Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy kamicy żółciowej

Kamica żółciowa jest jedną z najczęstszych chorób układu pokarmowego, polega na tworzeniu się kamieni (złogów) w pęcherzyku żółciowym lub w drogach żółciowych. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn - szczególnie kobiet otyłych i powyżej czterdziestu lat.

Zobacz również opis choroby: Kamica żółciowa

Przyczyny powstawania kamieni żółciowych

Kamienie żółciowe przeważnie składają się z cholesterolu, z produktów rozpadu wytwarzanych w wątrobie, a także z mieszaniny wapnia i innych minerałów. Do ich powstania dochodzi wtedy, gdy substancja, wytwarzana w wątrobie i służąca do rozkładania tłuszczów (tzw. żółć) zaczyna się nadmiernie zagęszczać. W tym przypadku możemy mówić o nadczynności wątroby w eliminacji toksyn. Inną przyczyną może być także zbyt duże produkowanie cholesterolu i barwników żółciowych, co może nam sugerować odwodnienie. Jeśli kamica utrzymuje się przez dłuższy czas może dojść do stopniowego odkładania się wapnia w złogach, czyli do ich dalszego utwardzenia.

Na powstawanie kamieni żółciowych może mieć wpływ wiele czynników, takich jak:

  • płeć żeńska i starszy wiek,
  • zmiany hormonalne - np. przebyte ciąże,
  • stosowanie leków antykoncepcyjnych,
  • zaburzenia w metabolizmie - np. otyłość,
  • cukrzyca,
  • hipercholesterolemia.

Do innych przyczyn zwiększających ryzyko wystąpienia złogów żółciowych, zalicza się przewlekłe choroby jelita cienkiego i grubego, a także stan po resekcji jelita i żołądka.

Objawy kamicy żółciowej

Kamienie żółciowe najczęściej znajdują się w pęcherzyku żółciowym i nie wywołują żadnych objawów. Jednak jeśli przemieszczą się do dróg żółciowych, mogą stać się problemem i przyczyną dyskomfortu. Przesuwając się bowiem kamień sprawia ból ? jest to tzw. kolka żółciowa i atakuje napadowo. Między kolejnymi napadami chory zazwyczaj nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Kolka żółciowa objawia się silnym bólem, najczęściej w okolicy prawego podżebrza lub w powyżej pępka. Ból może promieniować do pleców, co może być charakterystycznym objawem choroby pęcherzyka żółciowego. Kolka występuje zazwyczaj w kilka godzin po zjedzeniu pokarmów tłustych lub smażonych, a także po silnych emocjach.

Ból podczas przesuwania się złogów ma bardzo mocne natężenie, a zatkanie przewodu żółciowego prowadzi do upośledzenia trawienia, przez co często towarzyszą mu objawy takie jak:

  • rozdęcie brzucha,
  • dbijanie się i wiatry,
  • nudności,
  • wymioty.

Dodatkowo w niektórych przypadkach może pojawić się gorączka i dreszcze, czasami nawet żółtaczka mechaniczna (u 10% chorych).

Jeśli kamienie żółciowe w ciągu kilku kolejnych godzin od wystąpienia kolki przesuną się do dwunastnicy, to silny ból natychmiast ustępuje, a chory powraca do zdrowia. W innym przypadku, gdy ból się przedłuża, może to wywołać stan zapalny i wymagać interwencji chirurgicznej.

Jak leczyć kamicę żółciową?

W momencie ataku kolki żółciowej, ból jest zazwyczaj tak silny, że nie pomagają zwykłe leki rozkurczowe (tym bardziej, że często chory od razu je zwraca), dlatego często konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego, by zaaplikować leki rozkurczowe i przeciwbólowe w zastrzyku. Do czasu jak przyjedzie ekipa ratunkowa, ból złagodzić może  ciepły okład, termofor lub poduszka elektryczna, którą kładzie się na okolicę prawego łuku żebrowego.

Po wystąpieniu kolki żółciowej, chory przede wszystkim powinien zadbać o odpowiednią dietę (po samym ataku zaleca się czasem kilkunastogodzinną głodówkę). Tak więc powinno się spożywać mniej pokarmów zawierających tłuszcze nasycone, cukier, cholesterol oraz ograniczyć do minimum potrawy smażone. Najlepiej także całkowicie ograniczyć przyjmowanie białka zwierzęcego, o ile to możliwe. Naukowcy udowodnili, że jajka, kofeina, wieprzowina, cebula i nabiał mają bardzo duży wpływ na powstawanie kamieni. Natomiast więcej powinno się przyjmować włókna roślinnego, które znajduje się w owocach i warzywach.  Najważniejsze jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, gdyż odwodnienie jest jednym z głównych przyczyn gęstnienia żółci.

Chory powinien także przyjmować codziennie odpowiednią dawkę witaminy C i witaminy E, gdyż udowodniono, że niedobór tych składników przyczynia się do tworzenia kamieni żółciowych. Profilaktycznie powinien przyjmować lecytynę, cholinę oraz L-metioninę.

W leczeniu i zapobieganiu kamicy żółciowej skuteczna może się okazać medycyna komplementarna, dlatego warta zasięgnąć porady lekarza specjalisty o stosowanie takich preparatów ziołowych jak mniszek lekarski, karczoch lub ostropest plamisty.

W przypadku, gdy napady kolki żółciowej występują częściej i powtarzają się, konieczne może się okazać rozważenie leczenia operacyjnego, czyli cholecystektomię. Zabieg polega na usunięciu przyczyny dolegliwości, czyli pęcherzyka żółciowego. Bardzo często w ostatnich czasach wykonuje się go poprzez laparoskopię - metoda ta pozwala na uniknięcie rozległych nacięć skóry, a dodatkowo skraca okres pobytu w szpitalu, gdyż chory ma o wiele mniejsze dolegliwości pozabiegowe, niż po wykonaniu klasycznej operacji.

Inną metodą w leczeniu kamicy może być również litotrypsja, polegająca na kruszeniu kamieni żółciowych za pomocą ultradźwięków. Jednak tego sposobu leczenia najlepiej unikać, gdyż często okruszyny kamieni mają tendencję do przeobrażania się w większą ilość kamieni.

Autor: Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Kamica żółciowa

Objawy kamicy ksantynowej

Kamienie tego rodzaju występują niezwykle rzadko. Ksantyna to zasada purynowa będąca prekursorem syntezy kwasu moczowego. Należy więc zwiększyć podaż płynów i produktów alkalizujących mocz. Dieta w kamicy ksantynowej (patrz: kamica moczanowa).... czytaj więcej

Objawy kamicy cystynowej

Kamica cystynowa jest chorobą występującą niezwykle rzadko.  Dieta polegająca na zmianie kwasowości moczu nie ma większego znaczenia. Przede wszystkim obowiązują zalecenia podane przez lekarza. Kamica cystynowa stanowi powikłanie cystynurii wrodzonej, genetycznie uwarunkowanej choroby charakteryzującej się zaburzeniami transportu w jel... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy