Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy pierwotnego stwardniejącego zapalenia dróg żółciowych

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych jest przewlekłą chorobą wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci w drogach żółciowych, na skutek postępującego włóknienia, niszczenia i zwężenia wewnątrzwątrobowych i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.

Zobacz również opis choroby: Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych

Jak się objawia?

Objawy pojawiają się dość późno. Choroba przebiega w sposób niejako podstępny i nieustannie postępujący. Początkowe objawy to:
  • osłabienie,
  • utrata masy ciała,
  • nadmierna senność,
  • świąd skóry.
Najczęściej świąd poprzedza wystąpienie żółtaczki, która jest jednym z późniejszych objawów schorzenia. Chorzy zgłaszają także uczucie dyskomfortu lub ból w prawym podżebrzu. O zapaleniu dróg żółciowych świadczy nawracający ból w tej okolicy wraz z gorączką i żółtaczką.

Jak sobie radzić z objawami?

Objawy choroby są mało charakterystyczne, zazwyczaj pojawiają się wtedy, kiedy pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych jest już zaawansowane. Jeżeli zauważymy objawy, zgłośmy się do lekarza pierwszego kontaktu, który powinien skierować nas do specjalisty, w celu wykonania szczegółowych badań.

Jak wygląda leczenie?

Przyczyna choroby nie jest znana, więc jej leczenie polega na zwalczaniu objawów. W leczeniu zachowawczym (farmakologicznym) stosuje się kwas ursodezoksycholowy. Powoduje on zmniejszenie aktywności enzymów, GGTP i AP, a także łagodzi świąd skóry. Lekarz może zalecić stosowanie tego leku z antybiotykami, zwłaszcza w przypadku wystąpienia objawów ostrego zapalenia dróg żółciowych.

U pacjentów ze zwężeniami dróg żółciowych wykonuje się endoskopowe poszerzenie zwężonych odcinków przewodów żółciowych przy użyciu balonów wprowadzanych do dróg żółciowych. Gdy leczenie zachowawcze i endoskopowe jest nieskuteczne, wykonuje się przeszczepienie wątroby.

Co po zakończeniu leczenia?

Leczenie farmakologiczne jest długotrwałe. Specjalista powinien zwrócić uwagę na powikłania choroby, do których należy: rak dróg żółciowych, wątroby, trzustki oraz jelita grubego. Niezbędne są okresowe badania, aby wykryć tego typu zagrożenia.

Autor:

Julia Płaneta

Zobacz również opis choroby: Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych

Objawy zapalenia dróg żółciowych

Zapalenie dróg żółciowych jest przewlekłą chorobą wątroby, wywołanej zastojem żółci w drogach żółciowych. Ciężko się przed nią uchronić zważywszy na to, że nie do końca wiadomo co ją wywołuje, i tak samo ciężko jest ją wyleczyć. Całkowite wyleczenie jest właściwie niemożliwe.... czytaj więcej

Objawy raka dróg żółciowych

Rak dróg żółciowych jest nowotworem złośliwym rozwijającym się głównie w nabłonku wyścielającym światło dróg żółciowych. Chorują głównie mężczyźni po 65 roku życia. Zapadalność na chorobę wynosi od 1 - 2 przypadków na 100 000. Nowotwór ten występuje najczęściej pod postacią gruczolakoraka.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy