Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chorób trzustki

Objawy chorej trzustki są mało charakterystyczne i dlatego czasami trudno zauważyć, że dzieje się z nią coś złego. Bardzo często choroby trzustki są wykrywane, gdy jest z nią bardzo źle, ponieważ objawy długo się nie pojawiają, a czasami niektóre objawy są bagatelizowane, w związku z tym choroby są wykrywane już w zaawansowanym stadium rozwoju.

Zobacz również opis choroby: Choroby trzustki

Objawy, które mogą wskazywać, że z trzustką dzieje się coś złego

Jednym z objawów przy chorej trzustce są tzw. biegunki tłuszczowe, charakteryzujące się tym, że w kale występuje zwiększona ilość tłuszczu. Biegunki te pojawiają się gwałtownie, trudno jest je powstrzymać i są bardzo bolesne. Stolec ma nieprzyjemny zapach, jest koloru jasnobrązowego i trudno go spłukać.

Przy chorej trzustce człowiek traci szybko na wadze, co jest związane z nieprawidłowym trawieniem, a także nieprzyswajaniem różnych substancji, np. tłuszczy i węglowodanów, które są przyjmowane wraz z pożywieniem. Nie wolno lekceważyć tego objawu szczególnie wtedy, gdy nie jest on wynikiem diety odchudzającej bądź ćwiczeń fizycznych.

Innym bardzo ważnym objawem jest ból brzucha. Ból ten najpierw pojawia się rzadko, ale wraz z rozwojem choroby będzie pojawiał się coraz częściej i będzie coraz silniejszy.

Może wystąpić również świąd skóry, który nie zawsze jest bardzo silny, a w związku z tym nie przeszkadza w funkcjonowaniu. Jednak, jeśli nie pojawiają się inne objawy, to on staje się powodem wizyty u lekarza.
Objawem chorób trzustki może być także nadal występujący apetyt, np. na coś słodkiego, chociaż przed chwilą został spożyty obfity posiłek. Jeżeli taki apetyt pojawia się dość często i jest przyczyną błędów w odżywaniu się należy nie bagatelizować tego objawu i zgłosić się do lekarza. Objaw ten jest skutkiem nieprawidłowego metabolizmu glukozy, a to wynika z niszczenia komórek wytwarzających insulinę, które znajdują się w wyspach Langerhansa.

Objawy ostrego zapalenia trzustki

Głównym objawem jest silny ból, który pojawia się nagle w nadbrzuszu i promienieje do pleców, może trwać kilka dni. Ból ten nasila się podczas zmiany pozycji ciała, kaszlu lub przy głębokim oddychaniu, natomiast zmniejsza się w pozycji siedzącej i pochyleniu się do przodu. Pojawiają się również inne objawy, takie jak: gorączka, nudności, wymioty, duszność, a w cięższych przypadkach może to być także niedrożność porażenna jelit, wstrząs, niewydolność nerek, a także zaburzenia oddychania i krążenia. Niektóre objawy mogą przypominać grypę. Może pojawić się również żółtaczka, jeśli ostre zapalenie trzustki jest wynikiem przebytej kamicy żółciowej.

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki

Rozpoznanie tej choroby jest trudne. W przewlekłym zapaleniu trzustki głównym objawem jest ból brzucha. Ból ten jest silny, promieniuje do kręgosłupa. Czasami nie pojawia się żaden ból. Najczęściej przyczyną bólu jest spożycie posiłku lub wypicie alkoholu. Ważnym objawem tej choroby jest spadek masy ciała, a także biegunka tłuszczowa oraz zaburzenia trawienia i wchłaniania.

Objawy torbieli trzustki

Głównym objawem jest odczuwanie bólu bądź dyskomfortu w jamie brzusznej. Do tego może pojawić się gorączka, spadek masy ciała oraz brak łaknienia.

Objawy kamicy  przewodów trzustkowych

Objawy pojawiające się przy tej chorobie to: silny ból w górnej części brzucha, podwyższona temperatura, podwyższone OB, a także podwyższony poziom białych krwinek. Razem z bólami brzucha mogą się pojawić wymioty, dreszcze i pocenie się. Może się pojawić również żółtaczka oraz wzmożone wydzielanie śliny.

Objawy raka trzustki

Przy tej chorobie bardzo długo mogą nie pojawiać się żadne objawy, a gdy już się pojawią może być za późno na skuteczne leczenie. Objawy raka trzustki to: ból brzucha, spadek masy ciała w wyniku zmniejszenia się łaknienia, powiększenie się wątroby. Mogą pojawić się również wymioty, nudności, biegunka lub zaparcia, zakrzepowe zapalenie żył, żółtaczka.

Niektóre choroby trzustki są bardzo trudne do wykrycia. Więc ważne jest obserwowanie własnego organizmu i nielekceważenie żadnych objawów, które się pojawiają.

Autor: Ilona Górecka

Zobacz również opis choroby: Choroby trzustki

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki

Trzustka stanowi bardzo ważny element układu pokarmowego. Dostarcza do jelita enzymy, dzięki którym możliwe jest trawienie białek i węglowodanów. Produkuje hormony regulujące poziom cukru we krwi. Przewlekłe zapalenie trzustki jest bardzo poważną chorobą, warto więc znać jej objawy.... czytaj więcej

Objawy zapalenia trzustki

Trzustka jest narządem, który odgrywa istotną rolę w procesie trawienia pokarmów, który zachodzi wewnątrz układu pokarmowego. Głównym objawem zapalenia trzustki jest przeszywający ból, którego możemy doświadczyć w górnej części brzucha.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy