Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego u niemowląt

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na odpływie treści żołądka do przełyku, czego następstwem może być szereg nieprzyjemnych objawów. Objawy, które towarzyszą refluksowi wywołują u niemowląt rozdrażnienie i płacz. Jest to wynikiem dolegliwości związanych z podrażnieniem przewodu pokarmowego przez kwas żołądkowy.

Zobacz również opis choroby: Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt

Czas trwania objawów refluksu u niemowląt

W związku z tym, że niemowlęta nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego przewodu pokarmowego, objawy związane z refluksem pojawiają się zwykle po raz pierwszy między drugim a czwartym tygodniem życia. Najbardziej widocznym skutkiem refluksu są ulewania i wymioty. Ulewanie u dziecka jest naturalnym objawem niewystarczająco rozwiniętego mięśnia, zwanego dolnym zwieraczem przełyku. Nie spełnia on jeszcze swej roli zapobiegania, aby pokarm który trafił do żołądka, nie cofał się do przełyku i jamy ustnej. U niemowląt zdarza się więc, że wypite mleko wraca i wypływa z ust malucha.

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego zazwyczaj najbardziej nasilone są około czwartego tygodnia życia dziecka. Objawy słabną po siódmym miesiącu. Ulewaniu bowiem sprzyja pozycja leżąca oraz płynna dieta. Kiedy dziecko zaczyna siadać oraz zaczyna spożywać coraz więcej pokarmów stałych, wtedy niemowlę mniej ulewa.

Objawy refluksu mogą trwać nawet do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Jeżeli refluks przebiega łagodnie - a u zdecydowanej większości niemowląt tak właśnie jest - refluks taki nie wymaga interwencji medycznej. Jest to bowiem normalny fizjologiczny stan w okresie niemowlęcym. Objawy refluksu ustępują samoistnie zazwyczaj przed ukończeniem pierwszego roku życia. Jeżeli po tym okresie u dziecka występują jeszcze objawy, wtedy lekarz może podjąć decyzję, aby skierować dziecko na dodatkowe badania. Warto jednak zaznaczyć, że objawy występujące po pierwszym roku życia, nie są czymś patologicznym, nadal może to być normalny fizjologiczny stan, gdyż refluks występuje nawet do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.

Jakie objawy można zaobserwować u niemowląt?

Przede wszystkim są to ulewania i wymioty związane z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku i jamy ustnej. Jeżeli dochodzi do podrażnienia przewodu pokarmowego przez kwas żołądkowy, objawem tego jest nagły, trudny do ukojenia płacz dziecka. Kiedy zauważymy, że dziecko wygina się w łuk w trakcie karmienia, oznacza to, że dziecko cierpi, gdyż odczuwa ostry ból.

Zazwyczaj refluks żołądkowo-przełykowy, z którym mamy do czynienia u niemowląt, objawia się łagodnie. Zdarza się jednak, że mogą pojawiać się bardziej dokuczliwe objawy a wraz z nimi powikłania refluksu żołądkowo-przełykowego. O cięższym przebiegu możemy mówić, kiedy ulewania i wymioty są częste oraz do wymiotowania dochodzi kilka godzin po karmieniu. Zazwyczaj na skutek niemowlęcego refluksu dziecko wymiotuje małą ilością pokarmu i mamy do czynienie z łagodnym wypływaniem mleka, pod małym ciśnieniem. Gdy mamy do czynienia z nasilonymi objawami refluksu wymioty mogą być silne - pod dużym ciśnieniem.

Z powodu refluksu możemy zaobserwować powolny przyrost masy ciała u niemowlaka. Dziecko może odmawiać jedzenia ale również chcieć pić i jeść cały czas. Czasami może utracić apetyt i nie chcieć przyjmować pokarmów, a innym razem chcieć przyjmować pokarm bardzo często. To powoduje, że dziecko karmione jest nieregularnie.

Objawem refluksu u niemowląt może być częste odbijanie i częsta czkawka. Zaobserwować u dziecka możemy problemy z przełykaniem. Zdarza się, że rodzice określają połykanie pokarmu przez niemowlaka jako głośne połykanie. Objawem refluksu żołądkowo-przełykowego jest też obfite ślinienie się.

Refluks może być przyczyną problemów z zasypianiem u niemowlaka oraz przebudzaniem się. Skutkiem tego jest niewysypianie się. Może powodować częste infekcje, częste zaczerwienienie i ból gardła, częste infekcje ucha, sapkę, wysiłkowe oddychanie, astmę, bezdech, zapalenie płuc i inne zaburzenia układu oddechowego.

Zobacz również opis choroby: Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt

Zgaga zdarza się coraz częściej

Przypadki zgagi oraz refluksu żołądkowo-przełykowego są coraz częstsze. A ta progresja jest związana ze wzrostem poziomu otyłości. Takie fakty wynikają z badania przeprowadzonego przez badaczy z centrum HUNT w Levanger, w Norwegii. czytaj więcej

Nowy wirus grypy odkryty u niemowlaka w Ontario

Nowy wirus grypy został odkryty, kiedy pewne dziecko zostało zarażone dwoma szczepami grypy – wirusem pandemicznym H1N1 oraz wirusem grypy sezonowej H3N2 – donoszą lekarze kanadyjscy. Dziecko w wieku 16 miesięcy, z regionu Toronto zostało hospitalizowane w dniu 24 stycznia 2011 roku i zostało w szpitalu przez 15 godzin, zanim mog... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy