Objawy pemfigoidu ciężarnych
Choroba objawia się wielopostaciowymi zmianami na skórze. Jej natężenie zależy również od organizmu, ponieważ uwarunkowana jest genetycznie. Najczęściej jednak pojawiają się rumienie i grudki w różnych miejscach na skórze kobiety. Do tego dochodzi pieczenie i momentami dokuczliwy świąd. Najbardziej charakterystyczną cechą jest występowanie zlewnych ognisk rumieniowych. Mimo tych objawów, ogólny stan pacjentek zawsze jest dobry. Choroba nie powoduje zagrożenia życiu matki, ani - w większości przypadków - płodu. Innymi objawami może być:
- obrzęki,
- pęcherzyki,
- pęcherze,
- ciemno brązowe plamy naskórne,
Objawy mogą pojawić się niespodziewanie lub rozwijać się powoli w długim odstępie czasu. Świąd może być tak silny, że uniemożliwiać będzie momentami wykonywanie codziennych czynności. Zaleca się szybką interwencje i wizytę u dermatologa lub specjalisty.
Leczenie opryszczki ciężarnych
Choroba zazwyczaj ustępuje samoczynnie tuż po urodzeniu. Zdarzają się również przypadki, że zanika ona dopiero po zaprzestaniu karmienia dziecka piersią. W czasie ciąży i trwania choroby, zazwyczaj podawane są specjalne maści, które za zadanie mają zmniejszać świąd. Czasem choroba może przejść na płód i stwierdza się u dziecka również występowanie identycznych cech pemfigoidu jak u matki, jednak i w tym przypadku ustępuje ona po kilku dniach lub tygodniach od narodzin. Specjalista w niektórych przypadkach może przepisać leki doustne lub zalecić przyjmowanie wapnia. Występuje możliwość nawrotu choroby podczas kolejnej ciąży.
Zobacz również opis choroby: Pemfigoid ciężarnych
Biały nalot lub białe plamy na języku
Biały nalot na języku rzadko występuje bez innych towarzyszących objawów. Jeżeli jednak tak jest, to język zabarwiony na biało może być jedynie skutkiem zaniedbań higienicznych lub niegroźnych zakażeń grzybiczych jamy ustnej. Nalot na języku w kolorze białym lub białe zmiany na powierzchni języka mogą być też pierwszą oznaką ... czytaj więcej
Objawy toksoplazmozy w ciąży
Toksoplazmoza bardzo często przebiega bezobjawowo. W wielu przypadkach nie ma też w jej przypadku żadnych konsekwencji zdrowotnych. Niebezpieczna staje się jednak dla osób z obniżoną odpornością oraz ciężarnych, a ściślej rzecz biorąc, dla ich nienarodzonych dzieci.... czytaj więcej
Brak komentarzy