Pasożyty znajdują się w surowym, niedogotowanym czy po prostu posolonym rybim mięsie. Przedostają się do ludzkiego układu pokarmowego i osiedlają w ścianie jelita cienkiego, gdzie dojrzewają do postaci dorosłych.
Jak można rozpoznać metagonimozę?
Metagonimoza objawia się podobnie, jak większość chorób pasożytniczych przywiezionych z wakacji. Po powrocie do domu człowiek, w którego jelicie zagnieździły się przywry, odczuwa ogólne osłabienie i pogorszenie samopoczucia.
Bardzo często metagonimozie towarzyszą również kolkowe bóle brzucha. Są one niepokojące, ponieważ u zdrowego człowieka zazwyczaj występują po urodzeniu. W życiu dorosłym pojawiają się rzadko. Kolka może być towarzyszyć wysiłkowi fizycznemu. Najczęściej dokucza podczas biegania. Jeżeli bóle kolkowe brzucha występują po przyjeździe z wakacji i łączą się z biegunką mogą sygnalizować zakażenie pasożytem. Takich objawów nie wolno bagatelizować. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Objawy poza układem pokarmowym
Przywry Metagonimus yokogawii osiadają w ścianie jelita cienkiego i tam dojrzewają. Jednak zdarzają się przypadki ich przemieszczania się do innych organów. Najczęściej docierają do mózgu i serca.
Obecność pasożytów w mózgu lub sercu charakteryzuje się nieprawidłowością pracy tych narządów. U chorych mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne i problemy z krążeniem. Występowanie przywr w sercu i mózgu jest szkodliwe i może stanowić zagrożenie życia.
Jak zapobiegać zarażeniom?
Najskuteczniejszą bronią przed zakażeniami pasożytniczymi, które można nabyć w krajach egzotycznych jest rozważne spożywanie posiłków. Powinno się wybierać miejsca sprawdzone i polecane, gdzie dostarczane jest tylko przebadane mięso.
Autor:
Ewa Żak
Zobacz również opis choroby: Metagonimoza
Objawy salmonellowego zatrucia pokarmowego
Bakterie należące do grupy Salmonella enterica są przyczyną pojawienia się u ludzi dolegliwości żołądkowo - jelitowych, czyli tzw. zatruć pokarmowych. Z objawami najczęściej stykamy się po 18-24 godzinach od wystąpienia zakażenia. czytaj więcej
Objawy nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego
Objawów nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego jest wiele, zależą one głównie od stopnia złośliwości nowotworu. Jednak niezależnie od jego rodzaju, najczęściej podawanymi objawami są długotrwałe bóle brzucha zlokalizowane w nadbrzuszu środkowym oraz za mostkiem.... czytaj więcej
Brak komentarzy