Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy jersiniozy

Jersinioza jest rzadką chorobą odzwierzęcą. Wywoływana jest przez bakterie Yersinia enterocolitica, które mogą znajdować się w surowym bądź niedogotowanym mięsie, jak też w niepasteryzowanym mleku.

Zobacz również opis choroby: Jersinioza

Co istotne, bakterie te nie tylko infekują układ człowieka, ale także i zwierząt, a w szczególności: świń, psów, kotów i bydła.

Choroba ta jest najbardziej niebezpieczna u dzieci do 5 roku życia, które są na nią najbardziej narażone. Z kolei u ludzi dorosłych schorzenie ustępuje samoistnie.

Objawy zakażenia bakterią są niemalże identyczne jak grypy żołądkowej, dlatego też lekarzom tak trudno jest trafnie zdiagnozować jersiniozę.

Na początku pojawia się tzw. okres bezobjawowy, ktory trwa około 7 dni, od czasu zarażenia się bakterią. Po tym czasie zaczynają się pojawiać objawy, ktore mogą trwać nawet do 3 tygodni.

Do najczęściej występujących symptomów należą:
  • gorączka
  • biegunka
  • mdłości
  • wymioty
  • bóle brzucha
  • wysypka bóle stawów

 

Jeżeli chodzi o ból brzucha to warto wiedzieć, iż zwykle dotyczy on dolnej częśći brzucha, po prawej stronie, dokładnie w tym samym miejscu, w którym pojawiający się ból sygnalizuje zwykle zapalenie wyrostka robaczkowego.

 

Dlaczego zagrożone są najbardziej małe dzieci? Bowiem, choroba atakująca maleńki organizm może doprowadzić do zakażenia krwi. Wówczas leczenie wymaga ciągłej hospitalizacji, gdyż choroba może rozprzestrzenić się na cały układ i przybrać wówczas formę ogólnoustrojową.

 

Objawy u osób doroslych wskazujące na jersiniozę przechodzą samoistnie, dlatego przebieg choroby z typowymi dla niej objawami, nie wymaga leczenia specjalistycznego. Należy w tym czasie zadbać o odpoczynek, jak również przyjmować elektrolity, zapobiegające odwodnieniu.

 

W przypadku niemowląt i dzieci do 5 roku życia rodzice i opiekunowie muszą podjąć natychmiastowe kroki, aby jak najszybciej zabrać dziecko do szpitala, gdzie specjalistyczna opieka lekaska zadba o odpowiednie leczenie malucha.

Zobacz również opis choroby: Jersinioza

Wymioty w połączeniu z silnymi bólami głowy

Ból głowy oraz wymioty towarzyszą bardzo wielu chorobom. Kiedy bóle są silne i pojawiają się razem z wymiotami, to zwykle  oznacza to stan poważny, który wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Tym bardziej, jeżeli objawy pojawiają się nagle.... czytaj więcej

Ból brzucha po prawej stronie u góry

Ból zlokalizowany w górnej części brzucha zwykle jest wywoływany przez procesy chorobowe toczące się w żołądku, przewodach żółciowych, wątrobie lub trzustce. Kiedy mamy do czynienia z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz z zapaleniem trzustki, ból może promieniować do pleców. Ból w prawym górnym kwadracie brzucha w... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy