Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy kwashiorkoru

Kwashiorkor inaczej nazywany jest niedożywieniem białkowym bądź też złośliwym niedożywieniem. Choroba ta polega na niedostarczaniu do organizmu wystarczającej ilości białka, czego skutkiem jest niedożywienie.

Zobacz również opis choroby: Kwashiorkor

Na kwashiorkor zapadają najczęściej dzieci. Choroba występuje głównie w krajach, gdzie klimat jest gorący i suchy, a niedożywienie występuje na skalę masową.

Bak pokarmu może wystąpić z różnych przyczyn – na skutek ograniczonej dostawy pożywienia lub niskiego poziomu wykształcenia. Może pojawić się również po przebyciu jakiejś klęski żywiołowej, takiej jak susza.

Zanik tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej


Najbardziej charakterystyczne objawy kwashiorkoru to zanik tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej, co często nie jest zauważalne na pierwszy rzut oka z powodu wytwarzania się obrzęków.

Obrzęki  zazwyczaj można zaobserwować w takich częściach ciała jak stopy czy podudzia.

Mogą one wystąpić również na barkach, na niektórych miejscach tułowia oraz rzadziej w okolicach kończyn górnych lub twarzy.

Obrzęki te pojawiają się na skutek hiperalbuminemii i braku inaktywacji hormonu antydiuretycznego przez nasączoną tłuszczowo wątrobę. W skrajnych przypadkach może się również pojawić wodobrzusze.

Bardzo często chorobę można rozpoznać na podstawie włosów. Stają się one cienkie i łamliwe. Znika ich naturalna elastyczność, są suche, przestają się kręcić.

Zmianom ulega również zabarwienie kosmyków, a dzieje się tak na skutek niewystarczającej ilości aminokwasów zawierających siarkę – siarka jest niezbędna do prawidłowego procesu melanogenzy, który odpowiada za zabarwienie m.in. włosów.

W związku tym włosy przyjmują szare zabarwienie, które z czasem przechodzi w czerwone lub całkowicie się odbarwia.

Co więcej, objawami charakterystycznymi dla kwashiorkoru jest zanik łaknienia, wymioty i obfite, biegunkowe stolce tłuszczowe. Bardzo często może dojść do wystąpienia niedokrwistości, która może być normochromiczna, hipochromiczna lub też hiperchromiczna.

Rodzaj niedokrwistości ustala się zależności od czynników odżywczych lub erytropoezy (proces namnażania i różnicowania erytrocytów, do którego oprócz erytropoetyny niezbędne są czynniki krwiotwórcze, takie jak żelazo, kwas foliowy i kobalamina).

Ponadto dziecko, które choruje na kwashiorkor bywa osłabione, apatyczne i zmęczone.

Można również zaobserwować się ginekomastię, powiększenie ślinianek, zapalenie jamy ustnej zmianę pigmentacji skóry, zwiększenie częstości i nasilenie objawów infekcji.

Mimo że rzadko do tego dochodzi, ale groźnymi powikłaniami mogą okazać się śpiączka, wstrząs oraz zaburzenia psychiczne.

Zobacz również opis choroby: Kwashiorkor

Objawy niedoboru białka

Białko jako podstawowy składnik odżywczy ma bardzo istotne znaczenie przy prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jego niedobór może zaburzyć podstawowe procesy, a w konsekwencji doprowadzić do wielu innych chorób. Jak zatem rozpoznać, że mamy do czynienia z deficytem właśnie tego składnika?... czytaj więcej

Zidentyfikowano białko, które przyczynia się do rozwoju raka okrężnicy

Proteina, która do tej pory była słabo znana, PLAC8, okazuje się odgrywać istotną rolę w procesie rozprzestrzeniania się i przerzutów nowotworu odbytnicy i okrężnicy. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy