Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy mikroskopowego zapalenia jelita grubego

Najbardziej charakterystycznym objawem mikroskopijnego zapalenia jelita grubego to wodnista biegunka. Objawy mogą ustępować na kilka dni i nawracać. Zapalenie to zalicza się do chorób zapalnych jelita o łagodnym przebiegu. W obrazie mikroskopowym widoczne są zmiany w błonie śluzowej jelita grubego.

Zobacz również opis choroby: Mikroskopowe zapalenie jelita grubego

Biegunka jako objaw mikroskopowego zapalenia jelita grubego

Jest to główny objaw kliniczny, jaki występuje przy mikroskopowym zapaleniu. Biegunka jest wodnista i występuje zarówno w dzień jak i w nocy. Okresowo - na kilka dni - może ustąpić. Objaw ten występuje z różną częstotliwością. Ilość wypróżnień u chorych średnio wynosi w granicach od kilku do 30 na dobę. Ilość oddanego stolca w ciągu doby może przekraczać dwa litry. Bardzo rzadko biegunka w przebiegu mikroskopowego zapalenia jelit powoduje odwodnienie organizmu. Podczas tzw. próby głodowej (nieprzyjmowanie pokarmów) obserwuje się istotne ograniczenie wodnistej biegunki.

Inne objawy towarzyszące biegunce występującej w mikroskopowym zapaleniu jelita

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego objawia się nie tylko biegunką. Podczas zapalenie chorzy odczuwają ból brzucha nazywany kurczowym bólem. Zdarza się, że w raz z bólem kurczowym pojawia się nagłe parcie i nietrzymanie stolca. W jelitach gromadzi się nadmiar gazów jelitowych, co powoduje wzdęcia. W ciężkich przebiegu choroby może dojść do anemii. Zaobserwowano również hipoalbuminemię oraz przypadki utraty białka. Należy jednak podkreślić, że zapalenie mikroskopowe jelita grubego występuje zazwyczaj w postaci łagodnej. W 1/3 przypadków pierwsze objawy pojawiają się gwałtownie. W przebiegu choroby obserwuje się zmniejszenie masy ciała. Jest to nieznaczny spadek - średnio około 5 kg.

Jak sobie pomóc i łagodzić objawy mikroskopowego zapalenia jelita grubego

Możemy sobie pomóc i złagodzić objawy występujące podczas zapalenia. Przede wszystkim należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów. Najlepiej jak będą to płyny z dodatkiem potasu i sodu. Należy unikać picia napojów z dodatkiem cukru, kofeiny. W związku z tym kawa, herbata, cola to napoje, które osoby chorzy na mikroskopowe zapalenie jelita grubego powinny unikać. Aby złagodzić biegunkę należy jeść częściej ale mniejsze porcje. Lepiej zjeść  5 -6 małych posiłków, niż tradycyjne 3 obfite. Należy unikać pokarmów bogatych w błonnik: warzywa, fasola, orzechy. Kiedy zaobserwujemy, że objawy ustępują, można stopniowo do diety wprowadzić pokarmy z zawartością błonnika. Należy jeść łagodne i łatwostrawne produkty, takiej jak ryż, banany. Należy unikać pokarmów tłustych, ostrych oraz smażonych.

Zobacz również opis choroby: Mikroskopowe zapalenie jelita grubego

Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego przebiega najczęściej w postaci ostrych rzutów przedzielonych okresami remisji. Pierwszymi oraz najczęstszymi objawamu choroby są biegunka i domieszka krwi w kale. Liczba wypróżnień może sięgać nawet 20 na dobę. Zmiany choroboweu pacjentów ze wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego najczęściej... czytaj więcej

Objawy chorób jelita grubego

Gastroenterolog jest lekarzem zajmującym się leczeniem chorób jelit. Nie można bagatelizować żadnych objawów, ale warto pamiętać o tym, że nie każdy symptom może oznaczać poważną chorobę. Dlatego tak bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem specjalistą.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy