Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chorób wątroby

Pierwsze objawy chorej wątroby mogą być niecharakterystyczne. Oznacza to, że łatwo możemy je zbagatelizować i nie traktować ich jako objawów choroby wątroby, ponieważ występują często jako objawy innych, mniej groźnych chorób. Zmęczenie, brak apetytu, obniżenie nastroju oraz trudności z koncentracją mogą być sygnałem, że z naszą wątrobą dzieje się coś złego

Warto zauważyć, że wątroba nie jest organem unerwionym. W związku z tym wątroba nie boli. Ból w prawym boku pod żebrami, który pojawia się w przebiegu dolegliwości związanych z wątrobą, to wynik powiększenia się tego narządu. Wątroba ma unerwioną błonę surowiczą. Powiększenie tego narządu powoduje, że zaczyna uciskać na błonę. Jednak powiększenie wątroby - a co za tym idzie ból - może pojawić się, gdy choroba jest już w dosyć zaawansowanej fazie. Dlatego istotne jest, aby zwrócić uwagę na inne objawy, które daje nam nasza wątroba, jako sygnały ostrzegawcze.

Pierwsze objawy wskazujące na chorobę wątroby

Mało kto wie, że nasze samopoczucie zależy m.in. od kondycji naszej wątroby. Jeżeli prowadzimy styl życia, który nie oszczędza wątroby - brak ruchu, otyłość, niezdrowe odżywianie, alkohol - warto zwracać uwagę na takie objawy jak stany złego samopoczucia, brak energii, brak apetytu. Gdy czujemy się permanentnie senni, nie możemy skupić uwagi na tym, co wcześniej nie sprawiało nam trudności, mogą to być oznaki rozpoczynającej się choroby wątroby. Bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie problemu. Najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o kontrolne badania oceniające stan wątroby. Gdy do powyższych objawów dochodzi ból w prawym boku pod żebrami, lepiej nie zwlekać z udaniem się do lekarza i poinformowaniem go o tych objawach. Również gdy pojawiają się niestrawność, nudności i wzdęcia, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Oznaki towarzyszące chorej wątrobie w przebiegu rozwoju chorób tego narządu

Do takich oznak, które można wiązać z chorobami wątroby, możemy zaliczyć drżenie rąk. Drżenie rąk może pojawić się, kiedy wątroba nie radzi sobie z oczyszczaniem organizmu z toksyn. Toksyny na skutek uszkodzenia wątroby pojawiają się w centralnym układzie nerwowym, negatywnie wpływając na jego funkcjonowanie.  W początkowych fazach chorób wątroby mogą pojawiać się problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego - problemy z trawieniem. Sygnałem płynącym z naszej wątroby może być nieprzyjemny posmak w ustach - szczególnie rano.  Nasza skóra może wydzielać nieprzyjemny zapach, może pojawić się swędzenie skóry. Staje się ona wilgotna i zimna a na jej powierzchni pojawiają się brązowe plamy.  Wśród kobiet objawem choroby wątroby mogą być problemy z miesiączkowaniem, cykle stają się nieregularne. Mężczyźni powinni zwrócić uwagę na powiększające się sutki. W przebiegu niektórych chorób tego narządu dochodzi również do stopniowego zaniku jąder.  Do tego katalogu niecharakterystycznych objawów możemy zaliczyć również opuchliznę, obrzęki okolic kostek, jak również białe paznokcie. Pamiętajmy, że wystąpienie któregoś z powyżej opisanych objawów, nie musi i często nie oznacza choroby wątroby. Wystąpienie nawet równolegle kilku sygnałów - owszem powinno niepokoić - ale nie musi oznaczać , że są to objawy związane z chorobą wątroby.  Wśród oznak wskazujących, że nasza wątroba najprawdopodobniej źle funkcjonuje, wymienia się problem ze zrobieniem prawą nogą kroku o podobnej długości niż lewą. Gdy jednak postanowimy to przetestować i okaże się, ze mamy problem z długością kroku lewej nogi, nie należy od razy wyprowadzać pochopnego wniosku i traktować to jako objaw chorej wątroby.

Objawy chorób zapalnych wątroby

Choroby zapalne dzielimy na ostre zapalenia wątroby oraz przewlekłe zapalenia wątroby. Przewlekłe stany zapalne są zazwyczaj wynikiem wcześniejszego ostrego zapalenia. Najczęstszymi pierwszymi objawami zapalenia wątroby są zażółcenia białkówek oczu, barwa moczu o kolorze ciemnego piwa oraz niestrawność. Zarówno osoby z przewlekłym zapaleniem wątroby oraz po przebytym ostrym zapaleniu, skarżą się na mniej lub bardziej nasiloną apatię, stałe uczucie zmęczenia, ociężałość. Dolegliwości pacjentów można nazwać grypowymi, ponieważ podobnie jak w tej chorobie wirusowej może wystąpić gorączka, mogą pojawić się bóle mięśni i stawów oraz osłabienie. Wśród objawów wymienia się  tzw. chwiejność wegetatywną,  problemy z apetytem - następuje jego utrata. Nasz organizm przestaje tolerować tłuszcze. Może pojawić się także biegunka oraz odbarwienie kału - stolec jest jaśniejszy. Czasami zdarzają się wymioty i nudności, które jeśli trwają długo mogą prowadzić do odwodnienia. Pacjenci skarżą się na uczucie pełności w prawym boku pod żebrami, szczególnie po posiłku. Zapalenie wątroby objawia się również bólem w miejscu lokalizacji wątroby, który jest wynikiem jej powiększenia w przebiegu stanu zapalnego lub na skutek jego przebycia. Niekiedy pojawia się lekkie zażółcenie skóry i błon śluzowych. Palacze powinni zwrócić uwagę, gdy papierosy przestają im smakować. Typowym objawem zapalenia wątroby u palaczy może być wstręt do papierosów.

Ropień wątroby - objawy

W sytuacji, kiedy pojawia się wysoka gorączka oraz dreszcze połączone z bólem w prawym podżebrzu, możemy podejrzewać bakteryjne podłoże choroby wątroby.  Ropień wątroby jest często powikłaniem wcześniejszych przebytych bakteryjnych stanów zapalnych w jamie brzusznej. Obecnie jest to dosyć rzadka choroba wątroby, ponieważ współczesna medycyna stosuje skuteczne metody chirurgiczne zakażeń wewnątrz jamy brzusznej. Częstym objawem jest wyraźnie powiększona wątroba. Zwiększa się ryzyko zachorowania na żółtaczkę. Pacjenta oblewają poty, traci na wadze i miewa krwawe biegunki. Może gromadzić się płyn w opłucnej. Prawidłową interpretacje objawów - a co za tym idzie właściwe rozpoznanie ropnia wątroby - możemy uzyskać jedynie będąc pod obserwacją lekarza w warunkach szpitalnych.

Objawy występujące przy toksycznym uszkodzeniu wątroby

Czynniki takie jak substancje chemiczne (gazowe, stałe, płynne) mogą uszkodzić wątrobę. Do czynników toksycznych dla wątroby zaliczamy również leki oraz alkohol. Stopień uszkodzenia - a co za tym idzie nasilenie objawów - zależy od ilości czasu i intensywności z jaką czynniki toksyczne miały kontakt z wątrobą. Istotne jest też wzajemne oddziaływanie czynnika toksycznego z innymi związkami, które normalnie nie są niebezpieczne dla naszej wątroby. Toksyczne uszkodzenie wątroby może mieć charakter ostry lub przewlekły. W przewlekłym toksycznym uszkodzeniu wątroby mamy do czynienia ze stopniowym pojawianiem i nasilaniem się niepokojących objawów. Długotrwałe - również krótkotrwałe ale intensywne - narażanie wątroby na czynniki toksyczne, może doprowadzić nawet do jej marskości.

Objawy występujące w marskości wątroby

Marskość wątroby  w początkowej fazie rozwoju nie daje o sobie znać. Pierwsze objawy są niecharakterystyczne. Powoli może rozwijać się utrata apetytu. Układ pokarmowy gorzej toleruje pokarmy tłuste, pieczone i smażone. Również alkohol, który jest bezwzględnie zakazany jeśli chcemy zatrzymać proces marskości. Nasila się zmęczenie i senność, co jest typowe gdy nasza wątroba jest w złej kondycji. Należy zdawać sobie sprawę, że wątroba jest narządem, który dopiero gdy ulegnie uszkodzeniu w 80% może zacząć dawać sygnały organizmowi i chory zaczyna odczuwać objawy.

Marskość wątroby nie jest bolesna, pod warunkiem że do choroby tej nie dołączy się zapalenie wątroby. Gdy pojawi się również zapalenie wraz z nim zaczynają pojawiać się pobolewania w prawym boku pod żebrami. Zmienia się zabarwienie skóry i twardówek oczu - na początku na oliwkowe a potem na podżółtaczkowe. Na dalszym etapie marskości powiększa się obwód brzucha, co jest spowodowane gromadzeniem się w jamie brzusznej wolnego płynu. Inna oznaką, która wskazuj na rozwój marskości wątroby są naczyniaki pajączkowate na skórze, rumień dłoni oraz opuszek palców. Podobnie jak w innych dolegliwościach związanych z wątrobą mocz nabiera ciemnej barwy. Dodatkowo pojawiają się krwawienia z błon śluzowych. Podczas szczotkowania zębów może zacząć się krwawienie z dziąseł. Nie należy wpadać w panikę, gdy wystąpi krwawienie i od razu łączyć je z chorobą wątroby. Należy wykluczyć inne przyczyny, np. paradontozę. Podobnie zresztą jest z innymi objawami, szczególnie gdy są to objawy niecharakterystyczne dla marskości wątroby jak również dla chorób wątroby.

Pewność, że obserwowane objawy są oznaką marskości będziemy mieli dopiero po wykonaniu biopsji wątroby. Wskazaniem do biopsji wątroby są takie objawy jak: chorobliwe zmęczenie, żółtaczka, zaburzenia trawienia, nudności, wymioty lub połączenie tych objawów.

W ostatnim stadium rozwoju marskości narasta skaza krwotoczna oraz następuje śpiączka wątrobowa. Dochodzi do niej na skutek toksycznego uszkodzenia mózgu. Wątroba nie jest już wstanie spełniać swojej funkcji oczyszczania krwi z toksyn. Marskość sprzyja pojawieniu się obrzęków w dolnej części ciała. Marska wątroba ma liczne objawy. Pamiętajmy jednak, że w większości nie są specyficzne wyłącznie dla niej.

Objawy wskazujące na raka wątroby

Objawy nowotworu wątroby mogą na samym początku rozwoju choroby sugerować inne przyczyny, niż nowotworowe. Objawy są podobne do tych, które występują w przebiegu przewlekłego zapalenia wątroby, uszkodzeń toksycznych lub marskości wątroby. Na późniejszym etapie rozwoju nowotworu następuje znaczne powiększenie rozmiarów wątroby oraz wątroba ma charakterystyczną nierówną powierzchnię. To daje mocne podstawy, aby podejrzewać nowotwór wątroby.

Łagodne nowotwory wątroby są wykrywane przypadkowo podczas badania USG. Zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Dopiero, kiedy rozmiar nowotworu powiększy się do tego stopnia, że zacznie uciskać sąsiednie narządy, wtedy mamy do czynienia z objawem bólu. Miejsce pojawienia się bólu jest zależne od tego, na jaki narząd uciska powiększający się guz. Najczęściej dotyczy to pęcherzyka żółciowego.

Wśród objawów nowotworu złośliwego wątroby wymienia się następujące:

  • uczucie ogólnego zmęczenia i postępujące wyniszczenie organizmu
  • nasilające się bóle brzucha
  • brak apetytu i zmniejszenia masy ciała
  • uczucie pełności w nadbrzuszu
  • powiększenie obwodu brzucha (gromadzenie się płynu ? wodobrzusze)
  • obrzęki kończyn dolnych
  • żółtaczka (żółte zabarwienie skóry, twardówek oczu)
  • zmiany w wyglądzie stolca i moczu (smoliste stolce, pojawienie się krwi w stolcu i moczu)
  • sporadycznie krwawe wymioty

Objawy zapalenia wątroby

Zapalenie wątroby jest reakcją narządu na pewne czynniki uszkadzające. Do przyczyn wystąpienia schorzenia zaliczamy czynniki infekcyjne, zaburzenia układu odpornościowego, ekspozycje na alkohol, działanie poszczególnych leków lub substancji chemicznych.... czytaj więcej

Diagnoza marskości wątroby poprzez proste pobranie krwi

Biopsja komórek wątroby w diagnozie marskości teraz być może będzie sprawą do uniknięcia. Lekarz Paul Cales, z Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Angers we Francji opracował bowiem prosty test, nazwany CirrhoMetre, który dodatkowo jest już refundowany przez francuski system ubezpieczeń.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Objawy chorej wątroby u dzieci

Jeżeli wasze dziecko nie rośnie prawidłowo to warto przyczyn szukać w wątrobie. Może to być objaw chorej wątroby u dziecka. Takie przypadki są bardzo r...

05-01-2016 11:14

~MartaZ

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy