Następstwem są silne wzdęcia, czkawka oraz nudności. Mogą wystąpić także wymioty o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Pojawia się parcie na stolec, którego chory nie jest w stanie wydalić. Poza problemem z kałem może ujawnić się kłopot ze zbyt małą ilością wydalanego moczu przy silnym odczuciu pragnienia. Jedną z oznak choroby jest także zmniejszenie, bądź też zupełny brak apetytu.
Wkrótce chorzy zaczynają odczuwać zimne poty, ich skóra staje się blada, a rysy na twarzy zaostrzają się. Chorobie zawsze towarzyszy wysoka gorączka, wynosząca nawet 39 stopni Celsjusza. Oddech staje się płytki, zaś tętno szybkie i coraz mniej wyczuwalne. Może występować także drętwienie języka, który staje się suchy. Dłonie oraz czoło chorego stają się zimne.
Rozlane zapalenie otrzewnej powoduje ogólny bardzo ciężki stan zdrowia. W większości przypadków potrzebne jest leczenie operacyjne. Celem jest usunięcie, bądź też naprawa narządu, którego uszkodzenie doprowadziło do zapalenia oraz wypłukanie z wnętrza jamy brzusznej nieprawidłowej treści, wysięku i ropy. Dlatego też jeżeli zauważysz któryś z powyższych objawów bezzwłocznie należy udać się do lekarza.
Zobacz również opis choroby: Rozlane zapalenie otrzewnej
Objawy śluzaka rzekomego otrzewnej
Śluzak rzekomy otrzewnej to bardzo nietypowy i rzadko występujący nowotwór, który charakteryzuje się dużą ilością śluzu i galaretowatej treści w jamie otrzewnej. Powstaje w następstwie pęknięcia rzekomo śluzakowatego torbielako-gruczolaka jajnika lub torbieli śluzowej wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółci... czytaj więcej
Objawy zapalenia otrzewnej
Zapalenie otrzewnej ma istotne znaczenie w przebiegu rozmaitych chorób jamy brzusznej. Jest to związane z lokalizacją i funkcją, jaką pełni otrzewna w organizmie człowieka. Otrzewna jest narządem odpowiadającym za okrywanie zawartości jamy brzusznej człowieka.... czytaj więcej
Brak komentarzy