Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru białka

Inne nazwy objawów choroby: ;

Białko jako podstawowy składnik odżywczy ma bardzo istotne znaczenie przy prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jego niedobór może zaburzyć podstawowe procesy, a w konsekwencji doprowadzić do wielu innych chorób. Jak zatem rozpoznać, że mamy do czynienia z deficytem właśnie tego składnika?

Zobacz również opis choroby: Niedobór białka

U osób z niedoborem białka pojawia się przede wszystkim silne uczucie głodu, osłabienie i spadek odporności. Charakterystyczne jest również pogorszenie koncentracji i procesów myślowych.

Dość często występuje także apatia, a włosy stają się łamliwe i wypadają. Warto przyjrzeć się także swoim paznokciom, na których w przypadku braku odpowiedniej ilości protein możemy zaobserwować podłużne linie.

Wiele osób w przypadku niedoboru białka skarży się także na pojawienie się zmian skórnych i obrzęków.

Odpowiednia ilość tego składnika w diecie jest niezwykle ważna u dzieci i młodzieży, ponieważ wpływa on na prawidłowy rozwój, wzrost oraz przebieg okresu dojrzewania.

Zaburzenia tych procesów niezawodnie świadczą o niedoborze białka. Objawy mogą przyjąć także charakter chorobowy, bowiem na skutek zbyt małej ilości protein może dojść do rozwoju anemii, a nawet kwashiorkoru - choroby, która na ogół występuje jedynie w krajach afrykańskich.

W celu uniknięcia wyżej wymienionych symptomów należy zapewnić organizmowi odpowiednią ilość białka w diecie.

To zawarte w suplementach jest trudniej przyswajalne, a ponadto w ten sposób można doprowadzić do jego nadmiaru, który jest równie niebezpieczny co niedobór.

Na początek warto obliczyć, jak dużo białka potrzebuje nasz organizm. Wystarczy swoją wagę pomnożyć przez 0,8-1 g, by otrzymać informację ile protein powinniśmy spożyć każdego dnia.

Zaopatrzeni w taką wiedzę pamiętajmy o włączeniu do diety takich produktów jak jaja, drób, mięso, mleko, sery, jogurty i kefiry.

Białko pochodzenia zwierzęcego jest dla człowieka najbardziej wartościowe, niemniej jednak warto wzbogacać dietę także o białko roślinne zawarte w soi i innych roślinach strączkowych, orzechach oraz w ziarnach zbóż.

Szczególne potrzeb,y jeśli chodzi o spożycie białka mają kobiety w ciąży i karmiące (niedobór białka w życiu płodowym prowadzi do zahamowania rozwoju fizycznego i umysłowego oraz zwiększa podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne dziecka), dzieci i młodzież, a także sportowcy i ludzie chorzy.

Dla tych osób ilość protein w diecie powinna być dobierana indywidualnie.
Zobacz również opis choroby: Niedobór białka

Dieta bogata w białko może zwiększać ryzyko choroby nerek

Diety o wysokiej zawartości białka, takie jak diety Dukana są obecnie popularną alternatywą dla tradycyjnych diet z liczeniem kalorii. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii pokazali w testach na szczurach, że dieta bogata w białko zwiększa ryzyko kamieni nerkowych i innych chorób nerek.... czytaj więcej

Leki, dieta oraz sport, czyli o kontrolowaniu cukrzycy przez pacjentów w praktyce

Z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy (14 listopad), Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej (SED) przeprowadziło krótką ankietę wśród pacjentów z cukrzycą, aby przekonać się, jaki jest ich stan wiedzy i jak radzą sobie na co dzień z kontrolowaniem choroby.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności