Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ostrej biegunki

Ostra biegunka jest najczęściej występującą dolegliwością u dzieci, ale równie niebezpieczną dla osób w podeszłym wieku. Reakcja organizmu na bakterie i wirusy daje wiele symptomów, których gwałtowny przebieg może doprowadzić do odwodnienia.

Zobacz również opis choroby: Ostra biegunka

To choroba, w przypadku której za przykre dolegliwości odpowiada najczęściej zakażenie wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze.

Wynika również z przyjmowania niektórych leków, ich przedawkowania lub po prostu spożywania pewnych produktów spożywczych.

Ostra biegunka to taka, która objawia się nadmiernym oddawaniem  stolca o luźnej konsystencji. Dzieje się tak co najmniej cztery razy na dobę i trwa około 10 dni. Jeżeli po tym czasie objawy nie ustąpią, to sygnał, że możemy mieć do czynienia z biegunką przewlekłą.

Oprócz tego, bardzo często pojawiają się objawy towarzyszące, takie jak:

  • ból w dolnej części brzucha,
  • wymioty,
  • wysoka gorączka,
  • odwodnienie,
  • osłabienie, niepokój.

Nagła biegunka może w niezwykle krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia, niebezpiecznego przede wszystkim dla dzieci, ale również osób w podeszłym wieku. Po czym je poznać? Najczęściej po suchości błon śluzowych, wzmożonym pragnieniu, spadku masy ciała oraz zmniejszonym napięciu skóry. Może być skutkiem niewydolności nerek, zaburzeń pracy serca lub śpiączki.

W przypadku zasłabnięcia, skurczy mięśni, zatrzymania moczu lub zaobserwowania krwi w wydalanym kale, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

W czasie biegunki trzeba stale uzupełniać utracone płyny i elektrolity - skuteczne działanie przypisuje się wysoko zmineralizowanej wodzie mineralnej. Należy zadbać o higienę w czasie posiłków oraz o odpowiednią dietę. Powrót do tej ?normalnej? musi potrwać jednak kilka dni. Początkowo jest ona bardzo ścisła, ogranicza się do kleiku ryżowego i suchego pieczywa. Po kilku dniach możemy sobie pozwolić na gotowane jarzyny, gotowane mięso, ryby, makarony, krakersy, jaja oraz różnego rodzaju zupy.

Leczenie przebiega również za pomocą antybiotykoterapii, ale ta stosowana jest tylko w przypadku rozpoznania określonego zakażenia i na podstawie badania kału.

Autor: Justyna Biernacka

Zobacz również opis choroby: Ostra biegunka

Objawy ostrej niewydolności nerek

Ostra niewydolność nerek (ONN) to nagłe pogorszenie się funkcji wydalniczej nerek. Może ono doprowadzić do zatrucia całego ustroju przez magazynowane końcowe produkty metaboliczne. Przyczyny choroby są różnorodne i od nich uzależniony jest jej dalszy przebieg.... czytaj więcej

Objawy biegunki podróżnych

Biegunka podróżnych pojawia się zazwyczaj 2 lub 3 dni po przyjeździe do celu podróży i utrzymuje się przez 3 – 4 dni, niekiedy do tygodnia. W wyjątkowych przypadkach biegunki przewlekłej jej objawy utrzymywać mogą się nawet do 3 tygodni.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy