Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rozlanego zapalenia otrzewnej

Rozlane zapalenie otrzewnej jest jedną z najpoważniejszych chorób zagrażających naszemu życiu. Tylko przeprowadzenie szybkiej operacji daje szansę na całkowite wyzdrowienie. Dlatego też warto zapoznać się z objawami powyższej choroby.

Zobacz również opis choroby: Rozlane zapalenie otrzewnej

Objawy rozlanego zapalenia otrzewnej zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Na początku występują bóle brzucha, które często promieniują w inne okolice. Tym samym brzuch staje się twardy.

Następstwem są silne wzdęcia, czkawka oraz nudności. Mogą wystąpić także wymioty o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Pojawia się parcie na stolec, którego chory nie jest w stanie wydalić. Poza problemem z kałem może ujawnić się kłopot ze zbyt małą ilością wydalanego moczu przy silnym odczuciu pragnienia. Jedną z oznak choroby jest także zmniejszenie, bądź też zupełny brak apetytu.

Wkrótce chorzy zaczynają odczuwać zimne poty, ich skóra staje się blada, a rysy na twarzy zaostrzają się. Chorobie zawsze towarzyszy wysoka gorączka, wynosząca nawet 39 stopni Celsjusza. Oddech staje się płytki, zaś tętno szybkie i coraz mniej wyczuwalne. Może występować także drętwienie języka, który staje się suchy. Dłonie oraz czoło chorego stają się zimne.

W badaniu przedmiotowym chorego często pojawia się kolejny objaw, zwany objawem Blumberga. Charakteryzuje się on brakiem, bądź też słabo nasiloną bolesnością podczas powolnego wypuklenia powłok brzusznych. W momencie gwałtownego zwolnienia ucisku następuje ostry i silny ból. W wyniku zapalenia następuje nagła zmiana ciśnienia w jamie brzusznej. Choroba powoduje także rozklejanie się blaszek otrzewnej.

Rozlane zapalenie otrzewnej powoduje ogólny bardzo ciężki stan zdrowia. W większości przypadków potrzebne jest leczenie operacyjne. Celem jest usunięcie, bądź też naprawa narządu, którego uszkodzenie doprowadziło do zapalenia oraz wypłukanie z wnętrza jamy brzusznej nieprawidłowej treści, wysięku i ropy. Dlatego też jeżeli zauważysz któryś z powyższych objawów bezzwłocznie należy udać się do lekarza.

Zobacz również opis choroby: Rozlane zapalenie otrzewnej

Objawy śluzaka rzekomego otrzewnej

Śluzak rzekomy otrzewnej to bardzo nietypowy i rzadko występujący nowotwór, który charakteryzuje się dużą ilością śluzu i galaretowatej treści w jamie otrzewnej. Powstaje w następstwie pęknięcia rzekomo śluzakowatego torbielako-gruczolaka jajnika lub torbieli śluzowej wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółci... czytaj więcej

Objawy zapalenia otrzewnej

Zapalenie otrzewnej ma istotne znaczenie w przebiegu rozmaitych chorób jamy brzusznej. Jest to związane z lokalizacją i funkcją, jaką pełni otrzewna w organizmie człowieka. Otrzewna jest narządem odpowiadającym za okrywanie zawartości jamy brzusznej człowieka.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy