Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy neuronalnej dysplazji jelitowej

Neuronalna dysplazja jelitowa jest to zaburzenie śródściennego jelitowego układu nerwowego. Klinicznie przypomina chorobę Hirschsprunga lub martwicze zapalenie jelit.

Zobacz również opis choroby: Neuronalna dysplazja jelitowa

Choroba występuje głównie u noworodków i objawia się zaparciami.  W pierwszych dniach po porodzie można stwierdzić opóźnione wydalanie smółki.

Towarzyszy temu wzdęcie brzucha i wymioty treścią jelitową, a także żółciową. W następnej kolejności pojawia się zapalenie jelit. W momencie, kiedy stolce staja się cuchnące, a dodatkowo występuje biegunka naprzemienne z zaparciami i pacjent ma gorączkę, możemy podejrzewać wystąpienie martwiczego zapalenia jelita. 

Zdarza się, że wraz z chwilą wprowadzenia pokarmów stałych do diety noworodka, pojawią się zaparcia, ból brzucha, wymioty oraz zatrzymanie gazów.

U starszych dzieci można zaobserwować obok zaparć brak apetytu i wzdęty brzuch. Zaparcia ustępują jedynie po podaniu wlewów.

Do grupy największego ryzyka należą dzieci pochodzenia azjatyckiego cierpiące na wady układu pokarmowego, rozszczepienia podniebienia i wady serca oraz twarzoczaszki. Największe ryzyko to także zespół Downa i polidaktylizm.

Autor:

Natalia Ul

Zobacz również opis choroby: Neuronalna dysplazja jelitowa

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności