Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki

Trzustka stanowi bardzo ważny element układu pokarmowego. Dostarcza do jelita enzymy, dzięki którym możliwe jest trawienie białek i węglowodanów. Produkuje hormony regulujące poziom cukru we krwi. Przewlekłe zapalenie trzustki jest bardzo poważną chorobą, warto więc znać jej objawy.

Zobacz również opis choroby: Przewlekłe zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki to jedna z najczęstszych chorób dotycząca tego narządu. Zazwyczaj występuje po 40. roku życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Może mieć charakter przewlekły bądź zapalny.

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki

Podstawowym objawem przewlekłego zapalenia trzustki jest silny, wręcz przeszywający ból brzucha, w niektórych przypadkach promieniujący do pleców. Pojawia się nagle i może nam towarzyszyć nawet parę godzin, najczęściej w okolicach podbrzusza.

Nie ma reguły dotyczącej jego występowania. Może nas dopaść zarówno w porze posiłku jak i w długim czasie po nim. Nieprawidłowa dieta i brak umiaru w używkach mogą doprowadzić do nasilenia bólu.

Kolejnym objawem jest spadek masy ciała wywołany lękiem przed jedzeniem, które kojarzy nam się z bólem występującym po spożyciu posiłku. Utracie wagi towarzyszą, tzw. biegunki tłuszczowe. Spowodowane nieprawidłową pracą trzustki.

Do tej nieprzyjemnej dwójki dochodzą wymioty, które wbrew pozorom nie przyniosą ulgi choremu. Mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Ponadto wzdęcia, bóle mięśniowe, gorączka.

Przewlekłe zapalanie trzustki to bardzo skomplikowana choroba. We wczesnych stadiach bardzo trudna do rozpoznania. Im większy stopień zaawansowania choroby i powyżej wymienionych symptomów, tym łatwiej jest lekarzowi postawić diagnozę. Składają się na nią: badania laboratoryjne ? w głównej mierze oparte na oznaczeniu poziomu enzymów trzustkowych we krwi i w moczu. Ich podwyższony poziom daje nam wyraźny przekaz o uszkodzeniu narządu. Zazwyczaj niezbędne jest wykonanie usg, rentegnu i badania endoskopowego.

Przewlekłe zapalenie trzustki rozwija się bardzo szybko, a objawy pojawią się nagle. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Niestety w zdecydowanie większej ilości przypadków, chorujemy na własne życzenie.

Katarzyna Krawczyk

Zobacz również opis choroby: Przewlekłe zapalenie trzustki

Objawy zapalenia trzustki

Trzustka jest narządem, który odgrywa istotną rolę w procesie trawienia pokarmów, który zachodzi wewnątrz układu pokarmowego. Głównym objawem zapalenia trzustki jest przeszywający ból, którego możemy doświadczyć w górnej części brzucha.... czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia trzustki

Narażenie się na wiele niekorzystnych czynników żywieniowych może zaprocentować przykrymi dolegliwościami układu trawiennego. Alkohol, stres, uraz mechaniczny i genetyka to najczęstrze przyczyny ostrego zapalenia trzustki. A jakie są jej objawy?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy