Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy metagonimozy

Metagonimoza należy do chorób pasożytniczych, którymi można zarazić się podczas wyjazdów zagranicznych. Pasożyt wywołujący ją, Metagonimus yokogawi, występuje najczęściej na Dalekim Wschodzie, Bałkanach, Syberii, w Mandżurii, Izraelu i Hiszpanii. Podróżujący właśnie  w te rejony świata są najbardziej narażeni na kontakt z pasożytem.

Zobacz również opis choroby: Metagonimoza

Tak jak w przypadku innych chorób pasożytniczych, metagonimoza spowodowana jest spożyciem zarażonych pokarmów. Przywry Metagonimus yokogawii dostają się do ludzkiego organizmu poprzez organizmy słodkowodne.

Pasożyty znajdują się w  surowym, niedogotowanym czy po prostu  posolonym rybim mięsie. Przedostają się do ludzkiego układu pokarmowego i osiedlają w  ścianie jelita cienkiego, gdzie dojrzewają do postaci dorosłych.

Jak można rozpoznać metagonimozę?

Metagonimoza objawia się podobnie, jak większość chorób pasożytniczych przywiezionych z wakacji. Po powrocie do domu człowiek, w którego jelicie zagnieździły się przywry, odczuwa ogólne osłabienie i pogorszenie samopoczucia.

Głównym objawem, którym charakteryzuje się metagonimoza jest biegunka. Każda, która pojawia się bez przypuszczalnej przyczyny, zwłaszcza po pobycie  w krajach egzotycznych, jest sygnałem alarmującym o możliwości zarażenia się chorobą pasożytniczą.  W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza.

Bardzo często metagonimozie towarzyszą również kolkowe bóle brzucha. Są one  niepokojące, ponieważ u zdrowego człowieka zazwyczaj występują po urodzeniu. W życiu dorosłym pojawiają się rzadko. Kolka może być towarzyszyć wysiłkowi fizycznemu. Najczęściej dokucza podczas biegania. Jeżeli bóle kolkowe brzucha występują po przyjeździe z wakacji i łączą się z biegunką mogą sygnalizować zakażenie pasożytem. Takich objawów nie wolno bagatelizować. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Objawy poza układem pokarmowym


Przywry Metagonimus yokogawii osiadają w ścianie jelita cienkiego i tam dojrzewają. Jednak zdarzają się przypadki ich przemieszczania się do innych organów. Najczęściej docierają do mózgu i serca.

Obecność pasożytów w mózgu lub sercu charakteryzuje się nieprawidłowością pracy tych narządów.  U chorych mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne i problemy z krążeniem. Występowanie przywr w sercu i mózgu jest szkodliwe i może stanowić zagrożenie życia.

Jak zapobiegać zarażeniom?

Najskuteczniejszą bronią przed zakażeniami pasożytniczymi, które można nabyć w krajach egzotycznych jest rozważne spożywanie posiłków. Powinno się wybierać miejsca sprawdzone i polecane, gdzie dostarczane jest tylko przebadane mięso.

Autor:

Ewa  Żak

Zobacz również opis choroby: Metagonimoza

Objawy salmonellowego zatrucia pokarmowego

Bakterie należące do grupy Salmonella enterica są przyczyną pojawienia się u ludzi dolegliwości żołądkowo - jelitowych, czyli tzw. zatruć pokarmowych. Z objawami najczęściej stykamy się po 18-24 godzinach od wystąpienia zakażenia. czytaj więcej

Objawy nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego

Objawów nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego jest wiele, zależą one głównie od stopnia złośliwości nowotworu. Jednak niezależnie od jego rodzaju, najczęściej podawanymi objawami są długotrwałe bóle brzucha zlokalizowane w nadbrzuszu środkowym oraz za mostkiem.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy