Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rodzinnej polipowatości gruczolakowatej

Niestandardowe reakcje i zachowania naszego organizmu to często symptomy nieprawidłowości w naszym zdrowiu. Jakie objawy powinny zaalarmować nas do badania kontrolnego? Co jest sygnałem tego, że możemy cierpieć na polipowatość gruczolakowatą?

Zobacz również opis choroby: Rodzinna polipowatość gruczolakowata

Polipowatość gruczolakowata to przypadłość dziedziczna, więc zdając sobie sprawę, że ktoś z naszej bliskiej rodziny cierpi lub cierpiał na polipowatość należy niezwłocznie przeprowadzić badanie które pozwoli wykluczyć to, że chorujemy również my.

Szczegółowo o objawach

Podstawowym objawem choroby jest występowanie zmian polipowych na obszarze jelita grubego w obrębie okrężnicy i odbytnicy. Zmiany chorobowe są duże, pojedynczy pęcherz nie przekracza wielkościowo 1cm, za to ich ilość może przekraczać kilkaset …

Zdarza się też, że równolegle do zainfekowanej powierzchni jelita, polipy występują również na dnie żołądka oraz dwunastnicy. Często pojawiają się też gruczolaki jelita cienkiego.

Główne objawy pozajelitowe to:
  • kostniaki: łagodne nowotwory kości typowe dla kości miednicy i czaszki. Zdarza się, że ich lokalizacja obejmuje również obszar kostny łopatek, a nawet paliczków. Kostniaki są też dosyć typowe dla zespołu Gardnera
  • torbiele epidermoidalne
  • patologie uzębienia: wrodzone braki zębów, torbiele zębowe oraz zębiaki (pseudo-zęby), zęby nadliczbowe
  • guzy desmoidalne: nowotwór wywodzący się z komórek powięzi albo tkanki mięśniowo-ścięgniastej najczęściej lokalizowany w okolicach jamy brzusznej
  • hipertrofia barwników siatkówki
Rzadkie objawy:
  • rak tarczycy
  • rak jelita cienkiego
  • rak nadnerczy
  • guzy mózgu
  • rak dróg żółciowych
  • hepatoblastoma
Postacie choroby mają swoje różne warianty. Za jedną z odmian polipowatości gruczolakowatej uważa się zespół Gardnera. Przy obecności zespołu Gardnera, oprócz narośli polipowych i gruczołowych obecne są również zwyrodnienia w postaci skostnień, guzów desmoidalnych oraz mezodermalnych. Jednymi z typowych objawów samego zespołu Gardnera jest krwawienie z przewodu pokarmowego, zaparcia, zmiana rytmu wypróżnień oraz stolec pokryty obfitym śluzem.

Zespół Turcota, to wariant rodzinnej polipowatości gruczolakowatej poszerzony o występowanie złośliwych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Typowy jest glejak wielopostaciowy lub rdzeniak.

Należy pamiętać że do prawidłowego diagnozowanie choroby wręcz niezbędne jest badanie kolonospowe. Aby zadbać o jak najbardziej komfortowe warunki badania trzeba się do niego przygotować. Bardzo przydatne jest wprowadzenie diety w 48h przed badaniem oraz oczyszczenie organizmu i światła jelit. Dokładne wskazania powinien przybliżyć lekarz.

Autor:

Małgorzata Kopta

Zobacz również opis choroby: Rodzinna polipowatość gruczolakowata

Rzadkie genetyczne zaburzenie pozwala lepiej zrozumieć schizofrenię

Naukowcy badający rzadkie genetyczne zaburzenie zidentyfikowali właśnie ścieżkę molekularną, która może odgrywać rolę w schizofrenii. Prace te ukazały się w przeglądzie naukowym The Journal of Neuroscience. czytaj więcej

Czynniki przyspieszające starzenie się organizmu ludzkiego

Starzenie się jest procesem fizjologicznym. Ma ono związek z upływem czasu. Starzenie się może mieć charakter przyspieszony lub być zwykłym procesem fizjologicznym. Warto wiedzieć co wpływa na to, że starzejemy się szybciej. Można stosować pewne środki profilaktyczne, aby zwolnić proces starzenia się.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy