Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru fluoru

Inne nazwy objawów choroby: Objawy braku fluoru;

Fluor, mimo że jest pierwiastkiem, którego potrzebujemy w naprawdę minimalnych ilościach, jest bardzo potrzebny w naszym organizmie. Ten pierwiastek mocno wiąże się z wapniem, dzięki czemu nasze zęby i kości są gęste i twarde.

Zobacz również opis choroby: Niedobór fluoru

Gdy go brakuje, tkanka kostna w naszym organizmie zaczyna kruszeć i chorować. Głównymi objawami niedoboru fluoru są więc choroby zębów i kości, a w szczególności próchnica i osteoporoza.

PRÓCHNICA


Próchnica zębów powstaje, gdy szkliwo zęba zaczyna obumierać. Nieleczona dostaje się do głębszych warstw zęba, ostatecznie doprowadzając do jego zniszczenia. Jest bardzo popularna, dotyka ok. 90% społeczeństwa. Niestety, często ją bagatelizujemy, doprowadzają nasza jamę ustną do złego stanu.

Jej objawy to nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury oraz intensywne, kwaśne lub słodkie smaki. Można doświadczyć również tkliwości zębów podczas ich szczotkowania, a językiem wyczuć wyraźne ubytki. Nieprzyjemnym objawem jest przykry zapach z ust oraz ból, kiedy próchnica dosięgnie miazgi zębowej.

Próchnica może prowadzić do powikłań typu owrzodzenie dziąsła lub jego ropień. Inną konsekwencją nieleczonych zębów może być zarażenie krwi bakteriami, a co za tym idzie, uszkodzenie zastawek serca.

Metody leczenia, choć różnorodne, zawsze są bolesne. Zaliczają się do nich wyrwanie zepsutego zęba, leczenie kanałowe, usunięcie chorej części i zastąpienie jej plombą bądź któryś z tych sposobów połączony z leczeniem antybiotykowym.

OSTEOPOROZA

Osteoporoza jest chorobą metaboliczną kości, charakteryzującą się obniżeniem masy tkanki kostnej oraz zaburzeniem układu kości. Wzrasta również podatność na złamania. Podobnie jak próchnica, nie zależy jedynie od fluoru, ale jego brak w znacznym stopniu oddziałuje na rozwój choroby.

Początkowo osteoporoza przebiega bezobjawowo. Pierwsze symptomy łączą się z bólem kości po np. długotrwałym pozostawaniu w pozycji stojącej. Następnie, nawet małe upadki i uszkodzenia kończą się złamaniami. Kolejnymi oznakami są powikłania przy złamaniu kości, takie jak kompresyjne złamanie kręgów. Jest to zgniecenie kręgu pod naporem ciężaru innych kręgów znajdujących się nad nim.

Kolejnym symptomem są złamania kości, których szczególne narażenie jest charakterystyczne dla osteoporozy, czyli kości promieniowej i szyjki kości udowej.

W wyniku wielu złamań dochodzi do deformacji szkieletu. Dochodzi do nadmiernym kifozy piersiowej, czyli łukowatego wygięcia odcinka piersiowego kręgosłupa do tyłu.

Jednocześnie obniża się wzrost, ponieważ zmniejszają się wysokości trzonów kręgów.

Chociaż niedobór fluor nie jest główną przyczyną tych chorób, a jedynie jednym z wielu czynników, to jego całkowity brak jest wyniszczający dla organizmu, ponieważ kości i zęby pozbawione „spoiwa” jaki jest ten pierwiastek popadłyby w choroby.

Zobacz również opis choroby: Niedobór fluoru

Objawy niedoboru wapnia

Wapń odgrywa ważna rolę dla naszych kości. Niewystarczająca ilość tego pierwiastka rodzi negatywne konsekwencje dla stanu naszych kości. Osłabienie kości jest podstawowym objawem niedoboru wapnia. czytaj więcej

Objawy nadwrażliwości zębów

Ból podczas jedzenia czy picia, nieważne czy to gorących lub zimnych produktów, może być oznaką nadwrażliwości zębów. Spowodowany może być złym szczotkowaniem zębów czy też nieodpowiednią dietą, jaką są w dużej mierze kwaśne produkty.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy