Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy dysfagii

Dysfagia występuje u niemowląt, dzieci oraz dorosłych. Są to trudności w połykaniu pożywienia, dotyczące nie tylko układu pokarmowego, ale też zaburzeń fazy ustnej.

Zobacz również opis choroby: Dysfagia

 

Główne objawy dysfagii

Najczęściej mamy do czynienia z trudnościami podczas przyjmowania żywności, proces trwa powoli, a chory szybko się męczy lub ma duszności podczas jedzenia i picia. Charakterystycznym objawem są wymioty, a także wypychanie pokarmu, plucie, ślinotok ? szczególnie u niemowląt. Mamy tu do czynienia z ograniczoną pracą żuchwy i języka.

Często występuje cofanie się jedzenia przez nos, co powoduje nieprzyjemne uczucie drażnienia. Wynika to ze zmian strukturalnych, które są przyczyną niewydolności podniebienno-gardłowej. Kolor skóry chorego na dysfagię ulega zmianie podczas konsumpcji, ale także następuje zmiana w jego zachowaniu, jest rozdrażniony. Towarzyszy mu uczucie zatrzymania pokarmu w przełyku, dławienie się oraz ból w klatce piersiowej z powodu zalegającego w jej okolicy jedzenia. Obserwuje się częste kichanie i kaszel podczas spożywania lub zaraz po.

Bardzo często wraz z chorobą dysfagii następują również infekcje dróg oddechowych. Chorzy skarżą się na zgagę, pieczenie w gardle i chrypkę - może to być objawem refluksu żołądkowo ? przełykowego. Zaburzenia  w przyjmowaniu pokarmu towarzyszą schorzeniom neurologicznym, nadwrażliwością lub przetokom tchawiczo - przełykowym.

Dysfagia u małych dzieci

Dysfagia to choroba, która nie tylko dotyka dorosłych, ale także niemowlęta i dzieci. Te, które mają problemy na tle neurologicznym są bardziej narażone na tę dolegliwość, lecz to nie wyklucza tego, iż zdrowe dzieci nie mają z nią do czynienia. Dysfagia dotyka coraz częściej niemowląt, które przechodzą zmianę pokarmów płynnych na stałe. Zauważalna jest wówczas nieodpowiednia praca języka, żuchwy i warg. U starszych dzieci jest przyczyną wady zgryzu lub wymowy. Należy w takim wypadku odwiedzić logopedę, który odpowiednio zajmie się naszą pociechą. Fachowo oceni stopień zaburzeń oraz zastosuje odpowiednią terapie.

Autor: Paulina Klimek

Zobacz również opis choroby: Dysfagia

Objawy nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego

Objawów nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego jest wiele, zależą one głównie od stopnia złośliwości nowotworu. Jednak niezależnie od jego rodzaju, najczęściej podawanymi objawami są długotrwałe bóle brzucha zlokalizowane w nadbrzuszu środkowym oraz za mostkiem.... czytaj więcej

Objawy polipów przewodu pokarmowego

Polipy przewodu pokarmowego są tworami wpuklającymi się do światła przewodu pokarmowego. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w gromadach. Bardzo rzadko znajdują się w żołądku i jelicie cienkim. W początkowym etapach choroby polipy nie powodują żadnych dolegliwości. Polipowatość przewodu pokarmowego może być uwarunkowana genetyczni... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy