Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy klonorchozy

Klonorchoza (ang. clonorchiasis) to choroba pasożytnicza, którą wywołuje jeden z gatunków przywr - Chlonorchis sinesis, występująca głównie w południowo-wschodniej Azji. Zarazić się nią można poprzez zjedzenie surowego mięsa ryb z otorbionymi metacerkariami.

Zobacz również opis choroby: Klonorchoza

Klonorchoza objawia się głównie przez zapalenie dróg żółciowych, zwłóknieniem wątroby, a ostatecznie rakiem przewodów żółciowych.

Metacerkarie występujące w rybach, uwalniane zostają w przewodzie pokarmowym człowieka lub zwierzęcia, a następnie czynnie wnikają do dróg żółciowych. Tam następnie dojrzewają i rozmnażają się. Występują wtedy objawy zapalenia dróg żółciowych. Zapalenie dróg żółciowych często jest bezobjawowe, jednak mogą występować takie objawy jak:
  • brak apetytu, zmniejszenie masy ciała;
  • stale utrzymujące się zmęczenie;
  • świąd skóry.
Rzadziej może występować gorączka, ból w podżebrzu z prawej strony, ataki bakteryjnego zapalenia dróg żółciowych, czasami nawet żółtaczka.

Innym objawem klonorchozy może być zwłóknienie wątroby (inaczej marskość wątroby). Wczesnym objawem tego stanu są zaczerwienione dłonie, czerwone plamki na ciele, zwłóknienie ścięgien w rękach, a także przerost ślinianek przyusznych.

Gdy czynności pracy wątroby ulegają dalszemu upośledzeniu, zaczynają pojawiać się nudności, brak apetytu, przewlekłe zmęczenie i wyczerpanie, ogólne osłabienie organizmu, bóle brzucha i utrata masy ciała. W zaawansowanym stadium może się pojawić wodobrzusze, ginekomastia, hipogonadyzm i powiększenie śledziony.

Najpoważniejszym objawem klonorchozy jest jednak rak przewodów żółciowych. Jest to choroba nowotworowa dróg żółciowych, która jest skutkiem transformacji nabłonka przewodów żółciowych. Najczęściej występującym objawem tego nowotworu jest żółtaczka, występuje w 90% przypadków.

Innymi objawami jest świąd skóry, odbarwione stolce, często odczuwalne są silne bóle brzucha i ogólny dyskomfort. Pojawiają się nudności i wymioty, a co za tym idzie brak apetytu i spadek masy ciała, gorączka, powiększona wątroba i powiększony pęcherzyk żółciowy.

Objawy w początkowym stadium choroby nie są zbyt charakterystyczne, przez co gorzej rozpoznawalne. W związku z tym nowotwór ten często rozpoznaje się za późno.

Klonorchoza występuje głównie w południowo-wschodniej Azji, jednak przez import ryb zakażonych odnotowuje się zarażenia również w innych krajach.

Leczenie klonorchozy odbywa się poprzez zastosowanie prazykwantelu – leku przeciwpasożytniczego. Ważne, by choroba została wcześnie rozpoznana, zanim dojdzie do groźnych powikłań, jakimi jest marskość wątroby i rak przewodów żółciowych.

Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Klonorchoza

Zawroty głowy

Zawroty głowy są objawem towarzyszących wielu chorobom. Moga one świadczyc o poważnych schorzeniach neurologicznych ale również powodować je może niegroźne zatkanie ucha. Zawroty głowy mogą mieć też swoje podłoże psychiczne. Zawrotom głowy często towarzyszy wrażenie wirowania otoczenia. Poznanie przyczyny ułatwia analiza objawó... czytaj więcej

Objawy pierwotnego stwardniejącego zapalenia dróg żółciowych

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych jest przewlekłą chorobą wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci w drogach żółciowych, na skutek postępującego włóknienia, niszczenia i zwężenia wewnątrzwątrobowych i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy