Krwawienie jelitowe
Jest to stan, w którym krew dostaje się do jelit. Krwawienie takie może być objawem wielu różnych schorzeń układu trawiennego, a także chorób ogólnoustrojowych. Może mieć ono bardzo różne nasilenie – od bardzo niewielkiego, gdy obecna w stolcu krew jest niewidoczna gołym okiem, aż po bardzo masywny krwotok, mogący w krótkim czasie prowadzić do śmierci chorego.
Bliznowate zwężenia jelit
Tego typu schorzenia, są powikłaniami przy chorobie. Możemy wyróżnić kilka takich powikłań najczęściej występujących przy niedokrwiennym zapaleniu jelita grubego.
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłym nieswoistym i pełnościennym zapaleniem całego przewodu pokarmowego od jamy ustnej aż do odbytu o charakterze odcinkowym. Zmiany mogą występować w kilku odcinkach jednocześnie i oddzielone są od siebie fragmentami zdrowymi (tzw. zmiany skaczące).
Przewlekły proces zapalny dotyczy całej grubości ściany jelita, a jego charakterystyczną cechą jest występowanie zaostrzeń i samoistnych remisji. Na chorobę Leśniowskiego-Crohna chorują głównie osoby młode w wieku od 15 do 25 lat. W większości przypadków zmiany chorobowe zajmują końcowy odcinek jelita krętego.
Zespół ślepej pętli to zastój w pętli jelita (uchyłek, długa pętla doprowadzająca, mechaniczne lub czynnościowe zwężenie jelita) prowadzący do rozwoju patologicznej flory bakteryjnej, uniemożliwiającej prawidłowe trawienie i wchłanianie pokarmów. Charakterystyczne są: niedobory witaminowe głównie B12, niedokrwistość oraz stolce tłuszczowe.
Zwężenie jelit prowadzi do ich niedrożności czyli stanu, w którym gazy jelitowe, treść pokarmowa lub kał nie mogą przesuwać się w kierunku odbytu z powodu albo zatkania światła jelita (niedrożność mechaniczna), albo zahamowania jego fizjologicznych ruchów (niedrożność porażenna). Niedrożność często prowadzi do martwicy zamkniętego odcinka jelit.
Leukocytoza
Leukocytoza jest to zwiększona liczba krwinek białych (leukocytów) w morfologii krwi obwodowej. Na liczbę leukocytów we krwi składają się różne rodzaje krwinek: neutrofile (40-75%), eozynofile (do 4%), bazofile (do 2%), limfocyty (20-40%) oraz monocyty (do 9%).Oznaczenie poziomu leukocytów we krwi obwodowej jest badaniem wysoce nieswoistym. Ilość leukocytów nawet u zdrowych osób jest zmienna i wzrasta na przykład w wyniku wysiłku fizycznego, czy w okresie ciąży.
Przyczyną zwiększonej liczby leukocytów we krwi obwodowej może być między innymi ostra infekcja (wirusowa, bakteryjna lub spowodowana zakażeniem pasożytami, w stanach zapalnych, po operacji), choroba nowotworowa lub reakcja organizmu na przyjmowane leki. Do zwiększenia liczby leukocytów we krwi może dochodzić także po zjedzeniu pokarmów poddanych obróbce termicznej powyżej 68 stopni. Jest to zjawisko znane jako leukocytoza potrawienna.
Zapalenie otrzewnej
Zapalenie otrzewnej stanowi jedno z największych zagrożeń życia. Wygląd chorego i pewne objawy tego schorzenia wyglądają dość charakterystycznie. Chory jest blady, pokryty zimnym potem. Rysy twarzy wyostrzają się. Temperatura ciała jest zwykle podwyższona.
Język jest obłożony, wysychający, oddech płytki, powierzchowny, zależny od bolesności brzucha i wzdęcia jelit. Tętno staje się szybkie, słabo wyczuwalne. Chory często wymiotuje. Brzuch jest twardy, bolesny. Pojawia się męcząca czkawka i wzdęcie brzucha. Chory odczuwa parcie na stolec, ale nie może oddać ani stolca ani gazów.
W razie występowania tych objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który zadecyduje o sposobie leczenia.
Autor:
Agata Rutkowska
Zobacz również opis choroby: Niedokrwienne zapalenie jelita grubego
Objawy mikroskopowego zapalenia jelita grubego
Najbardziej charakterystycznym objawem mikroskopijnego zapalenia jelita grubego to wodnista biegunka. Objawy mogą ustępować na kilka dni i nawracać. Zapalenie to zalicza się do chorób zapalnych jelita o łagodnym przebiegu. W obrazie mikroskopowym widoczne są zmiany w błonie śluzowej jelita grubego.... czytaj więcej
Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego przebiega najczęściej w postaci ostrych rzutów przedzielonych okresami remisji. Pierwszymi oraz najczęstszymi objawamu choroby są biegunka i domieszka krwi w kale. Liczba wypróżnień może sięgać nawet 20 na dobę. Zmiany choroboweu pacjentów ze wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego najczęściej... czytaj więcej
Brak komentarzy