Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ostrej niewydolności wątroby

Jest to jedna z poważniejszych chorób naszej wątroby. Spowodowana jest przez kilka czynników i może ona prowadzić do konieczności przeszczepu tego gruczołu. W niektórych przypadkach jest ona przyczyną śmierci.

Zobacz również opis choroby: Ostra niewydolność wątroby

Ostra niewydolność wątroby (ONW) jest wywoływana przez kilka czynników. Do przyczyn należy na przykład paracetamol, który jest bardzo często stosowanym lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jego powszechność stosowania powoduje, że jest on zażywany przez ludzi zbyt pochopnie. Działa on toksycznie na nasz organizm i jego przedawkowanie może skutkować ciężką chorobą.

Innymi powodami tej choroby jest zjedzenie muchomora sromotnikowego lub też wirusowe zakażenie wątroby.

Objawy niewdolności wątroby

W leczeniu ONW bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Choroba ta wymaga bowiem leczenia w szpitalu i stałego kontrolowania stanu chorego.

Początkowo objawy nie są zbyt charakterystyczne. Jest to utrata łaknienia, gorączka czy osutka, czyli zmiany skórne spowodowane stosowaniem przez niektóre leki. Typowe dla tej choroby jest wystąpienie hipotensji oraz tachykardii.
Głównym objawem ONW jest encefalopatia, która może mieć różne nasilenie. Ma ona IV stopnie. W najniższym - zachowanie chorego ulega zmianie i ma niewielkie zaburzenia świadomości. W stopniu II pojawia się dezorientacja, podsypianie. Możliwe jest także drżenie o charakterze trzepotania, które nie jest adekwatne do zachowania osoby. Następny poziom to już bardzo poważny stan. Chory mówi niewyraźnie, pojawia się śpiączka z wybudzaniem na głos. Ostatni stopień to głęboka śpiączka i brak reakcji na bodźce bólowe.

Innym charakterystycznym objawem ONW jest żółtaczka. Pojawia się ona u prawie wszystkich chorych. Możliwym objawem jest także skaza krwotoczna, jednak nie zawsze występuje. Niekiedy pojawiają się także napady padaczkowe, które mogą być także oznaką pierwotnego uszkodzenia mózgu lub wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego.
Pojawiają się także zaburzenia krzepnięcia krwi, które mogą wywoływać częste krwawienia z nosa i z przewodu pokarmowego oraz bardzo łatwe siniaczenie się. Należy jednak pamiętać, że podobne objawy mogą wskazywać na inne choroby.

Wystąpić może także wodobrzusze w przypadku zaostrzenia się choroby. Jeśli już istnieje może się nasilić.

Rozpoznanie przez lekarza

Ostrą niewydolność wątroby lekarz rozpoznaje głównie w oparciu o wywiad ogólny, wywiad epidemiologiczny (dotyczy kontaktu chorego z czynnikami zakaźnymi lub toksycznymi), a także na  podstawie obrazu klinicznego.

Przeprowadza się również pełną morfologię krwi z rozmazem. Sprawdza się ilość glukozy w surowicy oraz stężenie paracetamolu i innych leków w organizmie.

Bardzo duża aktywność aminotransferaz we krwi, powyżej 2000j./l jest charakterystyczne dla toksycznego lub niedokrwiennego uszkodzenia wątroby. Sprawdzić należy stężenie amoniaku.

Autor: Dominik Pinkowski

Zobacz również opis choroby: Ostra niewydolność wątroby

Konsumpcja kawy związana z mniejszym ryzykiem choroby wątroby

Naukowcy amerykańscy z Mayo Clinic odkryli, że konsumpcja kawy wiąże się z redukcją ryzyka zachorowania na pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (ang. PSC, primary sclerosing cholangitis). PSC to choroba autoimmunologiczna wątroby. Badania zaprezentowano na spotkaniu naukowym Digestive Disease Week 2013 w Orlando... czytaj więcej

Alkohol powoduje raka wątroby i inne choroby tego narządu

Lekarze apelują, by pacjenci pamiętali o związkach między piciem alkoholu a rakiem wątroby i innymi chorobami tego organu. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy