie. Skąd się... czytaj więcej

Ból brzucha w okolicy pępka

Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy