Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedrożności jelita

Zatrzymanie przechodzenia treści pokarmowych przez jelita do kolejnych odcinków przewodu pokarmowego to stan chorobowy, który nazywamy niedrożnością jelit.

Zobacz również opis choroby: Niedrożność jelita

Stanowi jeden z typowych ostrych stanów, który wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Jakie są objawy choroby?

Głównym symptomem niedrożności jelit jest przede wszystkim ból brzucha. Występuje on niemal zawsze w przypadku wystąpienia tego schorzenia.

Zazwyczaj pojawia się w ciągu kilku godzin trwania choroby i jest dość trudny do jednoznacznego zlokalizowania.

Początkowo ma charakter kolkowy, jednak w późniejszym okresie ból staje się stały i obejmuje całą jamę brzuszną.

Czasami towarzyszy mu charakterystyczne napięcie brzucha (tzw. brzuch deskowaty). Jeżeli niedrożność jelita powstała w wyniku jego skręcenia, ból od samego początku posiada stały charakter. Jest również bardzo silny.

Kolejnym objawem choroby są wymioty, które również zdarzają się bardzo często. Są one wynikiem cofania się zalegającej w jelitach treści pokarmowych w kierunku żołądka.

Wymioty mogą występować z różnym nasileniem – jeżeli przeszkoda została zlokalizowana w górnej części jelita cienkiego, pojawiają się dość szybko (nawet w ciągu pierwszych kilku godzin choroby) i są bardzo obfite.

Natomiast w przypadku umiejscowienia się przeszkody w dolnym odcinku jelita cienkiego, symptom ten raczej wstępuje później i ze znacznie mniejszym nasileniem.

Równie częstą oznaką niedrożności jest wzdęty brzuch, który powstaje w wynik nagromadzenia się we wnętrzu jelit sporej ilości płynnej treści jelitowej i gazów.

Dzieje się tak dlatego, że przeszkoda umiejscowiona w jelicie uniemożliwia przedostawanie się dalej – w kierunku odbytnicy.

Jeżeli mamy do czynienia z niedrożnością jelita cienkiego, wzdęcia obejmują zwykle górną i środkową partię brzucha, ale z powodu wymiotów opróżniających jelita, nie uzyskują one dużych rozmiarów.

Inaczej dzieje się w przypadku niedrożności jelita grubego – wzdęcia obejmują górną i boczną część brzucha oraz osiągają spore rozmiary.

Czasami, jeżeli pacjent jest bardzo szczupły, rozdęte gazem jelita widoczne są przez skórę.

Inne objawy choroby to zatrzymanie gazów i stolca. Nie są to bardzo charakterystyczne symptomy niedrożności jelit, ale się zdarzają.

Najczęściej w przypadku zlokalizowania przeszkody w końcowym odcinku jelita grubego.

Ponadto jako oznaki choroby lekarze podają przyspieszone tętno, podwyższoną temperaturę oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi, który jest wynikiem przedostawania się dużych ilości płynów do jelit (nie mogą być one ponownie wchłaniane).

Zobacz również opis choroby: Niedrożność jelita

Jelito drażliwe czy choroba zapalna

Gastroenterolodzy twierdzą, iż około 50% zgłaszających się do nich pacjentów cierpi na niegroźne zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. Zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS), zwany inaczej nerwicą jelit, to współcześnie częsta dolegliwość o bliżej nieokreślonej przyczynie. Do głównych objawów zw... czytaj więcej

Objawy stanów zapalnych jelit

Stany zapalne jelit mogą dotyczyć zarówno jelita cienkiego, jak i grubego, jak również umiejscawiać się na całej ich długości bądź też fragmentarycznie, na określonym odcinku. Rozpoznanie choroby wymaga nie tylko wywiadu lekarskiego, ale także specjalistycznych badań w tym kierunku, dlatego tak ważne jest, aby chory zg?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy