Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przepukliny rozwoju przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego jest to schorzenie układu pokarmowego polegające na przemieszczeniu części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej poprzez rozwór przełykowy przepony.

Zobacz również opis choroby: Przepuklina rozworu przełykowego

W warunkach prawidłowych przełyk w okolicy swojego dolnego zwieracza przechodzi przez przeponę oddzielającą zawartość klatki piersiowej od jamy brzusznej poprzez strukturę anatomiczną którą nazwana jest rozworem przełykowym.

W pewnych sytuacjach, którym sprzyjają np. otyłość i wzmożone ciśnienie wewnątrzbrzuszne może dochodzić do przemieszczania się części żołądka do klatki piersiowej. Niewielka przepuklina może nie dawać objawów, inne powodują bóle w nadbrzuszu i dołku podsercowym, zgagę (refluks żołądkowo-przełykowy), uczucie odbijania i cofania się treści żołądkowej do przełyku, szczególnie po obfitych posiłkach i w sytuacjach powodujących wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Charakterystyczne jest, że dolegliwości nasilają się w pozycji leżącej.

Do nietypowych objawów można zaliczyć chrypkę, szczególnie rano w efekcie drażnienia strun głosowych przez zarzucaną treść żołądkową. W skrajnych przypadkach może wystąpić suchy lub świszczący kaszel, jako objaw zarzucania treści żołądkowej do drzewa oskrzelowego wywołujące objawy astmatyczne, czasem też może dojść do podrażnienia nerwu błędnego i w efekcie skurczu oskrzeli. Występować również może duszność czy kołatanie serca.

Zgaga

Zgaga jest nieprzyjemną dolegliwością, która dotyka coraz większą liczbę osób. To uczucie bolesnego pieczenia, które przez pacjentów opisywane jest jako „palenie w przełyku”. Zjawisko te jest objawem refluksu żołądkowego. Zgaga najczęściej pojawia się około godzinę po zjedzeniu posiłku i polega na powracaniu z żołądka soków trawiennych, które powodują uczucie pieczenia.

Dodatkowo są one połączone z kwasem solnym, więc na dłuższą metę dolegliwość ta może okazać się bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego apeluje się, by nie lekceważyć zgagi jeśli pojawia się ona częściej niż dwa razy w tygodniu. Wówczas należy udać się do lekarza specjalisty, gdyż zgaga może być oznaką poważnego schorzenia. Szacuje się, że obecnie w naszym kraju bliski trzydzieści osób boryka się z problemem zgagi, a niewielki odsetek ludzi cierpi na tą przykrą dolegliwość każdego dnia.

By móc skutecznie rozprawić się ze zgagą, należy jednak poznać przede wszystkim jej przyczynę. Zgaga według lekarzy jest jednym z najpowszechniej występujących schorzeń układu pokarmowego. Niekiedy piekący ból przy zgadze odczuwany jest nie tylko w przełyku, ale również i za mostkiem. Natomiast ostra postać choroby może objawiać się również bólem promieniującym do krtani, gardła, a nawet do części klatki piersiowej.

Kołatanie serca

Kołatanie serca nie ma jednej określonej definicji. Można o nim mówić, gdy serce bije nadmiernie, zwiększona jest częstotliwość jego uderzeń lub też gdy częstość uderzeń serca jest nieznacznie zmieniona, a pacjent odczuwa je jako nadmierne. Zazwyczaj serce bije w tempie 60-100 uderzeń na minutę, ale u osób, które regularnie ćwiczą lub przyjmują leki spowalniające bicie serca tempo spada do mniej niż 55 uderzeń na minutę. Jeśli bicie serca jest przyśpieszone i wynosi ponad 100 uderzeń na minutę, stan ten określany jest jako tachykardia.

Chrypka

Jest to zaburzenie drgań fałdów głosowych krtani powodujące powstanie turbulentnego przepływu powietrza w obrębie głośni, co objawia się występowaniem szorstkiego, matowego głosu.

Autor:

Agata Rutkowska

Zobacz również opis choroby: Przepuklina rozworu przełykowego

Wpływ palenia papierosów na płodność

Nikotyna zawarta w papierosach jest najbardziej rozpowszechnioną używką we współczesnym świecie. Palenie papierosów ma wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kiedy planujemy dziecko należy - jeżeli nie całkowicie rzucić palenie - to przynajmniej radykalnie ograniczyć.... czytaj więcej

Zgaga zdarza się coraz częściej

Przypadki zgagi oraz refluksu żołądkowo-przełykowego są coraz częstsze. A ta progresja jest związana ze wzrostem poziomu otyłości. Takie fakty wynikają z badania przeprowadzonego przez badaczy z centrum HUNT w Levanger, w Norwegii. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy