Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy malformacji odbytu i odbytnicy

Występowaniu malformacji odbytu i odbytnicy często towarzyszą nieprawidłowości w budowie kości krzyżowej. Mogą one współistnieć z wadami rdzenia kręgowego, np. z zespołem zakotwiczenia rdzenia kręgowego. Ryzyko jego wystąpienia jest tym większe im malformacja jest wyższa i bardziej złożona.

Zobacz również opis choroby: Malformacje odbytu i odbytnicy

Objawy mogą wiązać się z zaburzeniami czuciowymi i ruchowymi w kończynach dolnych. Pacjenci ze zdiagnozowanym zespołem zakotwiczenia rdzenia kręgowego mają też  gorzej rozwinięte kości krzyżowe, towarzyszące im wady rdzenia, a także gorzej rozwinięte mięśnie krocza; Inne wadami, które diagnozowano u pacjentów z malformacjami odbytu są jamistość rdzenia oraz przepuklina oponowo-rdzeniowa.

Innymi objawami malformacji odbytu i odbytnicy są wady układu moczowo-płciowego, które występują u około 50% wszystkich pacjentów. Przykładowymi schorzeniami tego typu są: agenezja nerki, dysplazja nerki, nerka podkowiasta,odpływ pęcherzowo-moczowodowy, wodonercze, spodziectwo, moszna dwudzielna. Dość powszechnym błędem przy badaniu krocza dziewczynek jest rozpoznawanie atrezji odbytu z przetoką odbytniczo-pochwową, podczas gdy drogi moczowe, pochwa i odbytnica dziecka tworzą wspólny kanał nazywany kloaką.

Obecność pojedynczego otworu w kroczu jest objawem przetrwałej kloaki. U kobiet z kloaką, w trakcie badania palpacyjnym jamy brzusznej można wyczuć guzowatą zmianę, która w rzeczywistości jest poszerzoną pochwą. Podobny objaw zdiagnozowano u 50% pacjentek z kloaką. Bardzo istotne jest, aby prawidłowo rozpoznać kloakę, jako że prawie u 90% pacjentów towarzyszą jej wady układu moczowego, które w momencie nierozpoznania mogą skutkować groźnymi powikłaniami. 

W taki sposób nierozpoznanie kloaki może skutkować przeoczeniem uropatii zaporowej, która może za sobą pociągnąć wystąpienie również takich powikłań jak sepsa czy kwasica, a w niektórych przypadkach nawet śmierć.

Autor:

Marta Płaza

Zobacz również opis choroby: Malformacje odbytu i odbytnicy

Objawy nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego

Objawów nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego jest wiele, zależą one głównie od stopnia złośliwości nowotworu. Jednak niezależnie od jego rodzaju, najczęściej podawanymi objawami są długotrwałe bóle brzucha zlokalizowane w nadbrzuszu środkowym oraz za mostkiem.... czytaj więcej

Objawy wypadania odbytu i odbytnicy

Pierwszymi objawami wypadania odbytu lub odbytnicy są ich przemieszczenia po oddaniu stolca. Na dalszym etapie rozwoju choroby wypadnięcie zdarza się nawet z powodu kichnięcia lub kaszlu. Kiedy odbyt lub odbytnica pozostaje na stałe na zewnątrz otworu odbytu, jest to objaw, który świadczy o zaawansowanym stadium choroby.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy