Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dziecka

Atakuje nagle, nie wykazując wcześniej żadnych, niepokojących symptomów. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby między 10. a 30. rokiem życia. Pojawić może się jednak zarówno w znacznie wcześniejszym jak i późniejszym okresie i wtedy też bywa szczególnie niebezpieczne.

Zobacz również opis choroby: Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego u dziecka

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka u dziecka?

OZWR zaczyna się dość niewinnie, od nie do końca sprecyzowanego bólu zlokalizowanego pierwotnie w nadbrzuszu, a po kilku godzinach przemieszczającego się w obszar prawego dołu biodrowego.

Bardzo często towarzyszy mu nieznacznie podwyższona temperatura (37-380 C) oraz wymioty. Wielu rodziców może go więc pomylić ze zwykłym zatruciem pokarmowym.

Ból jednak nasila się w czasie ruchu i kaszlu, a najwygodniejszą pozycją dla dziecka okazuje się leżenie na boku z podkurczonymi nogami. W czasie przemieszczania się, maluch przechyla się na prawą stronę.

Największy ból sprawia jednak naciskanie brzuszka po prawo i w dół od pępka. Charakterystycznym jest tu tzw. objaw Blumberga. (uciskany w okolicy wyrostka brzuch boli najbardziej po oderwaniu od niego palców). Ból potęguje się również w czasie opuszczania wcześniej podniesionej prawej nogi.

U dzieci często pojawia się biegunka. OZWR u dzieci poniżej 3 roku zdarza się niezwykle rzadko. W ich wypadku musimy być szczególnie uczuleni na każde niepokojące zachowanie (brak apetytu, wymioty, płacz przy dotykaniu brzuszka). Szybka konsultacja z pediatrą lub chirurgiem dziecięcym może okazać się konieczna. Pod żadnym pozorem nie wolno  podawać środków przeczyszczających i przykładać na brzuch ciepłych okładów. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie.

Jako przyczyny wystąpienia OZWR  podaje się:

  • obecność pasożytów
  • ucisk
  • infekcję bakteryjną
  • zamknięcie światła wyrostka przez kamień kałowy

Obecność ostrego stanu zapalnego w jamie brzusznej potwierdza się badaniem morfologicznym ? występuje leukocytoza tzn. zwiększenie liczby białych ciałek krwi. Pomocne okazać się może także zdjęcie radiologiczne jamy brzusznej, które wykluczy inne choroby, szczególnie perforację wrzodu żołądka.

Nieleczone OZWR prowadzi do przedziurawienia wyrostka. Operacja wyrostka robaczkowego polega na jego całkowitym usunięciu. Maluch poddany jest znieczuleniu ogólnemu. Szwy po takim zabiegu zdejmowane są po około tygodniu lub wchłaniają się samoistnie. Po zabiegu dziecko otrzymuje kroplówkę, a samodzielnie pić może dopiero na drugi dzień. Po dwóch, trzech dniach może chodzić. Wyrostek nie zawsze usuwany jest tradycyjną techniką (tzn. przez otwarcie powłok brzusznych). W lżejszych przypadkach lekarz może zarządzić operację techniką laparoskopową.

Zobacz również opis choroby: Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego u dziecka

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Wyrostek robaczkowy stanowi wąskie uwypuklenie początkowego odcinka jelita grubego. Zapalenie wyrostka robaczkowego zaczyna się miernym bólem w okolicy brzucha, który zlokalizowany jest w okolicach pępka. Objawy choroby rozwijają się w ciągu kilkunastu godzin. Mogą występować z różnym nasileniem.... czytaj więcej

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

Wasze dziecko uskarża się na bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Jest rozdrażnione i szybko się męczy. Dodatkowo nauka w szkole zaczyna sprawiać mu trudności. To może oznaczać objawy boreliozy, które są konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Trudności w nauce, mogą być wynikiem zaburzenia pamięci i koncentracji. Zaburzenie to m... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy