Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru białka

Inne nazwy objawów choroby: ;

Białko jako podstawowy składnik odżywczy ma bardzo istotne znaczenie przy prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jego niedobór może zaburzyć podstawowe procesy, a w konsekwencji doprowadzić do wielu innych chorób. Jak zatem rozpoznać, że mamy do czynienia z deficytem właśnie tego składnika?

Zobacz również opis choroby: Niedobór białka

U osób z niedoborem białka pojawia się przede wszystkim silne uczucie głodu, osłabienie i spadek odporności. Charakterystyczne jest również pogorszenie koncentracji i procesów myślowych.

Dość często występuje także apatia, a włosy stają się łamliwe i wypadają. Warto przyjrzeć się także swoim paznokciom, na których w przypadku braku odpowiedniej ilości protein możemy zaobserwować podłużne linie.

Wiele osób w przypadku niedoboru białka skarży się także na pojawienie się zmian skórnych i obrzęków.

Odpowiednia ilość tego składnika w diecie jest niezwykle ważna u dzieci i młodzieży, ponieważ wpływa on na prawidłowy rozwój, wzrost oraz przebieg okresu dojrzewania.

Zaburzenia tych procesów niezawodnie świadczą o niedoborze białka. Objawy mogą przyjąć także charakter chorobowy, bowiem na skutek zbyt małej ilości protein może dojść do rozwoju anemii, a nawet kwashiorkoru - choroby, która na ogół występuje jedynie w krajach afrykańskich.

W celu uniknięcia wyżej wymienionych symptomów należy zapewnić organizmowi odpowiednią ilość białka w diecie.

To zawarte w suplementach jest trudniej przyswajalne, a ponadto w ten sposób można doprowadzić do jego nadmiaru, który jest równie niebezpieczny co niedobór.

Na początek warto obliczyć, jak dużo białka potrzebuje nasz organizm. Wystarczy swoją wagę pomnożyć przez 0,8-1 g, by otrzymać informację ile protein powinniśmy spożyć każdego dnia.

Zaopatrzeni w taką wiedzę pamiętajmy o włączeniu do diety takich produktów jak jaja, drób, mięso, mleko, sery, jogurty i kefiry.

Białko pochodzenia zwierzęcego jest dla człowieka najbardziej wartościowe, niemniej jednak warto wzbogacać dietę także o białko roślinne zawarte w soi i innych roślinach strączkowych, orzechach oraz w ziarnach zbóż.

Szczególne potrzeb,y jeśli chodzi o spożycie białka mają kobiety w ciąży i karmiące (niedobór białka w życiu płodowym prowadzi do zahamowania rozwoju fizycznego i umysłowego oraz zwiększa podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne dziecka), dzieci i młodzież, a także sportowcy i ludzie chorzy.

Dla tych osób ilość protein w diecie powinna być dobierana indywidualnie.




Zobacz również opis choroby: Niedobór białka

Dieta bogata w białko może zwiększać ryzyko choroby nerek

Diety o wysokiej zawartości białka, takie jak diety Dukana są obecnie popularną alternatywą dla tradycyjnych diet z liczeniem kalorii. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii pokazali w testach na szczurach, że dieta bogata w białko zwiększa ryzyko kamieni nerkowych i innych chorób nerek.... czytaj więcej

Leki, dieta oraz sport, czyli o kontrolowaniu cukrzycy przez pacjentów w praktyce

Z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy (14 listopad), Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej (SED) przeprowadziło krótką ankietę wśród pacjentów z cukrzycą, aby przekonać się, jaki jest ich stan wiedzy i jak radzą sobie na co dzień z kontrolowaniem choroby.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy