Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy pemfigoidu ciężarnych

Inne nazwy objawów choroby: Objawy opryszczki ciężarnych;

Pemfigoid ciężarnyh to bardzo rzadko występująca choroba u kobiet w ciąży. Jest schorzeniem dermatologicznym, którego przebieg można zaobserwować w postaci rumieni, plam i opryszczek. Nie jest to choroba bardzo niebezpieczne, jednak może odbić się na przebiegu ciąży i prawidłowym porodzie.

Zobacz również opis choroby: Pemfigoid ciężarnych

Choroba pojawia się zazwyczaj pod koniec II trymestru lub na początku III. Na skórze kobiety, pojawiają się ciemne plamy umiejscowione na brzuchu lub dolnych kończynach. Otoczone są licznymi opryszczkami, które powodują świąd i pieczenie. Choroba nie jest jednak zakaźna i nie można się nią zarazić. Jedyną ofiarą może być płód, u którego zdarzyć się może wystąpienie również tej samej choroby, co u matki. Jednak są to bardzo rzadkie przypadki. Najczęściej stwierdza się u dziecka niedobór wagi, może także wystąpić przedwczesny poród.

Objawy pemfigoidu ciężarnych

Choroba objawia się wielopostaciowymi zmianami na skórze. Jej natężenie zależy również od organizmu, ponieważ uwarunkowana jest genetycznie. Najczęściej jednak pojawiają się rumienie i grudki w różnych miejscach na skórze kobiety. Do tego dochodzi pieczenie i momentami dokuczliwy świąd. Najbardziej charakterystyczną cechą jest występowanie zlewnych ognisk rumieniowych. Mimo tych objawów, ogólny stan pacjentek zawsze jest dobry. Choroba nie powoduje zagrożenia życiu matki, ani - w większości przypadków - płodu. Innymi objawami może być:

- swędzenie,
- obrzęki,
- pęcherzyki,
- pęcherze,
- ciemno brązowe plamy naskórne,

Objawy mogą pojawić się niespodziewanie lub rozwijać się powoli w długim odstępie czasu. Świąd może być tak silny, że uniemożliwiać będzie momentami wykonywanie codziennych czynności. Zaleca się szybką interwencje i wizytę u dermatologa lub specjalisty.

Leczenie opryszczki ciężarnych

Choroba zazwyczaj ustępuje samoczynnie tuż po urodzeniu. Zdarzają się również przypadki, że zanika ona dopiero po zaprzestaniu karmienia dziecka piersią. W czasie ciąży i trwania choroby, zazwyczaj podawane są specjalne maści, które za zadanie mają zmniejszać świąd. Czasem choroba może przejść na płód i stwierdza się u dziecka również występowanie identycznych cech pemfigoidu jak u matki, jednak i w tym przypadku ustępuje ona po kilku dniach lub tygodniach od narodzin. Specjalista w niektórych przypadkach może przepisać leki doustne lub zalecić przyjmowanie wapnia. Występuje możliwość nawrotu choroby podczas kolejnej ciąży.

Zobacz również opis choroby: Pemfigoid ciężarnych

Biały nalot lub białe plamy na języku

Biały nalot na języku rzadko występuje bez innych towarzyszących objawów. Jeżeli jednak tak jest, to język zabarwiony na biało może być jedynie skutkiem zaniedbań higienicznych lub niegroźnych zakażeń grzybiczych jamy ustnej. Nalot na języku w kolorze białym lub białe zmiany na powierzchni języka mogą być też pierwszą oznaką ... czytaj więcej

Objawy toksoplazmozy w ciąży

Toksoplazmoza bardzo często przebiega bezobjawowo. W wielu przypadkach nie ma też w jej przypadku żadnych konsekwencji zdrowotnych. Niebezpieczna staje się jednak dla osób z obniżoną odpornością oraz ciężarnych, a ściślej rzecz biorąc, dla ich nienarodzonych dzieci.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy