Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rozdęcia okrężnicy

Ostre rozdęcie okrężnicy jest powikłaniem innych chorób. Należą do nich między innymi wrzodziejące zapalenie jelita grubego i rzekomobłoniaste zapalenie jelita. Choroby te są przewlekłymi swoistymi zapaleniami jelita.

Zobacz również opis choroby: Ostre rozdęcie okrężnicy

Objawy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego objawia się biegunką. Symptomy pojawiają się z niewielkim nasileniem, więc łatwo je można przeoczyć. Oprócz biegunki może występować krwawienie. Pacjent skarży się na bóle brzucha, osłabienie. Traci masę ciała w bardzo szybkim tempie. Pojawia się brak łaknienia, gorączka, wzdęcie brzucha.

Mogą występować  nudności, wszelkiego rodzaju obrzęki. Chory wymiotuje i w jego organizmie można wykryć niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza. U niektórych mogą pojawić się zaparcia.

W rzekomobłoniastym zapaleniu jelit, przebieg choroby jest ciężki i może wpływać na jakość życia. Pacjent skarży się na biegunkę, która występuje w różnym stopniu nasilenia. Może się zdarzyć, że ilość oddawanych luźnych stolców w ciągu dnia osiągnie liczbę od kilkunastu do kilkudziesięciu.

U chorych występuje gorączka, a w niektórych przypadkach, które można przypisać do kategorii ciężkich, może pojawić się odwodnienie organizmu, zapalenie otrzewnej, a nawet wstrząs. Może się pojawić także zmniejszenie białek regulujących poziom krwi i wody w tkankach w moczu.

Leczenie


Leczenie wrzodziejącego jelita grubego polega na stosowaniu diety, która nie nasila biegunki. Zalecane jest spożywanie ryżu, unikanie mleka i jego przetworów, kawy, alkoholu i przypraw.

Leczenie rzutów zależy od  ich nasilenia. W rzucie lekkim stosuje się sulfasalazynę lub mesalazynę oraz glikokortykosteroidy miejscowo. W przypadku rzutów cięższych stosuje się sulfasalazynę, glikokortykosteroidy doustnie lub doodbytniczo.

Ten stan wymaga zazwyczaj hospitalizacji. Ciężki stan wymaga użycia glikokortykosteroidy i  uzupełniająco antybiotyki o szerokim zakresie działania – dożylnie.
 
W rzekomobłoniastym zapaleniu jelita stosuje się leczenie doraźne. Polega ono na odstawieniu leków, które są przyczyna choroby i zastąpieniu ich lekami bakteriobójczymi. Lekarz wyrównuje zaburzenia elektrolitowe, wodne, a także reguluje stężenie białek regulujących pozom cukru i krwi w tkankach. W przypadku, kiedy pojawiają się poważne powikłania, potrzebna jest interwencja chirurga.

Chorobę rozpoznaje się poprzez obraz kliniczny i przeglądowe zdjęcie rtg jamy brzusznej. Kryterium radiologinczym rozpoznania choroby jest stwierdzenie jej poszerzenia większego niż 6 centymetrów.

Objawami ostrego rozdęcia okrężnicy jest ciężki stan ogólny pacjenta. Chory skarży się na ból brzucha. Występuje gorączka i tachykardia. Pojawia się wzmożone napięcie i bolesność powłok brzusznych, a także zanik lub ściszenie szmerów perystaltycznych. We wcześniejszym stadium pacjent cierpi na wymioty i na biegunkę.

Autor:

Natalia Ul

Zobacz również opis choroby: Ostre rozdęcie okrężnicy

Rak jelita grubego: nowy lek zatwierdzony w Europie

Francuskie laboratorium farmaceutyczne Sanofi poinformowało w tym tygodniu, iż lek Zaltrap został zatwierdzony do sprzedaży przez władze regulacyjne Unii Europejskiej. Specyfik jest wskazany w leczeniu raka jelita grubego. czytaj więcej

Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego przebiega najczęściej w postaci ostrych rzutów przedzielonych okresami remisji. Pierwszymi oraz najczęstszymi objawamu choroby są biegunka i domieszka krwi w kale. Liczba wypróżnień może sięgać nawet 20 na dobę. Zmiany choroboweu pacjentów ze wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego najczęściej... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy