Różnią się one przede wszystkim przyczynami zbyt małej ilości laktazy w organizmie, jednak każdy z nich powoduje tę samą dolegliwość – nietolerancję laktozy.
Dzieje się tak dlatego, że to właśnie laktaza jest enzymem, który rozkłada laktozę na inne, przyswajalne przez organizm składniki odżywcze.
Objawy mają różne nasilenie w zależności od ilości laktazy w organizmie. W skrajnych przypadkach enzym ten nie występuje w ogóle i wtedy spożycie nawet najmniejszej ilości laktozy wywołuje nieprzyjemne dolegliwości.
Objawy pojawiają się najczęściej po około trzydziestu minutach po spożyciu produktu zawierającego laktozę, mogą pojawić się jednak nawet po dwóch godzinach. Przyczyną dolegliwości jest zaleganie laktozy w jelicie cienkim oraz fakt, że nie jest ona przetwarzana przez laktozę, w związku z czym stopniowo ulega fermentacji.
Objawy mogą przybierać różne natężenie także w zależności od ilości spożytych produktów, zawierających laktozę. Po spożyciu takich produktów pojawiają się wzdęcia oraz biegunka, które ustępują samoistnie po zaprzestaniu spożywania laktozy. Chory może skarżyć się także na kolkę, czyli napad ostrego bólu, który spowodowany jest mocnym skurczem mięśni jelit.
Oprócz wzdęć pojawiają się także wiatry, czyli nadmierna produkcja oraz wydalanie gazów przez jelita. Procesowi temu towarzyszą często bóle, uczucie wypełnienia jelit, burczenie i przelewanie się w brzuchu oraz wiatry o nieprzyjemnym zapachu. Jest to niezwykle uciążliwa dla pacjenta dolegliwość, która powoduje często zawstydzenie i utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Należy pamiętać o tym, że objawy te pojawiają się tylko po spożyciu produktów, które zawierają laktozę. Jeśli powyższe dolegliwości występują pomimo stosowania diety wykluczającej takie produkty, należy podejrzewać, że są to symptomy innej choroby i skonsultować się z lekarzem.
Niedoboru laktazy, która objawia się częściową lub całkowita nietolerancją laktozy nie należy mylić z nadwrażliwością na białko zawarte w mleku, czyli beta – laktoglobulinę. Aby wyeliminować ryzyko mylnego zdiagnozowania tych dwóch schorzeń, należy wykonać odpowiednie testy zlecone przez lekarza.
Zobacz również opis choroby: Niedobór laktazy
Objawy niedoboru witaminy P : Niedobór niacyny - objawy
Niedobór witaminy P (niacyny) rodzi szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Najczęściej bezpośrednio można je zaobserwować na skórze. Skutkiem niedoboru często też są problemy ze snem oraz objawy psychiczne. Brak witaminy P w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.... czytaj więcej
Brak komentarzy